Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 11413
Zalogowanych: 64
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Nowa szansa dla starej remizy w Zachełmiu

Wtorek, 17 października 2017, 12:24
Autor: WAC
Region: Nowa szansa dla starej remizy w Zachełmiu
Fot. Użyczone
Dzięki inicjatywie grupy członków Stowarzyszenia Karkonoskiego Zachełmie, tamtejsza remiza strażacka ma szansę na „nowe życie”. Społecznicy są bardzo blisko pozyskania na jej remont środków unijnych za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Ducha Gór”.

O planach renowacji znajdującej się w złym stanie technicznym budowli mówiło się od dość dawna, jednak brakowało środków na ten cel. Teraz pojawiła się szansa na gruntowny remont remizy.

Projekt „Odbudowa wieży strażackiej wraz ze zmianą sposobu użytkowania pomieszczę straży pożarnej na Punkt Informacji Turystycznej wraz z infrastrukturą techniczną” znalazła się na pierwszej pozycji listy rankingowej zaopiniowanej do dofinansowania ze środków unijnych przez LGD „Partnerstwo Ducha Gór”. Teraz ten wybór musi zyskać akceptację urzędu marszałkowskiego. Jeśli tak się stanie, społecznicy z Zachełmia dostaną dotację na renowację remizy w wysokości prawie 207 tysięcy złotych.

Jak mówi prezes Stowarzyszenia Karkonoskiego Zachełmie Krzysztof Szwałek, jego organizacja ma bardzo konkretny pomysł na zagospodarowanie obiektu. – Dysponujemy już projektem budowlanym przebudowy autorstwa Ludmiły Piskorz – mówi K. Szwałek. - Chcemy, aby w remizie powstało multimedialne mini muzeum naszej wsi, w którym będzie można m.in. zobaczyć archiwalne zdjęcia miejscowości, przedmioty przywiezione przez repatriantów ze wschodu w 1945-46 roku, poznać tajniki haftu zachełmiańskiego oraz obejrzeć filmy z rozmowami z najstarszymi mieszkańcami. Odremontowane wnętrze da nam też możliwość prowadzenia warsztatów na 15 – 20 osób. Nasza miejscowość mimo że tak niewielka ma w sobie duży potencjał. Mieszkają u nas między innymi pszczelarze i zielarze, którzy chcę dzielić się z innymi swoją wiedzą. W Zachełmiu brak jest też miejsca na wiejskie spotkania i liczymy, że sala wypełni tą lukę – dodaje prezes.

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
458
Tak, często
15%
Czasami
46%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
3%
Nie, bo mam samochód
28%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
 
Aktualności
Z Jeleniej Góry w Himalaje
 
Turystyka
Z taśmy do kolejki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group