Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 4566
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

O kulinariach Karkonoszy w Karpaczu

Wiadomości: Karpacz
Sobota, 16 grudnia 2017, 8:19
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Archiwum K. Tęczy
Przewodnicy sudeccy spotkali się w Dworze Liczyrzepy w Karpaczu, gdzie wysłuchali prelekcji Piotra Gryszela o tradycjach kulinarnych Karkonoszy i Gór Izerskich. Bo choć by się wydawało, że w naszym regionie nie istnieje kuchnia regionalna, to jednak coraz więcej restauracji sięga po stare przepisy. Wiele ciekawych dań podawanych jest do dzisiaj po czeskiej stronie Karkonoszy.

Niestety najczęściej w naszych restauracjach podawane są dania, które z kuchni regionalnej mają tylko słowa w nazwie. Nic bowiem poza nazwą nie łączy ich ani z Karkonoszami, ani z Górami Izerskimi. Dobrze jednak, że przynajmniej pojawiają się takie dania, bo może z czasem zaistnieją na stałe w naszej kuchni.
Restauracja Dwór Liczyrzepy na życzenie organizatorów biesiady przygotowała kilka omawianych dań tak, by wszyscy mogli sprawdzić czy smak tych potraw zgadza się z podanymi przez prelegenta przepisami.

Spotkanie w Karpaczu miało na celu nie tylko poszerzenie wiedzy z zakresu kuchni regionalnej. Było to bowiem zebranie sprawozdawcze Koła Przewodników Sudeckich działającego przy Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. Wybrano na nim delegatów, którzy wezmą udział w wyborach nowych władz przewodnickich.

Ze względu na wagę spotkania, przybyli na nie członkowie Zarządu Koła Przewodników Sudeckich z Prezesem Piotrem Gryszelem, członkowie Zarządu Oddziału „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze z prezesem Krzysztofem Tęczą oraz prezes Zarządu Głównego PTTK Jacek Potocki, który także należy do Koła Przewodników Sudeckich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~stefan telefan 16-12-2017 15:45
Notka jest o tradycjach kulinarnych i daniach regionalnych Karkonoszy. Dobrze zrozumialem? Zacytuje: "choć by się wydawało, że w naszym regionie nie istnieje kuchnia regionalna, to jednak coraz więcej restauracji sięga po stare przepisy" "najczęściej w naszych restauracjach podawane są dania, które z kuchni regionalnej mają tylko słowa w nazwie" "na życzenie organizatorów biesiady przygotowała kilka omawianych dań " Nie moge znalezc chociaz jednego dania regionalnego. Nie mozna bylo wspomniec jakie to danie zostaly przygotowane? Tak trudno napisac jest cos na temat, w koncu notka jest "O kulinariach Karkonoszy"
~ona 16-12-2017 18:45
hmmm....dokładnie nic o tych daniach ...a tak ogolnie to jaka tu kuchnia regionalna?? mieszkają tu przesiedleńcy z roznych stron i mamy tu :) pierogi ruskie ,barszcz ukraiński,placek po węgiersku:))))

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group