Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7192
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

O jeleniogórskim MZK: pytania i odpowiedzi

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 14 lutego 2017, 14:39
Aktualizacja: 14:50
Autor: MZK/ZR
Fot. MZK
Od kogo zależy rozkład jazdy? Rozkłady jazdy zależą od lokalnych samorządów. To one decydują o trasach przejazdów, częstotliwości kursów i godzinach odjazdów. Co jeszcze chcą wiedzieć jeleniogórzanie o komunikacji miejskiej?

- Z miejscowości, w której mieszkam nie da się w niedzielne popołudnie przez niemal trzy godziny dojechać do Jeleniej Góry. Kto może to zmienić?

Wyłącznie lokalny samorząd, a więc władze miasta czy gminy.

- Dlaczego autobusy niekiedy się spóźniają?

Godziny odjazdów i przejazdów są wyznaczane po dokładnej analizie. Jelenia Góra stale się jednak rozwija, przybywa w niej samochodów i zwiększa się na ulicach ruch. Pojawiają się korki, które utrudniają płynność przejazdu i mają wpływ na punktualność autobusów. Ruch utrudniają także awarie biegnących pod ulicami mediów, kraksy czy inne zdarzenia losowe. Nasi kierowcy starają się, by do opóźnień nie dopuszczać.

- Dlaczego autobusy odjeżdżają z przystanków niekiedy przed czasem?

To już niemożliwe. Odjazd kierowcy z przystanku jest ściśle regulowany rozkładem jazdy. Kierowca w praktyce nie może odjechać wcześniej niż jest to zapisane.

- Jestem osobą niepełnosprawną. Nie na wszystkich przystankach kierowcy opuszczają podest. Dlaczego?

Dzieje się tak, ponieważ nie wszystkie przystanki umożliwiają jego opuszczenie. W Jeleniej Górze umożliwia to większość z nich, ale już poza miastem, na terenach wiejskich - prawie żaden.

- W niektórych miastach przejazdy autobusami miejskimi są darmowe. Dlaczego w Jeleniej Górze tak nie jest?

Utrzymanie komunikacji miejskiej nie jest tanie. Cena biletów nie pokrywa jej kosztów. Decyzję o darmowej komunikacji musieliby więc podjąć radni wszystkich samorządów, na których terenie autobusy jeżdżą, i wszystkie samorządy musiałyby za to solidarnie zapłacić.

- Niekiedy kierowcy zamykają pasażerom drzwi przed nosem. Robią to złośliwie?

Na pewno nie. Czasami nie widzą pasażera, czasami nie mogą już otworzyć drzwi, ponieważ, włączywszy się do ruchu, łamaliby przepisy i stwarzali na drodze niebezpieczeństwo.

- Zdarza się, że kierowca jeszcze dobrze nie wyjedzie z zatoczki, albo stoi na światłach, ale nie otworzy proszącemu o to pasażerowi drzwi…

Kierowca autobusu może wpuszczać i wypuszczać pasażerów wyłącznie na przystankach, ponieważ można to zrobić bezpiecznie jedynie w wyznaczonych do tego celu miejscach.

- Niektórzy kierowcy nie chcą udzielać pasażerom odpowiedzi na ich pytania o trasę przejazdu, godzinę dotarcia do celu itd.

Kierowca zasadniczo nie powinien rozmawiać z pasażerem, ponieważ jego zadaniem jest bezpieczne przewożenie podróżnych, a rozmowa rozprasza.

- Czy kierowca jadąc może rozmawiać przez telefon komórkowy?

