Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 4315
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O duchach z Dworu Czarne – walka o pamięć tego zabytku

Środa, 14 sierpnia 2013, 7:23
Aktualizacja: Czwartek, 15 sierpnia 2013, 8:04
Autor: MR
Jelenia Góra: O duchach z Dworu Czarne – walka o pamięć tego zabytku
Fot. Organizator
Tylko do końca sierpnia br. trwa zbiórka pieniędzy na monografię Dworu Czarne autorstwa Jacka Jakubca. Przypominają o tym pomysłodawcy wydania książki, którzy przygotowali już czwarty z cyklu 10. filmów o tym niezwykłym zabytku. Zebrano połowę potrzebnej kwoty, a czasu zostało naprawdę niewiele.

Czwarty odcinek filmu jest o „Duchach z Czarnego”. - Ten odcinek był logistycznym wyzwaniem - mówi z przymrużeniem oka Marcin Roszak, jeden z trzech Przyjaciół Dworu Czarne. - Tomasz Olszewski, autor zdjęć malowideł, które zostały stworzone na ścianach Dworu Czarne, co jakiś czas uciekał z kadru Tomkowi Raczyńskiemu. Przeciwieństwem była pani Kasia Dąbrowska, autorka scenografii i przepięknych bukietów, które wręcz przeciwnie - z kadru nie chciała wychodzić . Kiedy ruszały w zamku prace powstała potrzeba udokumentowania stanu zastanego. Prace te zostały zlecone przez ówczesnego konserwatora zabytków Jadwigę Skibińską znakomitemu fotografikowi Tomaszowi Olszewskiemu. Panu Tomaszowi, oprócz dokumentacji, udało uchwycić się również okiem obiektywu ducha miejsca i czasu – dodaje Marcin Roszak.

Przypominamy, że Marcin Roszak wraz z Tomaszem Raczyńskim i Mariuszem Pełczyńskim chcą wydać monografię tego zabytku i zbierają pieniądze na ten cel. Cała akcja została wzięta pod skrzydła Narodowego Centrum Kultury. Patronem objęła ją strona wspieramkulturę. pl, gdzie można znaleźć wszystkie szczegóły (http://wspieramkulture.pl/projekt/337-DWOR-CZARNE-JACEK-JAKUBIEC-MONOGRAFIA). Wciąż brakuje im połowę pieniędzy.

- Zebraliśmy połowę kwoty, co już jest dużym sukcesem - mówi Marcin Roszak. - Dopisali sympatycy mniej zamożni. Największe wrażenie zrobiła na mnie starsza pani z osiedla Czarne, która wpłaciła 50 zł i powiedziała, że jak dostanie zasiłek opiekuńczy to jeszcze coś wpłaci. Boli mnie natomiast to, że jest praktycznie zerowy odzew "wielkich nazwisk", o których słyszałem, że sprzyjają Jackowi Jakubcowi i których stać na to, aby wpłacić nie 50 a 500 zł – dodaje pomysłodawca akcji.

Akcja jest prowadzona w formie crowdfundingu tłumaczonego jako finansowanie społecznościowe. Oznacza to, że każdy kto zdecyduje się wesprzeć akcję otrzyma w zamian za 20 zł wsparcia - książkę w wersji elektronicznej, za 100zł - książkę w postaci papierowej.
Jeśli nie uda się zebrać zadeklarowanej kwoty, wpłata zostanie zwrócona na konto ofiarodawców, co wynika z regulaminu portalu wspieramkulture.pl, który technicznie wspiera akcję.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group