Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 7180
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nowa sygnalizacja: wrócą strzałki w prawo

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 10 stycznia 2008, 15:07
Aktualizacja: Piątek, 11 stycznia 2008, 7:57
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Po kilku tygodniach używania nowoczesnej sygnalizacji świetlnej zostaną wprowadzone jej korekty. Dobra wiadomość dla kierowców. Na nowo będą obowiązywały zielone strzałki, które umożliwią warunkowy skręt w prawo.

Okazało się, że ich brak powoduje niepotrzebny tłok na skrzyżowaniach, na których od początku grudnia funkcjonuje sygnalizacja z wideodetekcją ruchu samochodowego.

– Wytypowaliśmy cztery skrzyżowania, gdzie to oznakowanie powróci. Prace zlecimy wykonawcy montażu świateł w ramach gwarancji. Trzeba także poprawić program sterujący sygnalizacją – powiedział nam Czesław Wandzel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Strzałki będą najpewniej obowiązywały tylko do końca roku. Później – z powodu ujednolicenia polskich przepisów z unijnymi – zostaną zlikwidowane.

Nowoczesne światła, które kosztowały ponad milion trzysta tysięcy złotych, wzbudzają kontrowersje wielu jeleniogórzan, którzy jeszcze nie przyzwyczaili się do zmian. Piesi wciąż bardzo często zapominają o wciśnięciu guziczka, który włączy im zielone światło.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~Pytanko 10-01-2008 15:28
Mam pytanie.Co ma oznaczac te zdanie w artykule : Strzałki będą najpewniej obowiązywały tylko do końca roku. Później – z powodu ujednolicenia polskich przepisów z unijnymi – zostaną zlikwidowane. Mieszkam w Niemczech,czyli w kraju Uni. Jak chcialabym zauwazyc,w niemczech do tej pory nie zlikwidowano zielonych strzalek.Wiec jakim prawek ktos pisze ze trzeba zlikwidowac w polsce strzylki,z powodu ujednolicenia przepisow unijnych??? Moze ja mieszkam w Uni ale na innym kontynecie ????
~misio 10-01-2008 16:08
Przecież jest napisane, że do końca roku. Czytaj ze zrozumieniem. W .de pewnie też znikną - chociaż nie wiem po co. Za wąskie są u nas drogi żeby likwidować strzałki!
~niezmotoryzowana 10-01-2008 16:09
Cała reforma ze zmianami nowej sygnalizacji świetlnej , polega wyłącznie na skróceniu czasu jaki mają piesi na przebiegnięcie /!/ ulicy i dodatkowe dziury na chodnikach , które to jako tako wyglądały przed zmianą oświetlenia. Widać , że władze Jeleniej nie są zainteresowane totalnym bałaganem a przywrócenie strzałek jeszcze bardziej utrudni przejscia pieszym.
~ 10-01-2008 16:09
Do ~Pytanko: Za długo mieszkasz w niemczech... nie rozumiesz już po polsku napisanego zdania, więc Ci wytłumaczę - ze zdania tego wynika, że w niemczech też powinni usunąć strzałki do końca roku. Chyba, że niemcy nie dali się jak my i takiej bzdury nie podpisali wchodząc do unii.
~Bandziorek 10-01-2008 16:27
Jak strzalki maja byc tylko do konca roku to po co je wogole montowac.Czy nie lepiej potestowac i jak najlepie przeprogramowac swiatla.Ludzie sie przyzwyczja do strazlek i za jakis czas znowu bedzie taki sam dramat w postaci korkow jaki jest teraz.
~xxx 10-01-2008 16:48
pytam się po raz kolejny czy ten ktoś kto wydał lekką reką nasze(mieszkańców) pieniądze na tą sygnalizację która jak każdy widzi nie działa poniesie KONSEKWENCJE czy dalej ma nas w głębokim poważaniu i będzie wydawał pieniądze na kolejne jakieś dziwne inwestycje,a sprawa ta idealnie nadaje się dla CBA
~jeleniogórzanka 10-01-2008 17:11
Strzałki będą najpewniej obowiązywały tylko do końca roku. Później – z powodu ujednolicenia polskich przepisów z unijnymi – zostaną zlikwidowane. Jaki sens jest zatem do końca roku je montować znajdzcie odrazu rozwiazanie tłoku na ulicach :) ale to jest własnie nasz wspaniały kraj znajdowanie rozwiazan na krótka chwilke to tak zwany brak myslenia :)
~Pytanko 10-01-2008 17:33
Ja jeszcze potrafie czytac po polsku.W artykule jest doslownie napisane..... "z powodu ujednolicenia polskich przepisów z unijnymi"....W Uni nie ma takich przepisow.Nie tylko w niemczech sa strzalki,ale i w innych unijnych krajach,wiec co oni chca ujednolicac??? Przepis do przepisu ktorego nie ma ?????????????????