Nie, jest to surowo zabronione.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (49) Dodaj komentarz

~Leo 14-02-2017 14:52
Myślałem że artykuł będzie o nowo powstałych "tzw" związkach zawodowych założonych de facto przez kierownictwo MZK, mających na celu całkowite sparaliżowanie działań pracowniczej organizacji związkowej.
~zgred 14-02-2017 15:44
dobre pytania ale powinno być więcej pytań i odpowiedzi
~ 14-02-2017 16:36
Nic więcej nie zapłacą mieszkańcy,ponieważ dosc dobrze władza łupi tych mieszkańców np. na woda-ścieki,podatki i inne daniny.Więc jest z czego zrobić jazdę bez biletu,oraz mniejsze przyznawac sobie premie,nagrody itp prfity, zatrudnianie swojaków.Proste.
~ 14-02-2017 17:28
Szkoda, że nie napisano od czego zależy, że jedni pasażerowie za brak biletu otrzymują opłatę dodatkową (dzieci) a młodzież starsza i osoby wzbudzające respekt są jedynie za brak biletu wypraszane z autobusu lub proszone o kupno biletu w automacie. Nigdy nie jechałem bez biletu, zawszę uczciwie płacę za bilet (raz jechałem bezpłatnie jako opiekun inwalidy). Za miesięczny płacę sto sześćdziesiąt złotych. To skoro w MZK Jelenia Góra można jeździć bez biletu a jedyną karą jest wyproszenie z autobusu i poczekanie na następny lub konieczność zakupienia biletu w trakcie kontroli to po co mam kupować miesięczny za sto sześćdziesiąt złotych? Niech w miesiącu będę kontrolowany dziesięć razy i za każdym razem kontroler poleci mi kupić bilet
~Jel.. 14-02-2017 17:32
no może ktoś pomyśli o oś. Czarne w niedzielę to porażka z połączeniem
~ 14-02-2017 17:33
To daje trzydzieści złotych miesięcznie zamiast sto sześćdziesiąt. Dla mnie jako osoby niemajętnej zaoszczędzić miesięcznie sto trzydzieści złotych to bardzo dużo
~danad 14-02-2017 18:34
A kierowcy dalej prowadzą pogaduszki ze znajomymi podczas jazdy ! Czy to się nigdy nie zmieni???
~LOL 14-02-2017 19:23
cgv236: Panie Adrianie, niech Pan już da spokój ze swoim malkontenctwem :)
~wanda 14-02-2017 19:28
dlaczego autobus lini 22 CO DZIENNIE jest nieogrzewany w takie mrozy,kierowca tlumaczy ze to stare auta i tak maja ale po krotkich dyskusjach z pasazerami wlacz cos co niby jest ogrzwanie cos co glosno chodzi a ciepla nie daje,czy stare autobusy musza jezdzic w zime w lato byloby lepiej bo bylaby naturalna klima.a jeszcze jedno o godz 6,30 ten sam autobus wiezie od dworca pkp w cieplicach 5-7 osob czy to jest oszczednosc bo ten autobus jest przegubowy.
~-OOO 14-02-2017 20:08
Ja kupuje bilet miesięczny co miesiąc i płace podatki a Ukraince jeżdźą bez biletów ze spółdzielczej do centrum 21 autobusem i na spółdzielczą. Żadko kiedy jest kontrol na tej linii.
~tomcioo 14-02-2017 21:20
Są kierowcy, którzy godzina rozmawiają przez telefon komórkowy - co prawda przez słuchawki ale średnio słyszą co się dzieje wokół nich.
~adaśś 14-02-2017 23:39
Kiedy wrócą tramwaje !!!
~Miś 15-02-2017 0:07
Panie Zawiła nie zanieczyszczaj powietrza nad Jelonką tylko dawaj te obiecane ekologiczne tramwaje.
~Malkontent 15-02-2017 3:15
