Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 11747
Zalogowanych: 106
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: O obrazach Wlastimila Hofmana w kościołach

Środa, 19 kwietnia 2017, 7:44
Autor: Org
Szklarska Poręba: O obrazach Wlastimila Hofmana w kościołach
Fot. Organizator
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze zaprasza 21 kwietnia o godz. 17.00 na prelekcję dra Przemysława Wiatera pt. „Malarstwo religijne Wlastimila Hofmana w kościołach Szklarskiej Poręby”.

Wlastimil Hofman (1881-1970) był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy-symbolistów związanych z Krakowem, a od 1947 r. tworzącym w Szklarskiej Porębie. Uczeń i przyjaciel Jacka Malczewskiego był uznanym w świecie twórcą cykli młodopolskich „Madonn” czy ”Spowiedzi”. W Szklarskiej Porębie Wlastimil Hofman zamieszkał w niewielkim domu przy ul. J. Matejki 14, stając się największą osobowością artystyczną Karkonoszy. Zajmował się przede wszystkim malarstwem portretowym i religijnym. Skromny, tworzący na uboczu artysta, określony został przez Jana I. Sztaudyngera jako „malarz wewnętrznego blasku”. Mieszkańcy Szklarskiej Poręby do dziś wspominają swojego najsłynniejszego sąsiada, krążą też liczne związane z nim anegdoty. Imię Wlastimila Hofmanna nosi tutejsza szkoła podstawowa i jedna z ulic.

Szczególne związki łączyły artystę z prowadzoną przez oo. franciszkanów parafią p.w. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie. Wlastimil Hofman był autorem znajdującego się w kościele parafialnym obrazu ołtarzowego ukazującego Chrystusa Eucharystycznego ukazanego w dolinie rzeki Kamiennej na tle Szrenicy, przestawień ewangelistów i świętych, Matki Boskiej z Dzieciątkiem ukazanej w stroju krakowskim na tle górskiego krajobrazu, Narodzin Jezusa, cyklu Rozważań Tajemnic Różańca czy wyjątkowych ze względu na użyty materiał sztandarów procesyjnych. Często jako modele do obrazów religijnych służyli Wlastimilowi Hofmanowi mieszkańcy Szklarskiej Poręby.

Jednym z najpiękniejszych dzieł Wlastimila Hofmana jest odnaleziony po latach cykl obrazów zatytułowany „Ojcze Nasz”, który jest pośród prac o tematyce religijnej czymś wyjątkowym, nie posiadającym odpowiednika w malarstwie. Cykl składa się z dziesięciu tryptyków, a każdemu odpowiada jeden wers modlitwy, przy czym do poszczególnych scen pacierza dziejących się pod Szrenicą pozowali sąsiedzi i znajomi malarza. W ten sposób powstała niezwykła w swoim przekazie religijna modlitwa Artysty – modlitwa obrazami.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
953
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Poważne zderzenie trzech aut na Sudeckiej
 
Kultura
Teatry uliczne – Teatr Blackout Paradox
 
Aktualności
Szansa na ciepło spod ziemi dla miasta
 
Aktualności
Pamięć o Rzezi Wołyńskiej silniejsza niż czas
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group