Czwartek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 6250
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nowy Ośrodek Regionalny KSON w Bydgoszczy

Wiadomości: Region/Kraj
Czwartek, 31 lipca 2014, 8:20
Aktualizacja: 8:23
Autor: K–S
Fot. Archiwum KSON
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych już od 3 lat realizuje projekt pn. „Międzyregionalne Centrum Informacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych”. Polega on na rozbudowie systemu informacji dla osób niepełnosprawnych i ich otoczenia, bowiem brak wiedzy jest najczęściej jednym z głównych powodów wykluczenia społecznego.

- Nasze ustawodawstwo i rozwiązania dotyczące tej grupy – mówi Monika Żak, koordynatorka projektu - jest w zasadzie dobre. Oczywiście nawiązuje do kondycji gospodarczej kraju, ale ilość placówek służących niepełnosprawnym jest naprawdę imponująca. Brak jest jednak logicznego systemu dotarcia z tymi informacjami do zainteresowanych, czyli organizatorskiej koordynacji na szczeblu miast i gmin. W samym tylko ubiegłym roku udzieliliśmy w Centrum w Jeleniej Górze oraz na terenie naszych ośrodków w Krakowie, Cieszynie, Gdańsku, Toruniu i Gliwicach około 13 tysięcy porad, docierając do blisko 7 tysięcy potrzebujących pomocy.

- W bieżącym roku powstały nowe placówki w Szczecinie, Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp., a w ubiegłym tygodniu Sejmik otworzył swój ósmy Ośrodek w Bydgoszczy. Tutaj gościny udzieliła nam – mówi Pani Monika. – Wyższa Szkoła Gospodarki. To uczelnia obecnie kształcąca blisko 5 tys. studentów, a w roku akademickim 2014 – 2015 będzie studiowało 150 niepełnosprawnych żaków! Powołano tam pełnomocnika rektora ds. spraw studentów niepełnosprawnych Mikołaja Piekuta, który jednocześnie został koordynatorem regionalnym projektu w Bydgoszczy. Dobrym duchem i opiekunem tej studenckiej inicjatywy jest kanclerz tej uczelni Filip Sikora. Biorąc pod uwagę, że nasza placówka w Toruniu funkcjonuje przy Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika, projekt realizowany przez nas w znacznym stopniu docierał będzie też do niepełnosprawnej młodzieży akademickiej.

Wartością dodaną projektu „CIWON” jest próba ujednolicenia procedur, zasad obsługi i komunikacji z niepełnosprawnymi, na początek w ośmiu wybranych regionach, a potem być może w całym kraju. Trzy lata dobrych doświadczeń, coraz powszechniej rozpoznawalny i wykorzystywany telefon infolinii 800 700 025 (bezpłatnie dostępny w całym kraju), a także duża ilość spływających z biur terenowych informacji o problemach środowiska, to doskonały materiał nie tylko na przemyślenia, ale także na tematy prac magisterskich, doktoranckich i habilitacyjnych, do których coraz częściej sięgają ośrodki akademickie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~gluś 31-07-2014 8:54
To wsparcie to z dobrego serca w ramach wolontariatu czy umów-zleceń? Osobiście uważam, że z naszych podatków powinno się wspierać organizacje pozarządowe, ale żadnych środków na płace bo jak wolontariat to wolontariat. Inaczej to kolejna ściema a jedynie miejsca pracy i to też na śmieciowych warunkach.
~gluś 31-07-2014 11:18
Długo trwa publikacja droga redakcjo. Co do poprzedniego wpisu to już mam odpowiedź w kson w 2013r było 30 wolontariuszy a 104 osoby zatrudnione w ramach umów cywilno-prawnych, pozyskano środki publiczne w kwocie ponad 843tys.zł z czego na te umowy cywilno-prawne wydano ponad 562tys.zł czyli prawie 70% (źródło: sprawozdanie merytoryczne za 2013r na stronie www.kson.pl). Co to za prężna organizacja pozarządowa mająca jedynie lekko ponad 1tys. zł ze składek członkowskich? Dla mnie osobiście w ten właśnie sposób są marnowane pieniądze podatników w całym kraju, dlatego potem brakuje na systemowe wsparcie potrzebujących i wypacza się prawdziwa idee wolontaryzmu.
~cdn 31-07-2014 12:06
najniższa miesięczna płaca brutto za 2013r w kson 451zł a najwyższa 6.434zł
~mój boże 31-07-2014 12:46
Srednia krajowa jest poniżej 4 tysiecy zł. ! Za 6000zł. mam 100 godzin intensywnej rehabilitacji w domu !!! Czy wy nie macie sumienia ? Wolontariusz to praca dla drugiego człowieka i to za dziekuję . To są nasze podatki. Za te 562 tys ileż osób mogło by miec realną i rzeczową pomoc !!!!
~realnie 31-07-2014 18:08
Bez komentarza. Paranoja.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group