To przestańcie się ośmieszać. Bo to co wyprawiacie w autobusach to jest kpina. Bo albo stosujemy regulamin albo go nie stosujemy. Albo wszystkim się pozwala jeździć bez biletów albo wszystkim wypisujcie opłaty dodatkowe za ich brak. Moje malkontenctwo nie bierze się z nikąd. Mam powody to piszę i jak to mi jeden z kierowców powiedział, że kabluję. Mam powody to kabluję. Gdyby jakość obsługi pasażera była dobra a regulamin jednakowo stosowany to bym nie miał powodów do malkontenctwa. Jak trzeba zakabluję a jak trzeba to tez pochwalę
~Kierowca 15-02-2017 9:51
Skory Wy pasażerowie możecie w czasie jazdy jeść, pić, śmiać się, prowadzić rozmowy towarzyskie między sobą, drzeć ryje do telefonu na cały autobus, opowiadać o chorobach, nocnych doznaniach, łupać słonecznik na podłogę, zostawiać papierki po cukierkach, to My kierowcy możemy TYLKO rozmawiać przez słuchawkę i na pewno z tego nie zrezygnujemy bo to jest prawnie dozwolone. W autobusie jest zimno ? Możliwe. A może ten autobus wyjechał 15-20 minut temu z zajezdni ?!?!? Żeby poczuć ciepło silnik musi ogrzać 40-50 litrów płynu, to nie jest auto osobowe w którym czuć ciepło po 10 minutach. to Jest jedno! A drugie to sami też się przyczyniacie do chłodzenia autobusu!!! Jak??? A no tak.... dla trzech osób wsiadających są otwierane wszystkie 2 lub 3 drzwi ( zależnie od modelu autobusu ).
~lm 15-02-2017 9:55
U nas sa bilety bardzo drogie we Wroclawiu bylam i ulgowy bilet kosztuje 1/50 a nie jak unas 1.80..i tam jest bardzo duzy ruch autobusow czy trawaji,,a unas to jest skandal, z tym,,,Co innego jest na rozkładzie podawane a co innego jest wyświetlane na tablicy to sa jakies jaja ,,A już autobusy nr 1,16 to jest masakra mamy tylko te dwa autobusy i sa puszczane ta sama trasa czyli oba jada od nowego rynku przez Bankowa jakby nie można było 16 dac przez Wolnosci,tak jak kiedyś było 25,,,Malo tego w sobote i niedziele to tylko jest jeden autobus,,jadac na Zabobrze trzeba się przesiadać a można by było 16 przedluzyc az Galerii Sudeckiej my mieszkając na czarnym i nie tylko nie mamy takiej możliwości bez pośredniego dojazdyu na zabobrze bo 16 jeździ tylko raszyce czyli na Wiejska,,
~Kierowca c.d. 15-02-2017 9:56
Nastęny przykład!!! Otwieramy dwoje drzwi ale to za mało !!! Idzie jedna gwiazda do przednich drzwi!!! Po co ? a no po to żeby wejść przodem i pójść na środek autobusu lub na tył! Gdzie logika? gdzie szanowanie ciepła ? Dlatego jak ktoś nie pracował w tym zawodzie i nie zna specyfiki tego zakładu i tej pracy to niech się nie wypowiada.
~lm 15-02-2017 10:03
Ciag dalszy j/w,,dlaczego 3,11 jezdza przez Zabobrze i można tak zrobić cotammieszkaja ludzie a tu na czarnym nie sa ludzie,,Niech się urząd Miasta dobrze zastanowi co robi,,i dlaczego to oni robia roklady jazdy chyba pod siebie TYLKO ,,,Ale wiekszac urzedasow to wozi swoje d..y samochodami ,,nie myslac o ludziach którzy nie maja samchodow,,Rano jak się jedzie do pracy to autobusy sa tak zimne ze cos okropnego,,,a to nie sa już 1 wyjazdy tylko jest to 2lub 3 kurs i dalej jest zimno......SKANDLLLLLLLLLL,,,,,,PANIE PREZESIEEEEEE....MZK
~LM 15-02-2017 10:11