~_rymcycymcy____ 10-01-2008 17:35
Pod koniec roku strzałki przekręcimy na lewo i będzie gites. Tego unia nie przewidziała i zanim przepuści przez swoją buchalterię to trochę pojeździmy na luzach ...po naszemu ;)
~Łowca byków 10-01-2008 17:57
Gdyby wykonawca zgodził się w ramach gwarancji zrobić te strzałki to byłby chyba bardzo naiwny. Widać ktos ma zamiar go "wypendzlować" z kasy.
~kmam 10-01-2008 18:08
Zniesiemy strzałki do końca roku wtedy, gdy np Francuzi będą używać kierunkowskazów.
~do redakacji 10-01-2008 18:09
Proszę napiszcie, że w jelonce nic się i komu nie chce robić. WOŚP znów będzie bez pomysłu. W innych miastach biją rekordy, licytują ratusze, sprzedają pamiątki, zachęcają ludzi do wyjscia z domów i zabawy, a w jeleniej wątpliwej jakości i przebrzmiałej urody Urszula pojawi się na rynku. Koncert to cały pomysł na WOŚP w Jeleniej Górze. Wstyd.
~BDK 10-01-2008 18:25
buahahahaha.... dobre, dobre!! szkoda ,ze ktos nie przewidzial tego wczesniej zanim wydał na to pieniądze mieszkańców. ja tam do starych świateł na wojska polskiego nic nie miałem, były ok, korki były żadko... no ale nie, ktoś musiał sie popisać inwestycją, szkoda ,że całkowicie bezsensowną- kolejna porażka. niech wrócą te strzałki chociaz na rok co da i...lom czas na przemyslenia i znalezienie nowego rozwiązania. albo jakiś nowy software do tych świateł.
~NIeznajomy 10-01-2008 18:35
A ja myślałem że nową sygnalizację mątuje się po to aby ułatwić komunikacię w mieście a tu okazie się że nowa sygnalizacja ma utrudniać komunikacię bo korek panuje od sądu do wiaduktu kolejowego przez cały dzień he he he !!!
~ja 10-01-2008 18:52
Przez tą nową sygnalizację co tydzień nieboszczyk był na pasach; ktoś powinien beknąć za to - rychło do pokuty...
lesren 10-01-2008 18:55
Codziennie przejeżdżam skrzyżowanie Sobieskiego-Wyszyńskiego, a właściwie to skęcam w Wyszyńskiego z Sobieskiego i wg mnie kasa wywalona na sygnalizacje nie porawiła niczego-wcale sie łatwiej nie przejeżdża tego skrzyżowania. Za to lepiej jest przy skręcie z Wojska Polskiego na Karpacz (w lewo).
~zazwyczaj pieszy 10-01-2008 19:05
Jestem obiema rękami i nawet nogami za zniesieniem strzałek wszędzie!! Strzałka dla 95% kierowców to duże ułatwienie i potrafią z tego korzystać, ale ja właśnie tak się opowiadam przez te 5%, całkiem niedawno jakaś bezmyślna blondyna o mały włos mnie nie rozjechała na przejściu, wjeżdżając na strzałce i do tego pretensje do mnie, że włażę na drogę jak ona ma zielone!! Oprócz tego bardzo często widać kierowców wjeżdżjących na przejście nie zatrzymując się widząc strzałkę i nie zważając na to, że pieszy ma zielone
~Zbigniew Leszek 10-01-2008 20:42
Prawo o ruchu drogowym - to wspólna nazwa wszystkich aktów prawnych, regulujących zasady ruchu drogowego w państwie. Ponadto, Polska ratyfikowała 24 lutego 1988 r. Konwencję o Ruchu Drogowym, sporządzoną w Wiedniu, a zatem wszelkie akty prawne regulujące ruch drogowy powinny być z tą konwencją w pełni zgodne. Polskie prawo o ruchu drogowym wypracowało rozwiązania, które są odmienne od rozwiązań stosowanych w niektórych krajach Unii Europejskiej. Część z tych nietypowych rozwiązań odbiega od rozwiązań zawartych w Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym. Zalicza się do nich: # brak norm dla sygnalizacji świetlnej, które zakazywałyby jednoznacznie budowy skrzyżowań, w których dochodzi do przecinania się kierunków ruchu w jednej fazie działania sygnalizacji, w szczególności ruchu pieszego i kołowego (zielone strzałki w prawo włączające się w momencie gdy piesi mają zielone światło, brak realizacji prawa do jazdy w lewo w osobnym cyklu nie krzyżującym się z zielonym światłem dla pieszych itp.) # niespójne przepisy ruchu pieszych i rowerzystów nie chroniące skutecznie słabszych uczestników ruchu. M.in. brak jednoznacznego pierwszeństwa przejścia po pasach dla pieszych i przejazdach rowerowych. (np. art 14. a i 26. 1 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym zestawiony z art. 21. 1b i 21 6c Konwencji Wiedeńskiej) Proponuje jeszcze rozważyć( na tym etapie) dołożenie świateł dla rowerzystów - z tego co pamiętam chodniki na ulicy wojska Polskiego miały być przygotowane do jazdy rowerami jako drogi rowerowo-piesze. Z kolarskim pozdrowieniem Zbigniew Leszek
~jeleniogórzanka 10-01-2008 22:07
Zgadzam się z bandziorkiem i z zazwyczaj pieszym.
