Poniedziałek, 20 marca
Imieniny: Aleksandry, Klaudii
Czytających: 9746
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowoczesne symulatory zaprezentowane

Czwartek, 11 marca 2021, 10:01
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Nowoczesne symulatory zaprezentowane
Fot. Przemek Kaczałko
W siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze zaprezentowano trzy nowoczesne symulatory, które mają posłużyć edukacji społeczeństwa, szczególnie dzieci i młodzieży. Projekt Powiatu Karkonoskiego został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a partnerami są PSP w Jeleniej Górze oraz Karkonoski Park Narodowy.

Do zajęć edukacyjnych związanych z bezpieczeństwem przygotowano 3 symulatory - dom jednorodzinny, budynek użyteczności publicznej, a także moduł lasu i jeziora.

Wszystkie symulatory są stworzone przy współpracy z Państwową Strażą Pożarną, więc wszystkie zagrożenia są zgodne z rzeczywistością - są one obsługiwane za pomocą aplikacji - powiedziała Marianna Krzakiewicz, specjalistka ds. sprzedaży i marketingu firmy MLabs. - Symulator jest już dostępny w ponad 30 jednostkach straży pożarnej w województwie wielkopolskim i teraz rozszerzamy działalność o Dolny Śląsk i kolejne województwa.
Z symulatorów będą korzystać: Karkonoski Park Narodowy oraz Państwowa Straż Pożarna w Jeleniej Górze - zaznaczył Jarosław Kotliński, wicestarosta powiatu karkonoskiego. - To będzie świetna zabawa edukacyjna dla dzieci z przedszkoli i szkół, ale myślę, że młodzież oraz dorośli z tego skorzystają - dodał wicestarosta.

Symulatory są mobilne, więc będzie można z nich skorzystać zarówno w siedzibie PSP przy ul. Sokoliki 6 oraz przy ul. Sudeckiej, a także w domach edukacyjnych Karkonoskiego Parku Narodowego w Szklarskiej Porębie i Karpaczu, a w przyszłości również w Sobieszowie, ale niewykluczone, że będą się pojawiać na różnych wydarzeniach plenerowych.

Większość społeczeństwa kojarzy nas z ratownictwem, wyjazdami interwencyjnymi, ale edukacja to też jedno z naszych zadań ustawowych. Mobilne symulatory umożliwią nam prowadzenie fachowej edukacji od najmłodszych lat - podkreślił st. bryg. Radosław Fijołek, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, który wraz z komendantem wojewódzkim - st. bryg. Markiem Kamińskim - był zadowolony z nowoczesnego sprzętu służącemu edukacji dla bezpieczeństwa.

Gdy minie czas ograniczeń rządowych, będą mogły się odbywać zajęcia dla grup przedszkolnych i szkolnych.

Symulatory są fantastycznie skonstruowane. Szczególnie dla przedszkolaków i młodszych grup szkolnych będzie to świetny materiał poglądowy do interaktywnej edukacji, pokazującej realne zagrożenia jakie mogą nastąpić, jeśli będzie się zachowywać niewłaściwie w środowisku przyrodniczym - dodał dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj,
Podstawowym zadaniem WFOŚiGW jest działanie na rzecz ochrony środowiska, a nie ma ochrony środowiska bez edukacji. Dlatego nie mieliśmy wątpliwości, że powinniśmy to dofinansować, a warto dodać, że to pierwsze takie symulatory na Dolnym Śląsku - dodała Anna Korneć-Bartkiewicz, pełnomocniczka zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Projekt "Wsparcie edukacji ekologicznej i przeciwpożarowej dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców powiatu karkonoskiego poprzez zakup mobilnych symulatorów zagrożeń pożarowych" został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu kwotą 134 tys. zł. Całkowity koszt zadania to 149 tys. zł.

Twoja reakcja na artykuł?

9
75%
Cieszy
3
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
612
maksymalnie 150
84%
od 151 do 459
6%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
0%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group