Do kierowcy,,,jest chyba taki przepis ze maja być otwierane wszystkie drzwi i waszym obowiazkiem jest je otworzyć ,,A DRUGA SPRAWA,,,to ze przodem się wsiada to sa waszego Prezesika ,,takie przepisy,,
~Kierowca c.d. 15-02-2017 10:13
Nastęny przykład!!! Otwieramy dwoje drzwi ale to za mało !!! Idzie jedna gwiazda do przednich drzwi!!! Po co ? a no po to żeby wejść przodem i pójść na środek autobusu lub na tył! Gdzie logika? gdzie szanowanie ciepła ? Dlatego jak ktoś nie pracował w tym zawodzie i nie zna specyfiki tego zakładu i tej pracy to niech się nie wypowiada.
~czarne ¿¿¿¿¿¿¿ 15-02-2017 10:19
a Jurek co na to .....¿¿¿¿¿ ŁUŻNIAK -on rozwiąże wasze problemy z komunikacją miejską...Przecież głosujecie na niego/////¿¿¿¿//¿¿¿¿/ON te czarne MA W
~lm 15-02-2017 10:21
Do tyczy odpowiedzi ,,ze kierowca nie może odpowiedzieć i rozmawiać z pasażerem smiechu warte chyba jest po to kierowca aby udzielić odpowiedzi jak ktoś go pyta ,,,,,Ale kierowca może rozmawiać z innym kierowcom podczas jazdy i to przez cala droge i zaslania widoczność z prawej strony a pisze ze nie wolno zaslaniac,,,Widzialam nieraz takie sytuacje,,i wozenie dalej jak widać panienek ,,,Rano jechałam do pracy i kierowca autobusu rozmawial przez tel przez cala droge jaka jechala do pracy co z tego ze przez słuchawki jak on w tedy nie myśli dobrze o pracy ze jada z nim ludzie tylko o rozmowie ,,to był kierowca z wozu o numerze bocznym [745]]w tamtym tygodniu miał 6 natrafiłam na niego i 7 ten sam kierowca następnego dnia ,,
~Kierowca do LM 15-02-2017 10:22
Wskaż mi gdzie jest taki przepis że mamy otwierać wszystkie drzwi, i gdzie jest napisane że wsiadamy przednimi drzwiami !!!!!!
~lm 15-02-2017 10:24
do 10,19 co nie ma napisow na autobusach i wsrodku ,,ze wsiada się tylko przodem,,a może już zostały usunięte ,,przez was kierowcow,, widać ktoś ma krotka pamięć
~Kierowca do LM 15-02-2017 10:24
Wskaż mi gdzie jest taki przepis że mamy otwierać wszystkie drzwi, i gdzie jest napisane że wsiadamy przednimi drzwiami !!!!!!
~do Im były kierowca 15-02-2017 10:28
Po pierwsze ! Niedziele powinno się spędzać z rodziną a nie w Galerii Sudeckiej . Po drugie ! Od 1.5 roku przepis wsiadania przednimi drzwiami a wysiadania środkowymi lub ostatnimi nie obowiązuje ! Może by tak w czasie czekania na wymarzony autobus przeczytać regulamin ?
~ 15-02-2017 10:31
Wójt gminy Mysłakowice pozbawił mieszkańców w soboty i niedziele dojazdów do pracy jest autobus po 6 rano a nastempny po 18.Ale dobrze tak mieszkańcom bo wiedzieli kogo wybierali a dla łomnicy powinni zabrać wszystkie kursy i niech wybiorą go jeszcze raz.
~do lm 15-02-2017 10:31
a...lfabetko przestań już wypisywać te głupoty bo zemdleje !!!!!!!!!!!
~do lm 15-02-2017 10:37
a...lfabetko przestań już wypisywać te głupoty bo zemdleje !!!!!!!!!!!
~Kieroofca 15-02-2017 10:38
Ty lm masz coś z banią, wszechwiedzacy idealny stosujący się do regulaminu i kasujacy bilety. Tsssjjjaaa
~do lm 15-02-2017 10:42
a...lfabetko przestań już wypisywać te głupoty bo zemdleje !!!!!!!!!!!
~Były kierowca 15-02-2017 10:45
Ja się pytam gdzie jest mój komentarz !
~do Jelonki 15-02-2017 10:45
