Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 6770
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O jeleniogórskich fontannach

Czwartek, 11 maja 2017, 7:26
Autor: UM
Jelenia Góra: O jeleniogórskich fontannach
Fot. Archiwum Jelonki.com./Mea
Pomimo występujących ostatnimi dniami przymrozków i nocnych spadków temperatur poniżej zera st. C. bez większych przeszkód funkcjonują jeleniogórskie fontanny. Spośród historycznie zachowanych z okresu sprzed 1945 r. pozostała jedna – Neptun na Placu Ratuszowym, usytuowany w cembrowinie dawnej, ogólnodostępnej studni miejskiej.

Zniknęła fontanna istniejąca na dzisiejszym Placu Kościuszki. Zmieniła swój wygląd i technologię pracy fontanna u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Wolności, zyskując nowoczesną formę. Rozebrano fontannę u zbiegu ulic Kochanowskiego i 1 Maja, w miejscu gdzie dziś istnieje biurowiec z mieszkaniami na wyższych piętrach.

Rozbudowano do trzech system fontann w Parku Zdrojowym, gdzie dawniej istniała jedna. Przebudowano dawną fontannę pracującą na styku Placu Piastowskiego i ulicy Cieplickiej. Dziś stoi tam fontanna z posągiem „Nimfy” autorstwa Marii Bor, wzniesiona w 2009 r.

U progu tego tysiąclecia wzniesiono jeszcze nowy obiekt o zbliżonym do fontann charakterze na skraju Placu Piastowskiego, nieopodal wejścia do Parku Zdrojowego, o nazwie „Tulipan”. Jest to właściwie rodzaj poidełka.
Większość fontann działa w obiegu zamkniętym, ale „Tulipan”, podobnie jak „Nimfa” odprowadza wodę w systemie otwartym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group