Piątek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 7047
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Noworocznie z nagrodami dla firm i klubu

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 12 stycznia 2016, 7:51
Aktualizacja: Środa, 13 stycznia 2016, 15:23
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
Uzdrowisko Cieplice, ALVI Polska oraz Soft Solution Limited– to firmy roku 2015 nagrodzone przez prezydenta Jeleniej Góry podczas tegorocznego spotkania noworocznego, które odbyło się 11 stycznia w Teatrze im. C. K. Norwida. Statuetkę Organizacji Pozarządowej Roku 2015 odebrał natomiast Karkonoski Klub Sportowy Jelenia Góra. Tradycyjnie podczas uroczystości nie zabrakło podsumowania najważniejszych wydarzeń minionych 12 miesięcy, a całości dopełniły występy Ryszarda Stańko, a także fenomenalnej grupy Finezja.

VI spotkanie noworoczne prezydenta jeleniej Góry Marcina Zawiły poprowadzone przez Dariusza Maląga rozpoczęło się od utworu „Sudetom” wykonanego przez Ryszarda Stańko – jeleniogórzanina, człowieka orkiestrę, który o Jeleniej Górze pisze, komponuje i śpiewa, członka Jeleniogórskiego Klubu Literackiego, który ma swój wkład w wiele projektów społecznych i proekologicznych.

Po występie, podobnie jak w minionym roku, uczestnicy spotkania obejrzeli film promujący zmiany, jakie zaszły w Jeleniej Górze. Tuż po nim – o tych zmianach właśnie – mówił prezydent Marcin Zawiła. Przypomniał o rozwoju strefy ekonomicznej, małej stopie bezrobocia sięgającej 5,2 proc., 76 nowych mieszkaniach socjalnych, 278 porozumieniach z dłużnikami i ponad 550 odpracowaniami zaległości czynszowych, o rozwoju oświaty, inwestycjach drogowych ( w tym m.in. budowie ronda na ul. Rataja, I etapie remontu ul. Łomnickiej, remoncie ul. Warszawskiej czy Okrzei), a także o budowie dwóch parkingów: przy SP nr 8 oraz przedszkolu nr 14 przy ul. Junaków. Prezydent wspomniał także o nowych ścieżkach spacerowych, a także wzroście sprzedaży nieruchomości, w tym działek budowlanych. Nie zabrakło także informacji o zwodociągowaniu i skanalizowaniu Jeleniej Góry, programie KAWKA (którego celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w mieście – 300 budynków mieszkalnych już zmieniło sposób ogrzewania, a 300 kolejnych jest w trakcie realizacji tego zadania), budowie dróg rowerowych. Marcin Zawiła wspomniał także o otwarciu dwóch nowych galerii, przejęciu dróg na Osiedlu pod Jeleniami, ale i o „spowolnieniu prac” przy budowie hotelu przy ul. Pijarskiej, wzroście wpływów do miasta z tytułu podatków PIT i CIT, ale i wzroście kosztów

- Porównując rok 2011 i 2015 , z podatków od dochodów osobistych do miasta wpłynęło o 78 mln zł więcej, a dochody z podatków od nieruchomości zwiększyły się z 36 mln zł do 44 mln zł – mówił prezydent Marcin Zawiła. – Niestety, rosną też wydatki bieżące i jeżeli nie uda się tego wszystkiego zrównoważyć, będziemy mieli problem. Jedno jest pewne - Jelenia Góra jest w stanie wyemitować obligacje na kwotę 41 mln zł, a to znaczy, że z dofinansowaniem unijnym jesteśmy w stanie zrealizować inwestycje za 190 mln zł. Jest to dobra, stabilna perspektywa. Życzyłbym sobie, by w tej całej awanturze politycznej, której jesteśmy świadkami na poziomie krajowym i lokalnym, te proste prawdy, które starałem się dzisiaj przedstawić, nie traktować jako sukces Zawiły czy jakiegoś ugrupowania, ale jako wspólny sukces jeleniogórzan. By w publicznej debacie, oprócz słusznych uwag, bo błędy też są popełniane, potrafić powiedzieć mieszkańcom, którzy to robią – „dziękuję” i utwierdzić ich w przekonaniu, że ich praca nie idzie na marne. Obecnie pozycja Jeleniej Góry stabilizuje się i jeżeli będziemy prowadzili tą politykę spokojnie, nie efekciarsko, to Jelenia Góra będzie miała wielką szansę na dalszy rozwój. Nie psujmy tego nieodpowiedzialną debatą publiczną – dodał prezydent.

Kolejnym i najważniejszym punktem spotkania było uhonorowanie trzech jeleniogórskich firm i jednej organizacji pozarządowej. W imieniu Uzdrowiska Cieplice Sp. z o.o. – grupa PGU, statuetkę odebrał Robert Moskwa, z ALVI Polska Sp. z o.o. w Jeleniej Górze – Piotr Bagrowski, a z SOFT SOLUTION Limited Oddział w Polsce z siedzibą w Jeleniej Górze – Artur Żurek, dyrektor ds. rozwoju oprogramowania. Karkonoski Klub Sportowy Jelenia Góra reprezentowali prezes Andrzej Szustak i Leszek Harapin, trener i koordynator, a także dobry duch klubu. (Więcej na temat wyróżnionych przeczytacie Państwo w kolejnym materiale).

Pięknym zakończeniem oficjalnej części spotkania był występ zespołu Finezja w składzie: Emilia Adamowicz, Hubert Cel, Wojciech Kowal, Michał Starak i Mateusz Wójcik. Zespół powstał w listopadzie 2012 roku, a działa przy Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze. Rocznie grupa gra ok. 30 koncertów w kraju i za granicą. W styczniu ubiegłego roku został wyróżniony na Makroregionalnych Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych we Wrocławiu. Wczoraj grupa wykonała dwa utwory: Yanna Tiersena - Muzykę z filmu Amelia oraz Astora Piazzolli – Libertango, za które otrzymała gromkie, zasłużone brawa.

Ostatnim punktem programu był poczęstunek, który dla gości przygotowali uczniowie jeleniogórskiej Handlówki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group