Nie musicie powielać mojego komentarza, wystarczy ze ja sam raz napisałem.
~patenciara 15-02-2017 10:45
Zgadzam się z Panem z godz. 17:28 -- ja też wykupuje bilet miesięczny, który tani nie jest, a niejednokrotnie zdarza się, że jest kontrola i taka osoba kontrolująca karze wysiąść komuś kto biletu nie ma - no haloo, to mi się nie opłaca zakup biletu w ogóle, skoro też mogę zaryzykować i co najwyżej wysiąść! A już nie wspomnę o osobach pijanych czy tzw.''bezdomnych''- nie obrażając nikogo- ale autobus zasmrodzony cały, a taki obszczany mości pan jedzie sobie w najlepsze bez biletu i kontrola nawet do niego nie podejdzie!! Nic, tylko lać pod siebie i jeździć za darmo -- to jest patent na darmowe kursy autobusami MZK!!
~do Jelonki 15-02-2017 10:49
Nie musicie powielać mojego komentarza, wystarczy ze ja sam raz napisałem.
~do Jelonki 15-02-2017 10:52
Nie musicie powielać mojego komentarza, wystarczy ze ja sam raz napisałem.
~lm 15-02-2017 12:28
do 10,29,,chyba jesteś sam a...lfabetom,,,]]],,,Jak i do 10.38 który nie umie pisać kierowca,,a to chyba ty masz cos z baniom mam nadzieje ze nie jesteś kierowca z mzk,,bo jeśli tak to powinien cie przebadać psycholog..mam nadzieje ze już zmienili bo ta psycholog co była to sama potrzebowala ,,przychologa,,to dotyczy się do godz 10,38,,MZK POWINNO BYC DOKLADNIE KONTROLOWANE A ZWLASZCZA KIEROWCY I NIEKTORYCH NA PONOWNW BADANIA SKIEROWAC CZY DOBRZE WIDZA
~Kierowca 15-02-2017 13:15
Redakcjo Jelonki!!! Proszę o usunięcie komentarzy z numer ip public-gprs392761.centertel.pl (37.*.165.122), komentarze są destrukcyjne dla dzieci i młodzieży. Mogą wywołać otumanienie, oraz zdegradować zdobytą przez nich wiedzę w szkole, dotyczącą poprawnej ortografii i stylistyki w języku polskim.
~ona 15-02-2017 14:59
I jak zwykle ...kończy się na wzajemnych przepychankach i inwektywach zamiast merytorycznej dyskusji. Sprawy nieprawidłowości w MZK zeszły na plan dalszy a jest ich wiele. Choćby przestarzały tabor - manualne autobusy, trudne do prowadzenia na naszych drogach , prawie się rozpadające, często nie do dogrzania w mrozy zimowe. Praca kierowcy mzk nie jest łatwa jak każda praca z ludźmi a do tego różne absurdalne przepisy wewnętrzne obciążające kierowców finansowo. Zdarzają się mili i wczuwający się w potrzeby pasażera. Choćby wczoraj tj.14.02 . rano na pętli w Sobieszowie ok 7.30, numer boczny 725, który nagrzał autobus i wpuścił pasażerów aby nie marzli. Dziękujemy bardzo...
~ona 15-02-2017 15:04
Korekta autobus linii nr 7 odjeżdżał ok. 6,50 .
~zgred 15-02-2017 17:53
same d...le brak słow
~Do kerowcy 15-02-2017 19:03
Przepis o wsiadaniu tylko przednimi drzwiami chyba już nie obowiązuje to fakt. A co do obowiązku otwierania wszystkich drzwi. Jakiś czas temu na Jelonce był artykuł wraz ze zdjęciami zrobionymi przez pasażera jak to kierowca podczas zamieci otwierał wszystkie drzwi i tak stał na przystankach (nikt nie wysiadał ani nie wsiadał) gdyż miał czas do odjazdu. Na siedzeniach była masa śniegu. Kierowca lub Pan Prezes (już ni pamiętam) wyjaśnił redaktorowi, że zgodnie z wewnętrznymi przepisami MZK kierowca ma obowiązek otwierać wszystkie drzwi na przystanku. Więc albo kłami Pan albo kłamie Pana kolega, który nie miał jak usprawiedliwić swojej głupoty.