~cr@zy 10-01-2008 22:34
A może zamiast montować za krocie takie inteligentne inaczej światłą, ktoś by zrobił lepsze oświetlenie na przejściu dla pieszych koło sądu? Wczoraj wieczorem jakiegoś starego padalca bym potrącił w czarnym ubranku, bo mu się śpieszy i jemu się należy! Nowe światłą w dalszym ciągu nie są ustawione tak, aby przejechać od mostowej w kierunku cieplic płynnie! Stoi się na światłach koło flory bardzo długo!
~PS 10-01-2008 22:36
Skoro już tak ujednolicamy w całej unii, to może angole zaczną jeżdzić po europejsku, po "prawemu"? Wątpię...
~jelgór 10-01-2008 22:58
Po co strzałki montować, skoro za 12 miesiecy znikną? Niech się ludzie przyzwyczajają. Korki i tak nas czekają. A strzałki koło teatru są niebezpieczne.
~dokaldnie 11-01-2008 5:46
dokladnie dokaldnie przy teatrze w koncy zrobilo sie dobrze a nie z sudeckien na wosjak w prawo to jakas parnaoja bylka a wogoel topo co robic ja kam nie byc
~niezadowolony 11-01-2008 8:26
Unifikowanie prawa unijnego to tylko wymówka na marnotrawienie publicznych pieniędzy. Tak było z reformami Pana Buzka i jeszcze innymi po drodze , tak jest teraz i tak będzie z wchodzeniem do strefy EURO (prosże popatrzeć na anglików, norwegów, duńczyków itd.). Polacy to jednak gęsi i swojego języka nie maja, a rozumu to już wogóle. Na koniec zapytuję kto naprawi dziury w chodnikach po fenomenalnej firmie ZABERD z Wrocławia. Przecież zgodnie z kodeksem cywilnym to powinno należeć do nich. Pozdrawiam wszystkich niezadowolonych.
ponury grabarz 11-01-2008 9:54
Do przeciwników strzałek - to nie strzałka jest winna, tylko policja. Jak powszechnie wiadomo, w Polsce mandat można dostać tylko za jazdę po pijaku i przekroczenie prędkości. Mandaty za pozostałe wykroczenia są wlepiane najczęściej przy okazji zatrzymania za przekroczenie prędkości, a i tak stanowią zdecydowaną mniejszość. Gdyby jakiś dowódca w Policji ruszył głową i zamiast wysyłać kolejnych dwóch policjantów w krzaki z radarami, postawiłby ich na jakimś skrzyżowaniu ze strzałką np. na Wojska Polskiego z Sudecką (wiem że akurat nie ma tam teraz strzałki, ale była długo i często trafiali się tacy d...le, o których pisze zazwyczaj pieszy), to załatwiłoby sprawę. W trakcie kilku dniu kilkuset pajaców, traktujących strzałkę jak zielone światło, w brutalny sposób nadrobiłoby braki teoretyczne z kursu na prawo jazdy. Poszłaby wieść gminna, że na strzałce trzeba się zatrzymać i sprawdzić, czy nie ma pieszych - i po tygodniu można by po takim przejściu bezpiecznie przechodzić !!!
