Sobota, 19 czerwca
Imieniny: Gerwazego, Protazego
Czytających: 2095
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nowe autobusy uzupełnią tabor MZK. Solarisem po mieście

Środa, 3 sierpnia 2011, 7:52
Aktualizacja: Czwartek, 4 sierpnia 2011, 7:41
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Nowe autobusy uzupełnią tabor MZK. Solarisem po mieście
Fot. Archiwum
Pięć nowych autobusów jeszcze w tym roku wyjedzie na ulice Jeleniej Góry i okolic. W ostatnich dniach jeleniogórskie MZK podpisało umowę z firmą Solaris, która wygrała przetarg na sprzedaż pojazdów. Każdy z nich kosztował 805 tys. zł. Autobusy zostaną dostarczone do spółki we wrześniu i w październiku br.

To pierwsze zupełnie nowe autobusy, na które jeleniogórskie MZK mogło sobie pozwolić od kilku lat. Uzupełnią tabor przewoźnika, składający się z 87 pojazdów, z których około połowa nadaje się do wymiany. Solarisy udało się zakupić dzięki pieniądzom pozyskanym z unijnego programu. Łączna wartość wszystkich pojazdów to 4 mln 25 tys. zł.

- Każdy z autobusów ma 10,5 m długości, jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i spełnia wszystkie europejskie standardy bezpieczeństwa, jakości i ekologii. Są to autobusy klasy MIDI, które mogą przewozić do 67 pasażerów, w tym mają co najmniej 18 miejsc siedzących. Moc ich silnika to 180 KW, mają automatyczną skrzynię biegów i klimatyzację w kabinie kierowcy. Drzwi otwierają się do wewnątrz, dzięki czemu żaden z pasażerów nie zostanie nimi uderzony – mówi Wojciech Mierzwiński, kierownik zajezdni MZK w Jeleniej Górze.

Do przetargu na dostawę autobusów zgłosiły się dwie firmy. MAN musiał uznać wyższość Solarisa, który zaproponował tańszą ofertę. Dwa pierwsze pojazdy dotrą do miasta we wrześniu, trzy kolejne – miesiąc później.
Zakup autobusów jest częścią większego projektu dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego, w ramach którego wybudowana zostanie nowa myjnia, zakupiony zostanie też system informacji dotyczący czasu oczekiwania na przyjazd autobusu. Odpowiednie tablice będą zamontowane na kilku przystankach. Wartość całego zadania to ponad siedem milionów złotych, z czego dofinansowanie unijne stanowi kwota około 2 mln 332 tys. zł czyli 40 procent. Pozostała część pieniędzy będzie pochodziła ze środków własnych spółki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group