Poniedziałek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 3525
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowoczesne planowanie leczenia w stomatologii.

Niedziela, 4 marca 2012, 22:31
Aktualizacja: Środa, 24 października 2012, 20:56
Autor: KCM
Jelenia Góra: Nowoczesne planowanie leczenia w stomatologii.
Do czego służy diagnostyka obrazowa w stomatologii?
Dokładna diagnostyka przed rozpoczęciem leczenia niezbędna jest w stomatologii, jak i w każdej innej dziedzinie medycyny. Staranne przeprowadzenie procesu diagnostycznego daje znacznie większą szanse powodzenia planowanego lub już wdrożonego leczenia.

Jakie są współczesne możliwości diagnostyki obrazowej w stomatologii?
Radiowizjografia cyfrowa są to wszelkie urządzenia i techniki rentgenowskie, w których obraz jest uwidaczniany za pomocą cyfrowego systemu odbioru obrazu 2D. Zdjęcie otrzymywane jest na monitorze a nie na kliszy. Najpopularniejszym zdjęciem uzyskiwanym w formacie cyfrowym jest pojedyncze zdjęcie zębowe. Sprzęt do uzyskania tego typu obrazu jest stosunkowo nieskomplikowany i dlatego wiele gabinetów stomatologicznych dysponuje takimi urządzeniami.
Zdjęcie Pantomograficzne ( pantomogramy ) jest to zdjęcie przeglądowe, które pozwalają na całościową ocenę uzębienia. Zdjęcia panoramiczne, punktowe czy zgryzowe stosowane podczas konwencjonalnej diagnostyki stomatologicznej dają dwuwymiarowy (2D) obraz wnętrza pacjenta. Często są one nieczytelne z powodu artefaktów czyli błędów obrazowych spowodowanych zakrzywieniem kliszy rentgenowskiej. Niemniej jednak są szeroko stosowane jako wstępne obrazowanie radiologiczne.

Czy w dobie nowoczesnej stomatologii wymagany jest bardziej dokładny obraz tkanek pacjenta, niż ten który oferuje radiowizjografia?
Obok Radiowizjografii, czyli zdjęć rentgenowskich punktowych, wykonywanych bezpośrednio przy fotelu pacjenta z podglądem na monitorze, oraz zdjęć panoramicznych najlepsze możliwości techniczne daje współcześnie Tomografia stożkowa 3D.

Na czym polega Tomografia stożkowa 3D w stomatologii?.
Do tej pory jedynie klasyczna tomografia komputerowa pozwalała uzyskać trójwymiarowy (3D) obraz radiologiczny okolic twarzoczaszki. Jednak takie badanie było obarczone wysoką dawką szkodliwego dla pacjenta promieniowania. Specjalnie dla stomatologii zostały stworzone tomografy wiązki stożkowej o bardzo małej dawce promieniowania obciążającej pacjenta. Jednocześnie są one dokładniejsze, maja wyższą w porównaniu do tomografii klasycznej rozdzielczość.

Nasza klinika Dental Clinic KCM, dysponuje najnowocześniejszym Tomografem cyfrowym I-MAX TOUCH 3D francuskiego producenta OWANDY . Jest to urządzenie w pełni trójwymiarowe umożliwiające wykonywanie praktycznie wszelkich zdjęć rentgenowskich niezbędnych w dziedzinie stomatologii z dokładnością niemożliwą do uzyskania w innym badaniu radiologicznym.

Czy takie badanie jest bolesne?
Nie, każde badanie TK jest bezbolesne.

W jakich dziedzinach Tomografia stożkowa znajduje zastosowanie?
Badanie to przydatne jest niemal w każdej dziedzinie stomatologii i nie tylko. Przede wszystkim to metoda umożliwiająca dokładne diagnozowanie. Staranne przeprowadzenie procesu diagnostycznego daje znacznie większą szansę powodzenia wdrożonego leczenia. Tomografia stożkowa przydatna jest miedzy innymi w chirurgii twarzowo szczękowej i stomatologicznej, ortodoncji, endodoncji (leczenie kanałowe), periodontologii, diagnozowaniu stawu skroniowo żuchwowego, laryngologii oraz do planowania leczenia implantologicznego.

Dlaczego zatem polecają Państwo stosowanie Tomografii stożkowej?
Dawka promieniowania jest około 10 razy mniejsza niż w przypadku konwencjonalnej TK. Znacznie krótszy czas badania które trwa 40 sekund. Znacznie tańsza metoda. Koszt badania Tomografem stożkowym w KCM Dental Clinic kosztuje 200 zł.
Pantomograf I-MAX TOUCH, jakim dysponujemy w naszej klinice, jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń elektromagnetycznym, dlatego może być używany jedynie pod kontrolą lekarza, lub wysokokwalifikowanego personelu posiadającego niezbędną wiedzę dotyczącą ochrony przed promieniowaniem. Każdy pacjent otrzymuje od nas zdjęcie na płycie CD.

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group