Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 6932
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JANOWICE WIELKIE: Nowocześniej za cztery miliony złotych

Środa, 7 kwietnia 2010, 7:55
Aktualizacja: Czwartek, 8 kwietnia 2010, 7:55
Autor: Angela
JANOWICE WIELKIE: Nowocześniej za cztery miliony złotych
Dawne prewentorium – widok z Miedzianki. 26 XII 2009
Fot. TEJO
Budowa nowej windy, termomodernizacja całego obiektu, wymiana centralnego ogrzewania, przebudowa kotłowni i wiele innych inwestycji zostanie rozpoczętych jeszcze w tym roku w ogromnym gmachu Zespołu Profilaktyki i Rehabilitacji w Janowicach Wielkich.

Stan techniczny zabytkowego budynku placówki ulega poprawie. Jednak, aby dostosować go do wymogów rozporządzenia ministra zdrowia, wymaga jeszcze sporego wysiłku finansowego i organizacyjnego. W związku z tym planujemy w oparciu o środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Urzędu Marszałkowskiego, zrealizowanie kompleksowego zadania rozpisanego na trzy lata, polegającego na podniesieniu standardu świadczonych usług – mówi Zbigniew Nowak, zastępca dyrektora ds. administracyjno - technicznych w Szpitalu w Janowicach Wielkich.

W pierwszej kolejności będzie to budowa windy, szeroko pojęta termomodernizacja całego obiektu czyli wymiana okien i drzwi oraz ocieplenie budynku. Wymieniona zostanie też stara, wyeksploatowana kotłownia z lat siedemdziesiątych na nową technologię, zamontowane zostaną również baterie słoneczne.

Prognozowane oszczędności szpitala po przeprowadzonej inwestycji, zdaniem władz szpitala i specjalistów powinny pokryć zaciągniętą pożyczkę w Funduszu Ochrony Środowiska. Realizacja projektu ma kosztować ponad 4 mln 60 tys. zł.
– Ta kwota jest podzielona na zadania, które będą wykonywane przez trzy lata. W 2010 roku wykonane zostaną zadania najpilniejsze czyli kotłownia, winda i baterie słoneczne. W 2011 roku wymienione zostaną okna i drzwi oraz ocieplenie budynku i wymiana instalacji wewnętrznej czyli centralnego ogrzewania i ciepłej, zimnej wody użytkowej – mówi Zbigniew Nowak.

Wymiana windy i przebudowa szybu powinna zakończyć się jeszcze w tym roku. Pieniądze na ten cel pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z dofinansowania robót budowlanych, dotyczących obiektów służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Na ten cel Zarząd Województwa Dolnośląskiego przeznaczył ponad 2,5 mln zł, które podzielił na 11 podmiotów, wśród których znalazł się Zespół Profilaktyki i Rehabilitacji w Janowicach Wielkich.

W tym roku placówka w porozumieniu z gminą Janowice Wielkie planuje złożyć wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego na zagospodarowanie terenu wokół szpitala. Mają się tam pojawić ścieżki spacerowe i rekreacyjne. Potrzebna na ten cel kwota to nie mniej niż 150 tys. zł.

W przepięknym gmachu z parkiem, widocznym z wielu miejsc w Rudawach Janowickich, przez lata mieściło się Prewentorium Dziecięce Polskich Kolei Państwowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
911
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group