Sobota, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 9928
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Nowe drogi i obwodnice

Środa, 29 grudnia 2021, 6:01
Autor: WAC
Region: Nowe drogi i obwodnice
Fot. GDDKiA
Wrocławski Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podsumowuje prace projektowe inwestycji jakie zamierza prowadzić w 2022 roku i w kolejnych latach. Plany rozbudowy sieci dróg krajowych w woj. dolnośląskim obejmą ponad 250 km dróg szybkiego ruchu. Powstaną również obwodnice realizowane w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

W 2021 roku zakończyły się prace nad Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowym dla trzech odcinków drogi ekspresowej S8 od Wrocławia do Barda. Obecnie prowadzone są prace nad Koncepcją programową, trwa opracowanie analizy i prognozy ruchu. Droga ekspresowa S8 od Wrocławia do Kłodzka będzie liczyła ok. 80 km. Realizacja trasy została podzielona na trzy odcinki: Kłodzko - Ząbkowice Śląskie (w jego skład wchodzą pododcinki Kłodzko - Bardo i Bardo - Ząbkowice Śląskie), Ząbkowice Śląskie - Łagiewniki i Łagiewniki - Wrocław (Magnice). 14 października otrzymano Decyzję o Środowiskowych Uwarunkowaniach dla odcinka od Barda do Ząbkowic Śląskich, 30 sierpnia dla odcinka między Łagiewnikami a Wrocławiem, a 16 listopada dla odcinka od Ząbkowic Śląskich do Łagiewnik. Kontynuacja prac projektowych dla pododcinka Bardo - Kłodzko będzie możliwa po analizie połączenia tego odcinka z planowaną obwodnicą Złotego Stoku w ciągu DK46.

GDDKiA podpisała umowę na opracowanie dokumentacji dla budowy lub rozbudowy autostrady A4 na odcinku od węzła Legnica Południe do węzła Wrocław Wschód/Stary Śleszów o długości ok. 80 km oraz budowy drogi ekspresowej S5 Bolków - Sobótka o długości ok. 50 km. Obecnie trwa etap STEŚ, projektowane są warianty przebiegu autostrady A4 i drogi ekspresowej S5. W październiku br. rozpoczęła się całoroczna inwentaryzacja przyrodnicza. 10 stycznia 2022 r. rozpoczną się spotkania informacyjne ze społeczeństwem, na których zostaną zaprezentowane wstępne korytarze przebiegu A4 i S5. Spotkania zostaną zorganizowane dla 21 gmin, przez które przechodzą projektowane warianty tras, i potrwają do końca lutego.
Zawarto również umowę na opracowanie dokumentacji dla odcinka A4 od Krzyżowej do Legnicy. Autostrada A4 na odcinku ok. 36 km zostanie rozbudowana w istniejącym śladzie do dwóch jezdni wyposażonych w trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny. Miejscami będzie to budowa nowej jezdni równolegle do jezdni istniejącej, a miejscami rozbudowa jezdni istniejących. Obecnie trwa etap STEŚ, projektowane są warianty przebudowy autostrady. Jednocześnie trwa inwentaryzacja przyrodnicza.

W toku są także prace nad projektem budowlanym wraz z kompletem materiałów do wniosku o wydanie decyzji na rozpoczęcie realizacji inwestycji drogowej na autostradzie A18, a także projektu wykonawczego oraz dokumentacji przetargowej. W ramach zadania, po dwóch stronach autostrady, zostaną wybudowane pasy awaryjne o szerokości 3 m. Pozwoli to na dostosowanie do obowiązujących parametrów technicznych autostrady A18 na odcinku Krzyżowa - Golnice o długości 3,6 km oraz dowiązanie do realizowanej przebudowy autostrady A18 na odcinku Olszyna - Golnice (jezdnia południowa).     

Zgodnie z harmonogramem trwają również prace projektowe obwodnic kilku dolnośląskich miast i miejscowości, m.in. Legnicy, Oławy, Głogowa, Milicza i Zlotego Stoku. Wśród nich jest także szczególnie interesująca mieszkańców naszego regionu obwodnica Kaczorowa. Przypomnijmy. Umowa na prace projektowe została podpisana 19 lipca 2019 r. Wykonawca (WYG International) zobowiązany jest do przygotowania projektu budowlanego wraz z kompletem materiałów do wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a także projektu wykonawczego oraz dokumentacji przetargowej. Obecnie trwają prace nad STEŚ, uzgadniane są przebiegi wariantów obwodnicy oraz trwa opracowanie analizy wielokryterialnej, która umożliwi dokonanie wyboru optymalnego przebiegu trasy.

Głównym celem budowy obwodnicy Kaczorowa jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego odbywającego się na kierunku Bolków - Jelenia Góra. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Kaczorowie. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego - aż do granicy polsko-czeskiej, oraz dla ruchu regionalnego, ponieważ poprawie ulegnie połączenie Jeleniej Góry z węzłem S3 w Bolkowie.

Twoja reakcja na artykuł?

52
70%
Cieszy
10
14%
Hahaha
1
1%
Nudzi
1
1%
Smuci
1
1%
Złości
9
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (50)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pójdziesz głosować w wyborach 15.10?

Oddanych
głosów
562
Tak
87%
Nie
8%
To zależy od pogody
6%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – magia w centrum Uzdrowiska
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – gwarny Plac Piastowski
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – mapping na Teatrze
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – Opał i Gibbs na scenie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group