~ 11-01-2008 10:26
Odnoszę wrażenie , że Pan Wandzel nie ma prawa jazdy. Światła w Jeleniej górze to totalne nieporozumienie. Dużo jeżdzę po mieście i gorzej już być nie może ! Klną kierowcy i piesi ! Co do pieszych to maja 100 % racji. Podam konkretny przykład. Chciałem wczoraj wyjechać z Matejki- od strony Prokuratury w Wojska Polskiego w prawo. Stałem pod czerwonym światłem- brak strzałki uniemożliwiał skręt. Pieszy stał , naciskał przycisk i miał na pasach czerwone światło mimo czerwonego światła na ulicy na której jest przejście.Całość twała około 4 minut ! W końcu gość przeszedł na czerwonym ! Ja stałem dalej ! Śmiem twierdzić, że cała kupiona, za 1,3 miliona złotych sygnalizacja jest do lamusa. To skandal, aby władza tolerowała taką sytuację. Moim zdaniem osobami odpowiedzialnymi za motaż tego bubla powinien zająć sie prokurator. W końcu ktoś wyrzucił w błoto publiczne pieniądze. Ja uwżam,że nie stać nas na drogie eksperymenty za publiczne- czytaj nasze pieniądze ! A tym czasem Pan Wandzel planuje pogłębić dno i zamontować strzałki- po to,aby potem je zdemontować..Pytam retorycznie, czy późniejszy demontaż też będzie w ramach gwarancji ? Ktoś tu chyba próbuje nas zrobić w konia ! Prawo gwarancyjne odnosi się do usterek , a nie do modyfikacji- nawet uczeń szkoły podstawowej to wie ! I kto tu kogo buja ? Pozdrawiam: EBEE
ebee 11-01-2008 11:26
Ponury grabarz ma rację ! Niestety wszelkie sugestie obnośnie działań policji są także na tym portalu ignorowane. Policja ma się dobrze. Propaganda i wizerunek medialny w normie. Niestety prawdziwa troska o nasze bezpieczeństwo , to tylko teoria. Najleprzym dowodem na to jest fakt, że nikt z decydentów policyjnych nie kwapi się ustosunkować do komentarzy i uwag kierowanych pod adresem tej służby, choćby na tym porttalu. Sprawę załatwia rzecznik propagandą typu. Złapano, ujęto, ukarano .. Troszkę pobawiono się fotoradarem, oczywiście tam , gdzie jest bezpiecznie. A na Wolności nie matygodnia bez wypadku, lub potrącenia. Bandyci napadają już w białydzień- a policja......... Odnosi sukcesy- MEDIALNE ! I nic więcej.
~kmam 11-01-2008 17:45
do jeleniogórzanka, zazwyczaj pieszy i kilku innych: to ponury grabarz ma rację. Prawo jest po to aby go przestrzegać. Prawo ugruntowało się na doświadczeniu i mo...lności. Jeżeli istnieje możliwość WARUNKOWEGO!!!! skrętu w prawo na zielonej strzałce, to takie strzałki powinny istnieć, a odpowiednie służby powinny dbać aby prawo było przestrzegane. Zapewniałoby to dochody miastu i policji tylko przez kilka miesięcy. W końcu tylko przyjezdni łamaliby to prawo, bo miejscowym by się to nie opłaciło. Dzisiaj na przejściu dla pieszych na Podwalu w godzinach szczytu dla samochodów piesi stali dwa cykle jazdy samochodów(piesi włączyli przycisk!!) i tak jest bardzo często. O ile mogę to idąc omijam wszystkie "inteligentne inaczej" przejścia, ale nie zawsze mogę. Zaprogramowanie nowych świateł w Jelonce to skandal i ten kto to zrobił winien odpowiadać karnie.(to on odpowiada co najmniej za kilka ostatnich ofiar w JG). A oprócz tego projektant który wymyślił bzdury typu zniesienia strzałek.
~anonim 11-01-2008 19:47
Sygnalizacja jest dobra , należy jedynie zwrócić uwagę dlaczego pojawiają się korki w centrum miasta a zwłaszcza ul. Bankowa, ul.K.Wyszyńskiego. Ktoś nie pomyślał o zainstalowaniu tzw. "inteligentnej sygnalizacji" na skrzyżowaniach króre powodują korki tzn. skrzyżowanie ulic Os. Robotnicze i ulic Jana Pawła II/Mostowa/Grunwaldzka. Każdy kto porusza się samochodem może sprawdzić jak długo działa "światło zielone" wyjeżdżając z ul. mostowej w ul. Grunwaldzką . Mogę podać - dokładnie ok. 12 sekund. do nie wystarczy. Pole do popisu dla Pana Wandzla !!!!!!
~Binghiman 12-01-2008 9:14
je**ni biurokraci tylko mieszać potrafią... :P
~Ja 12-01-2008 11:24
Tka ona inteligentna a jak sie chce przejść na drugą strone to trza czekać wieki ;/ a jescze sie nie przejdzie juz jest czerwone co mają powiedzieć babcie które poruszają się z nienadmierną prędkością ;P
~ 12-01-2008 15:09
Nikt nie karze likwidowac strzałek... Polecam ten artykuł... http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo/news/zielona-strzalka-i,1039902
ebee 14-01-2008 12:34
Do anonima. Przepraszam, ale bredzisz Anonimie ! Skoro jest dobra, to dlaczego sugerujesz poprawki ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group