Czwartek, 2 maja
Imieniny: Anatola, Zygmunta
Czytających: 11014
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O historii cieplickiego snycerstwa w Muzeum Przyrodniczym

Wtorek, 3 lipca 2012, 13:29
Aktualizacja: 13:40
Autor: Agrafka
Jelenia Góra: O historii cieplickiego snycerstwa w Muzeum Przyrodniczym
Fot. Agrafka
„Szkoła Snycerstwa w Cieplicach 1902–1945” to ciekawa wystawa ukazująca atrakcyjne produkty i wzory regionalne, które niegdyś były popularne w Karkonoszach. – Ekspozycja (czynna do połowy września) opowiada o szkole snycerstwa w Cieplicach, której kontynuacją jest dzisiejsza Szkoła Rzemiosł Artystycznych – powiedział Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze.

W 1898 roku prof. Walde prowadził badania na temat tradycji przemysłu drzewnego i snycerstwa w Karkonoszach oraz w Górach Izerskich. W efekcie powstał projekt utworzenia szkoły snycerstwa w Cieplicach, aby nie zaniknęły stare wzorce. Budynek przy ul. Cieplickiej 34, w którym obecnie znajduje się główny budynek Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych, został wybudowany w 1902 toku, specjalnie dla potrzeb tej placówki. Jej nauczyciele i uczniowie wypracowali karkonoski styl, charakterystyczny dla tego regionu.

Z czasem ich wyroby opanowały cały rynek sudecki łącznie z czeskim. Po 1945 r. szkoła została zamknięta, ale zostało jej wyposażenie, maszyny w warsztatach szkolnych, pomoce naukowe, liczne projekty, szkice, a także prace wykonane przez nauczycieli i uczniów. To te prace można min. zobaczyć na wystawie. Są wśród nich figuralne korki do butelek w kształcie postaci w strojach ludowych, figury szachowe, skrzynia zdobiona motywami z bajek, serwetniki, talerze drewniane z motywem jelenia, czy też pamiątkowe plakietki z widokami Karkonoszy, a także drewniane drogowskazy dla Karpacza i Szklarskiej Poręby, ustawiane na szlakach.

Ale nie tylko z tego słynęła cieplicka szkoła. Powstawała tu sztuka sakralna. Wykonane ołtarze i ambony można zobaczyć nie tylko w cieplickich kościołach, ale też w światyniach w: Legnicy, Poznaniu, Polanicy Zdroju. Złotą Salę w poznańskim ratuszu zdobi 12 apostołów z cieplickiej szkoły. I to tutaj powstał w 1935 r. częściowy wystrój sali rajców jeleniogórskiego ratusza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na koncerty do Filharmonii lub gdzieś indziej?

Oddanych
głosów
617
Tak
40%
Nie
51%
Koncerty to nie moja "bajka"
9%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Wdrażamy w tryb życia sportowca
 
Karkonosze
Słońce najpiękniej zachodzi na Śnieżce
 
10 pytań do...
10 pytań do – podinsp. Edyta Bagrowska
 
Aktualności
Wielbłądek urodził się na oczach zwiedzających!
 
Kultura
Gra z cieniem
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group