Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 11341
Zalogowanych: 86
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Nowa płyta na grobie Carla Hauptmanna

Niedziela, 24 października 2021, 6:16
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Nowa płyta na grobie Carla Hauptmanna
Fot. WAC
Wczoraj (23.10) na zabytkowym cmentarzu ewangelickim przy ul. Waryńskiego w Szklarskiej Porębie Dolnej odbyło się odsłonięcie nowej płyty nagrobnej w miejscu pochówku Carla Hauptmanna. Została ona ufundowana dzięki zbiórce publicznej zorganizowanej przez Muzeum Karkonoskie we współpracy z komitetem społecznym.

W 2021 roku przypada setna rocznica śmierci Carla Hauptmanna, który od 1891 roku mieszkał w Szklarskiej Porębie. Starszy brat noblisty Gerharda Hauptmanna urodził się 11 maja 1858 roku w Szczawnie Zdroju, a zmarł 4 lutego 1921 roku w Szklarskiej Porębie. Ten filozof, biolog, poeta, dramatopisarz, zasłynął przede wszystkim za sprawą „Księgi Ducha Gór”, będącej zbiorem dziewięciu przygód legendarnego władcy Karkonoszy. Oprócz tego napisał jeszcze między innymi: komedię „Marianne”, powieść „Mathilde”, nowele „Nächte”, i dramat „Die lange Jule”. Prowadził też dziennik Aus meinem Tagebuch, dedykowany przyjaciółce, Annie Teichmüller, obfitujący w notatki i wiersze.

Wielu badaczy twórczości C. Hauptmanna podkreśla ścisły duchowy związek tego pisarza ze słowiańską tradycją regionu śląskiego, wspomina się jego przyjaźnie z Polakami, jednoznaczne opowiedzenie się w sprawie niepodległości Polski w 1918 roku, korektę niemieckiego tłumaczenia „Chłopów”, która wpłynęła na przyznanie Władysławowi Reymontowi Nagrody Nobla. W pamięci pozostał nie tylko jako pisarz i filozof, niestrudzony piewca śląskości i piękna Karkonoszy, ale przede wszystkim jako ikona powstałej dzięki jego charyzmie kolonii artystycznej w Szklarskiej Porębie.

Pierwotny nagrobek ufundowany przez przyjaciół Carla Hauptmanna autorstwa małżeństwa Marlene i Hansa Poeltzig, który w latach powojennych został zdewastowany i zniszczony, poddany został w latach 80. XX w. rekonstrukcji. Obecnie znajduje się na terenie muzeum – Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Na cmentarzu umieszczono w latach 80. płytę granitową z inskrypcją w języku polskim, która była bardzo zniszczona. Nową udało się ufundować ze zbiórki publicznej przeprowadzonej przez komitet społeczny, a także z darowizn Saksońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Stowarzyszenia Pielęgnowania Kultury i Sztuki Śląskiej i Stowarzyszenia Kulturwerk Schlesien.

Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć wyjątkowego Ślązaka Carla Hauptmanna - mówiła dyrektor Muzeum Karkonoskiego Julita Zaprucka. - Gdy umarł w 1921 roku przyjaciele ufundowali mu wspaniały pomnik, który jednak, podobnie jak cały cmentarz, został zdewastowany. W latach 80. resztki tego pomnika przewieziono, przy okazji go rekonstruując, na teren domu gdzie mieszkali bracia Hauptmannowie. Tu, w miejscu pochówku położono zwykłą granitową płytę, która z czasem również uległa zniszczeniu. Kiedy w dniu setnej rocznicy śmierci C. Hauptmanna wraz z pracownikami Muzeum Karkonoskiego przyjechaliśmy na teren cmentarza postanowiliśmy, że coś z tym musimy zrobić i ufundować nową płytę nagrobną C. Hauptmannowi. Zawiązaliśmy komitet społeczny i ogłosiliśmy zbiórkę publiczną. Uzyskaliśmy wsparcie saksońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Stowarzyszenia Pielęgnowania Kultury i Sztuki Śląskiej Stowarzyszenia Kulturwerk Schlesien. Dzięki temu możliwe było zamontowanie tej płyty i od tej płyty rozpoczną się prace nad renowacją tego cmentarza. My ze swej strony jako Muzeum Karkonoskie wydamy książkę poświęconą historii tego miejsca i osób tu pochowanych. Zostanie ona wydana wiosną przyszłego roku.
Cieszę się, że dzięki akcjom sprzątania prowadzonym w ostatnich okresie ten cmentarz tak się zmienia – stwierdził burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf. - Przez lata był to jedynie kawałeczek zarośniętego terenu, a na nim kamienie, które miały świadczyć, że kiedyś to był cmentarz. Dziś widzimy tu już systematykę zgodnie ze wszystkimi zaleceniami konserwatorskim. Jest tu wykoszone, samosiejki są powycinane. I od razu wszystkim jak tu stoimy przyjemniej się wspomina ludzi, którzy tu spoczywają. Przy okazji tych akcji udało nam się również odnaleźć groby wielu ważnych postaci dla dawnej Szklarskiej Poręby.

Cmentarz w Szklarskiej Porębie Dolnej został założony w 1844 r. Początkowo była to nekropolia ewangelicka, ale z czasem odbywały się tu również pochówki ludzi innych wyznań, więc stał się nekropolią komunalną. Ostatnie pogrzeby miały tu miejsce w 1946 r. Do dziś zachowały się 264 nagrobki. Wśród wielu osób tu pochowanych znajdują się: filozof i literat Carl Hauptmann (1858 - 1921), starszy brat laureata literackiej Nagrody Nobla Gerharta Hauptmanna, Wilhelm Bölsche - pisarz i biolog, popularyzator idei ochrony przyrody, dziennikarz oraz krytyk literacki, mistrz malarstwa na szkle Julius Ludwig, mistrzowie szlifierscy Ernst Wriese, August Wennrich i Oskar Simon, a także mistrz hutniczy Hermann Wennrich, Hanns Fechner - malarz, grafik, portrecista pruskiego dworu królewskiego oraz profesor berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
20
Tak
35%
Nie, tak jak jest jest dobrze
45%
Nie mam zdania
20%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Ciekawe miejsca
Miejsce schadzek na skraju miasta – Wzgórze Radziwiłłówny w Kowarach
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Grupa Teatralna Poznań
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Blackout Paradox
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Teatro Due Mondi
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group