Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5221
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Noworocznie z nagrodami dla firm i klubu

Wtorek, 12 stycznia 2016, 7:51
Aktualizacja: Środa, 13 stycznia 2016, 15:23
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Noworocznie z nagrodami dla firm i klubu
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
Uzdrowisko Cieplice, ALVI Polska oraz Soft Solution Limited– to firmy roku 2015 nagrodzone przez prezydenta Jeleniej Góry podczas tegorocznego spotkania noworocznego, które odbyło się 11 stycznia w Teatrze im. C. K. Norwida. Statuetkę Organizacji Pozarządowej Roku 2015 odebrał natomiast Karkonoski Klub Sportowy Jelenia Góra. Tradycyjnie podczas uroczystości nie zabrakło podsumowania najważniejszych wydarzeń minionych 12 miesięcy, a całości dopełniły występy Ryszarda Stańko, a także fenomenalnej grupy Finezja.

VI spotkanie noworoczne prezydenta jeleniej Góry Marcina Zawiły poprowadzone przez Dariusza Maląga rozpoczęło się od utworu „Sudetom” wykonanego przez Ryszarda Stańko – jeleniogórzanina, człowieka orkiestrę, który o Jeleniej Górze pisze, komponuje i śpiewa, członka Jeleniogórskiego Klubu Literackiego, który ma swój wkład w wiele projektów społecznych i proekologicznych.

Po występie, podobnie jak w minionym roku, uczestnicy spotkania obejrzeli film promujący zmiany, jakie zaszły w Jeleniej Górze. Tuż po nim – o tych zmianach właśnie – mówił prezydent Marcin Zawiła. Przypomniał o rozwoju strefy ekonomicznej, małej stopie bezrobocia sięgającej 5,2 proc., 76 nowych mieszkaniach socjalnych, 278 porozumieniach z dłużnikami i ponad 550 odpracowaniami zaległości czynszowych, o rozwoju oświaty, inwestycjach drogowych ( w tym m.in. budowie ronda na ul. Rataja, I etapie remontu ul. Łomnickiej, remoncie ul. Warszawskiej czy Okrzei), a także o budowie dwóch parkingów: przy SP nr 8 oraz przedszkolu nr 14 przy ul. Junaków. Prezydent wspomniał także o nowych ścieżkach spacerowych, a także wzroście sprzedaży nieruchomości, w tym działek budowlanych. Nie zabrakło także informacji o zwodociągowaniu i skanalizowaniu Jeleniej Góry, programie KAWKA (którego celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w mieście – 300 budynków mieszkalnych już zmieniło sposób ogrzewania, a 300 kolejnych jest w trakcie realizacji tego zadania), budowie dróg rowerowych. Marcin Zawiła wspomniał także o otwarciu dwóch nowych galerii, przejęciu dróg na Osiedlu pod Jeleniami, ale i o „spowolnieniu prac” przy budowie hotelu przy ul. Pijarskiej, wzroście wpływów do miasta z tytułu podatków PIT i CIT, ale i wzroście kosztów

- Porównując rok 2011 i 2015 , z podatków od dochodów osobistych do miasta wpłynęło o 78 mln zł więcej, a dochody z podatków od nieruchomości zwiększyły się z 36 mln zł do 44 mln zł – mówił prezydent Marcin Zawiła. – Niestety, rosną też wydatki bieżące i jeżeli nie uda się tego wszystkiego zrównoważyć, będziemy mieli problem. Jedno jest pewne - Jelenia Góra jest w stanie wyemitować obligacje na kwotę 41 mln zł, a to znaczy, że z dofinansowaniem unijnym jesteśmy w stanie zrealizować inwestycje za 190 mln zł. Jest to dobra, stabilna perspektywa. Życzyłbym sobie, by w tej całej awanturze politycznej, której jesteśmy świadkami na poziomie krajowym i lokalnym, te proste prawdy, które starałem się dzisiaj przedstawić, nie traktować jako sukces Zawiły czy jakiegoś ugrupowania, ale jako wspólny sukces jeleniogórzan. By w publicznej debacie, oprócz słusznych uwag, bo błędy też są popełniane, potrafić powiedzieć mieszkańcom, którzy to robią – „dziękuję” i utwierdzić ich w przekonaniu, że ich praca nie idzie na marne. Obecnie pozycja Jeleniej Góry stabilizuje się i jeżeli będziemy prowadzili tą politykę spokojnie, nie efekciarsko, to Jelenia Góra będzie miała wielką szansę na dalszy rozwój. Nie psujmy tego nieodpowiedzialną debatą publiczną – dodał prezydent.

Kolejnym i najważniejszym punktem spotkania było uhonorowanie trzech jeleniogórskich firm i jednej organizacji pozarządowej. W imieniu Uzdrowiska Cieplice Sp. z o.o. – grupa PGU, statuetkę odebrał Robert Moskwa, z ALVI Polska Sp. z o.o. w Jeleniej Górze – Piotr Bagrowski, a z SOFT SOLUTION Limited Oddział w Polsce z siedzibą w Jeleniej Górze – Artur Żurek, dyrektor ds. rozwoju oprogramowania. Karkonoski Klub Sportowy Jelenia Góra reprezentowali prezes Andrzej Szustak i Leszek Harapin, trener i koordynator, a także dobry duch klubu. (Więcej na temat wyróżnionych przeczytacie Państwo w kolejnym materiale).

Pięknym zakończeniem oficjalnej części spotkania był występ zespołu Finezja w składzie: Emilia Adamowicz, Hubert Cel, Wojciech Kowal, Michał Starak i Mateusz Wójcik. Zespół powstał w listopadzie 2012 roku, a działa przy Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze. Rocznie grupa gra ok. 30 koncertów w kraju i za granicą. W styczniu ubiegłego roku został wyróżniony na Makroregionalnych Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych we Wrocławiu. Wczoraj grupa wykonała dwa utwory: Yanna Tiersena - Muzykę z filmu Amelia oraz Astora Piazzolli – Libertango, za które otrzymała gromkie, zasłużone brawa.

Ostatnim punktem programu był poczęstunek, który dla gości przygotowali uczniowie jeleniogórskiej Handlówki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group