Niedziela, 7 czerwca
Imieniny: Roberta, Wiesława
Czytających: 4647
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

O jeleniogórskich fontannach

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 11 maja 2017, 7:26
Autor: UM
Fot. Archiwum Jelonki.com./Mea
Pomimo występujących ostatnimi dniami przymrozków i nocnych spadków temperatur poniżej zera st. C. bez większych przeszkód funkcjonują jeleniogórskie fontanny. Spośród historycznie zachowanych z okresu sprzed 1945 r. pozostała jedna – Neptun na Placu Ratuszowym, usytuowany w cembrowinie dawnej, ogólnodostępnej studni miejskiej.

Zniknęła fontanna istniejąca na dzisiejszym Placu Kościuszki. Zmieniła swój wygląd i technologię pracy fontanna u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Wolności, zyskując nowoczesną formę. Rozebrano fontannę u zbiegu ulic Kochanowskiego i 1 Maja, w miejscu gdzie dziś istnieje biurowiec z mieszkaniami na wyższych piętrach.

Rozbudowano do trzech system fontann w Parku Zdrojowym, gdzie dawniej istniała jedna. Przebudowano dawną fontannę pracującą na styku Placu Piastowskiego i ulicy Cieplickiej. Dziś stoi tam fontanna z posągiem „Nimfy” autorstwa Marii Bor, wzniesiona w 2009 r.

U progu tego tysiąclecia wzniesiono jeszcze nowy obiekt o zbliżonym do fontann charakterze na skraju Placu Piastowskiego, nieopodal wejścia do Parku Zdrojowego, o nazwie „Tulipan”. Jest to właściwie rodzaj poidełka.
Większość fontann działa w obiegu zamkniętym, ale „Tulipan”, podobnie jak „Nimfa” odprowadza wodę w systemie otwartym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~567 11-05-2017 14:18
Zamiast "systemu fontann" rozbudowanych aż do 3 ( ale byle jakich, balie dla kaczek i tyle!) wolałbym dawną Marysieńkę, bardziej widowiskową, historyczną i nieodmiennie od lat stanowiącą symbol Cieplic. Park Zdrojowy bez Marysieńki i po koszmarnej rewitalizacji ( zepsuciu dokładnie całego uroku parku ) jest teraz bardzo smutny i byle jaki. Gdyby nie bratki sadzone przez MPGK byłby bez roślinności, bo tych bardzo drogich (!!!) roślin jakoś w parku nie widać. (????)
~ 12-05-2017 8:18
"historycznie zachowanych z okresu sprzed 1945 r.", "Zniknęła fontanna istniejąca na dzisiejszym", "wzniesiono jeszcze nowy obiekt o zbliżonym do fontann charakterze" - KTO TO PISAŁ?!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Pojawiają się głosy, że w związku z zaległościami w nauce, spowodowanymi pandemią, wszyscy uczniowie powinni powtarzać rok. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
849
Tak
26%
Nie
71%
Nie wiem
3%
Copyright © 2002-2020 Highlander's Group