Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 8446
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: O bezpieczeństwie w górach

Piątek, 22 stycznia 2021, 11:04
Autor: Przemek Kaczałko
Szklarska Poręba: O bezpieczeństwie w górach
Fot. Przemek Kaczałko
W Szklarskiej Porębie zorganizowano konferencję prasową, podczas której przedstawiciele miasta, służb związanych z bezpieczeństwem, Karkonoskiego Parku Narodowego i organizacji związanych z turystyką - apelowali do miłośników zimowego zwiedzania gór o rozwagę i odpowiedzialność przy wyjściach w Karkonosze oraz Góry Izerskie.
W ubiegłym roku opracowaliśmy "Instrukcję obsługi Szklarskiej Poręby - przyjaźnie napisany zbiór zasad bezpiecznego wypoczynku. Jesteśmy zmęczeni czasem pandemii - tak samo jak turyści, którzy próbują złapać oddech i wypocząć na naszym terenie, ale nie zawsze stosują się do zasad bezpieczeństwa - mówiła Agnieszka Rozenek z Urzędu Miasta Szklarskiej Poręby, która zaprosiła przedstawicieli służb i organizacji, aby wspólnym głosem - poprzez media - zaapelować do turystów o rozsądek i odpowiedzialność.

W czasie konferencji zaprezentowano grafiki autorstwa Barbary Wieniawskiej-Raj, które przedstawiają przygody Piotrusia i Karkonosza.

Góry są dla ludzi, ale należy z tego korzystać odpowiedzialnie - mówił Mirosław Graf, burmistrz miasta pod Szrenicą.

Burmistrzowi wtórował dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.

Góry są dla wszystkich, natomiast musimy z nich korzystać bardzo rozsądnie. Zima chroni przyrodę przed nielegalną penetracją, jednak nagromadzenie dużej liczby osób na szlakach powoduje konflikt między różnymi użytkownikami - narciarzami, pieszymi. Mamy mnóstwo problemów ze zjeżdżaniem po szlakach turystycznych na jabłuszkach, sankach - to stwarza wielkie zagrożenie. Każdego dnia rejestrujemy dramatyczne przypadki - dodał Andrzej Raj, apelując do turystów o rozwagę, bowiem Karkonosze wbrew pozorom - są niebezpieczne.

Przy uciesze rodziców, dzieci zjeżdżają na sankach i jabłuszkach, ale są przypadki, kiedy dzieci zjeżdżają w drzewa, płoty - jak zdarzy się nieszczęście to jest problem i szukanie winnych - mówił Paweł Gogolewski, dyrektor Sudety Lift Szklarska Poręba.

Jak mówiła rzeczniczka policji, służby mundurowe skupiają się na bezpieczeństwie na drogach, a także na patrolach ze strażnikami KPN na terenie parku narodowego.

Zwracamy również uwagę na osoby, które nielegalnie wjeżdżają do lasów. Ponadto mamy wspólne patrole z pracownikami sanepidu odnośnie przestrzegania zasad bezpieczeństwa epidemicznego - dodała Edyta Bagrowska z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR zwracają uwagę na oblężenie gór w czasie weekendów. Apelują o rozsądek podczas spacerów i zabawy na śniegu.

Od prawie 50 lat jestem ratownikiem i nie widziałem tylu ludzi na zakosach na Śnieżkę, jak w ostatnią sobotę - mówił Andrzej Brzeziński, ratownik karkonoskiej grupy GOPR.

W konferencji wzięła również udział przedstawicielka stowarzyszenia Bieg Piastów, która apelowała do turystów o uszanowanie tras dla narciarzy.

Jeżeli piesi muszą się znaleźć na trasach biegowych, to bardzo proszę, aby nie zadeptywać torów, wzajemny szacunek i kulturę. Codziennie na naszej stronie znajdują się propozycje tras dla pieszych, do biegania na nartach czy z psami. Tylko wspólnie jesteśmy w stanie zadbać o bezpieczeństwo - dodała Kaja Sznajdrowicz-Kręcichwost, dyrektorka stowarzyszenia.

Twoja reakcja na artykuł?

7
64%
Cieszy
2
18%
Hahaha
1
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
9%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group