~zaboberek 15-02-2017 20:17
Ten sam artykuł był wczoraj na j...4pl,a dopiero dzisiaj pokazał się na Jelonce.Szybkość iście kosmiczna,nie świadczy to dobrze o operatywności "dziennikarzy "Jelonki.
~Kierowca 15-02-2017 21:00
Powiedział bo taka była potrzeba chwili. Nawet jeśli taki przepis istnieje to czy jest logiczne wietrzenie autobusu gdy na dworze wieje wiatr i sypialnia śnieg? Ciekawe jakby Pan(i) reagował (a) na takie praktyki i siedział(a) w tym przeciągu. Przepisy przepisami a realia na mieście bywają inne. Dotyczy to wszystkich branż, nie tylko komunikacji miejskiej.
~Do kerowcy 15-02-2017 21:09
Ja na takie praktyki bym zareagował tak samo jak pasażerowie. Przymus otwierania wszystkich drzwi to d...lizm w czystej postaci. Odpowiedziałem tylko gdyż prosił Pan o wskazanie takiego przepisu. Wskazałem więc. "Powiedział bo taka była potrzeba chwili" - Pan raczy żartować? Powiedział tak bo nie wiedział jak usprawiedliwić swoją głupotę. Wg Pana można mówić głupoty bo taka jest potrzeba chwili?
~Do kerowcy 15-02-2017 21:24
Ja na takie praktyki bym zareagował tak samo jak pasażerowie. Przymus otwierania wszystkich drzwi to d...lizm w czystej postaci. Odpowiedziałem tylko gdyż prosił Pan o wskazanie takiego przepisu. Wskazałem więc. "Powiedział bo taka była potrzeba chwili" - Pan raczy żartować? Powiedział tak bo nie wiedział jak usprawiedliwić swoją głupotę. Wg Pana można mówić głupoty bo taka jest potrzeba chwili?
~Do kerowcy 15-02-2017 21:39
Ja na takie praktyki bym zareagował tak samo jak pasażerowie. Przymus otwierania wszystkich drzwi to d...lizm w czystej postaci. Odpowiedziałem tylko gdyż prosił Pan o wskazanie takiego przepisu. Wskazałem więc. "Powiedział bo taka była potrzeba chwili" - Pan raczy żartować? Powiedział tak bo nie wiedział jak usprawiedliwić swoją głupotę. Wg Pana można mówić głupoty bo taka jest potrzeba chwili?
~xyz 15-02-2017 21:54
a jak MZK w stolicy Karkonoszy rozwiązuje problemy komunikacyjne związane z turystami i kuracjuszami, którzy chętnie zwiedzali Jelenią Góre jak i okoliczne gminy, zwłaszcza Gminę Podgórzyn. Czy włodarza miasta jak równiez MZK zalezy na turystach? i co robią aby poprawic komunikacje w K. arkonoszach. tylko prosze nie zwalać na samorzady bo juz pobieracie duze pieniadze. chyba ze to jest inowacyjna promocja Jeleniej Góry, masz nowe połaczenia kolejowe a w jeleniej na dworcu martw sie jak dojedziesz?
~Kierowca 16-02-2017 9:02
Nie ma obowiązku otwierania wszystkich drzwi. Problem polega na tym że jeśli kierowca jest na przystanku kilka /kilkanaście sekund przed planowanym dojazdem, to musi stać i czekać. A otwarte drzwi to odnotowanie w naszym komputerze odjazdu o czasie. Powiedział że otwieranie drzwi to obowiązek.... A co miał powiedzieć? Że jak kierowca odjedzie 10 sekund przed czasem to zapłaci 20%premi. Przecież nie będzie wystawiał się na pośmiechowisko. Temat uważam za zamknięty.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group