Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Karoliny
Czytających: 3932
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O jeleniogórskim MZK: pytania i odpowiedzi

Wtorek, 14 lutego 2017, 14:39
Aktualizacja: 14:50
Autor: MZK/ZR
Jelenia Góra: O jeleniogórskim MZK: pytania i odpowiedzi
Fot. MZK
Od kogo zależy rozkład jazdy? Rozkłady jazdy zależą od lokalnych samorządów. To one decydują o trasach przejazdów, częstotliwości kursów i godzinach odjazdów. Co jeszcze chcą wiedzieć jeleniogórzanie o komunikacji miejskiej?

- Z miejscowości, w której mieszkam nie da się w niedzielne popołudnie przez niemal trzy godziny dojechać do Jeleniej Góry. Kto może to zmienić?

Wyłącznie lokalny samorząd, a więc władze miasta czy gminy.

- Dlaczego autobusy niekiedy się spóźniają?

Godziny odjazdów i przejazdów są wyznaczane po dokładnej analizie. Jelenia Góra stale się jednak rozwija, przybywa w niej samochodów i zwiększa się na ulicach ruch. Pojawiają się korki, które utrudniają płynność przejazdu i mają wpływ na punktualność autobusów. Ruch utrudniają także awarie biegnących pod ulicami mediów, kraksy czy inne zdarzenia losowe. Nasi kierowcy starają się, by do opóźnień nie dopuszczać.

- Dlaczego autobusy odjeżdżają z przystanków niekiedy przed czasem?

To już niemożliwe. Odjazd kierowcy z przystanku jest ściśle regulowany rozkładem jazdy. Kierowca w praktyce nie może odjechać wcześniej niż jest to zapisane.

- Jestem osobą niepełnosprawną. Nie na wszystkich przystankach kierowcy opuszczają podest. Dlaczego?

Dzieje się tak, ponieważ nie wszystkie przystanki umożliwiają jego opuszczenie. W Jeleniej Górze umożliwia to większość z nich, ale już poza miastem, na terenach wiejskich - prawie żaden.

- W niektórych miastach przejazdy autobusami miejskimi są darmowe. Dlaczego w Jeleniej Górze tak nie jest?

Utrzymanie komunikacji miejskiej nie jest tanie. Cena biletów nie pokrywa jej kosztów. Decyzję o darmowej komunikacji musieliby więc podjąć radni wszystkich samorządów, na których terenie autobusy jeżdżą, i wszystkie samorządy musiałyby za to solidarnie zapłacić.

- Niekiedy kierowcy zamykają pasażerom drzwi przed nosem. Robią to złośliwie?

Na pewno nie. Czasami nie widzą pasażera, czasami nie mogą już otworzyć drzwi, ponieważ, włączywszy się do ruchu, łamaliby przepisy i stwarzali na drodze niebezpieczeństwo.

- Zdarza się, że kierowca jeszcze dobrze nie wyjedzie z zatoczki, albo stoi na światłach, ale nie otworzy proszącemu o to pasażerowi drzwi…

Kierowca autobusu może wpuszczać i wypuszczać pasażerów wyłącznie na przystankach, ponieważ można to zrobić bezpiecznie jedynie w wyznaczonych do tego celu miejscach.

- Niektórzy kierowcy nie chcą udzielać pasażerom odpowiedzi na ich pytania o trasę przejazdu, godzinę dotarcia do celu itd.

Kierowca zasadniczo nie powinien rozmawiać z pasażerem, ponieważ jego zadaniem jest bezpieczne przewożenie podróżnych, a rozmowa rozprasza.

- Czy kierowca jadąc może rozmawiać przez telefon komórkowy?

Nie, jest to surowo zabronione.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (49) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group