Piątek, 19 lipca
Imieniny: Marcina, Wincentego
Czytających: 10105
Zalogowanych: 70
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: Notes kulinarny: finał

Wtorek, 26 czerwca 2018, 6:12
Aktualizacja: Środa, 27 czerwca 2018, 7:16
Autor: WAC
Janowice Wielkie: Notes kulinarny: finał
Fot. Użyczone
Kilka dni temu zakończył się trwający od kilku tygodni cykl warsztatów pt. Janowicki Notes Kulinarny, który odbywał się w Świetlicy Wiejskiej „Rudawy” w Janowicach Wielkich.
- Janowicki Notes Kulinarny to kulinarno-prozdrowotne przedsięwzięcie, którego celem było wspieranie rozwoju wspólnoty i społeczności lokalnej – mówi Krystyna Pisarska ze Świetlicy Wiejskiej „Rudawy”. - W naszej gminie wciąż czujemy niedosyt cyklicznych spotkań międzypokoleniowych, a mieszkańcy rzadko mają okazję do wspólnych przedsięwzięć, szczególnie takich, które łączą tradycję z nowoczesnością. Potrzebne są propozycje systematycznych działań integrujących społeczność lokalną. Realizacja poprzedniego integracyjnego projektu w ramach „Dolnośląskich Małych Grantów” uzmysłowiła, jaką siłę łączącą pokolenia niosą w sobie międzypokoleniowe warsztaty kulinarne. Dzieci, rodzice, seniorzy i inni mieszkańcy mają wtedy okazję do wymiany doświadczeń, wzajemnego poznania się, a wspólne biesiadowanie przy razem przygotowanych potrawach jednoczy ludzi niezależnie od wieku.

Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu w ramach programu „Dolnośląskie Małe Granty” z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, a koordynowanego przez Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych.

W ramach projektu zrealizowanych zostało sześć warsztatów degustacyjnych, na których uczestnicy nie tylko odtworzyli dawne smaki znane z wspomnień, ale też zapoznali się z nowinkami kulinarnymi, rolniczymi i ogrodniczymi oraz zasadami zdrowego odżywiania.
Różnorodna wiekowo grupa spotykała się co dwa tygodnie. Odbył się też degustacyjny warsztat finałowy podczas festynu gminnego. Wtedy też były też rozdawane bezpłatne egzemplarze Janowickiego Notesu Kulinarnego.

Projekt został przygotowany przez „Międzypokoleniowy Team” wraz z partnerami. „Międzypokoleniowy Team” utworzyły trzy mieszkanki gminy Janowice Wielkie: Krystyna Pisarska (liderka projektu), Sonia Wolf i Zofia Dul. Członkinie grupy poznały się w świetlicy wiejskiej, którą prowadzi liderka. Te trzy energiczne i twórcze mieszkanki Janowic Wielkich zaprosiły do współpracy eksperta spoza gminy, tj. etnografkę, antropolożkę kultury i gastronomii Annę Rumińską z Wrocławia, która specjalizuje się m.in. w edukacji kulinarnej, sensorycznej i kulturowej, edukuje nt. kuchni historycznej i dziedzictwa kulturowego i kulinarnego Dolnego Śląska, pełni funkcję przewodniczącej kooperatywy „Slow Food Dolny Śląsk” działającej w sieci „Slow Food International”.

To właśnie dzięki temu ruchowi społecznemu mogły się odbyć warsztaty degustacyjne w ramach „Notesu”. Anna - jako mecenaska edukacji - wsparła projekt swoim dodatkowym udziałem i produktami spożywczymi, a także fotografowaniem i filmowaniem, promocją projektu w mediach Slow Food Dolny Śląsk oraz przede wszystkim przygotowaniem i opracowaniem receptur kulinarnych, które realizowali uczestnicy warsztatów.
W wybranych warsztatach w skład zespołu weszła też dietetyczka kliniczna - Aleksandra Rudawska, która podzieliła się swoją wiedzą z zakresu zasad zdrowego żywienia, a przede wszystkim żywienia dzieci, młodzieży i seniorów. W kontaktach z rolnikami i kwestiach produktowe efektywnie i woluntarystycznie pomagała aktywna mieszkanka gminy Katarzyna Koncewicz. Wspierała ona „Notes” swoją wiedzą, umiejętnościami i kontaktami z rolnikami i przetwórcami wytwarzającymi dobrą, czystą, uczciwą, lokalną i sezonową żywność. K. Koncewicz - jako rolniczka ekologiczna - przybliżyła uczestnikom zasady rolnictwa ekologicznego i zaprezentowała płody rolne swego gospodarstwa „Mandala” w Mniszkowie, a także produkty innych gospodarstwa ekologicznych. Na co dzień wspiera ona działanie ruchu „Slow Food”. Niektóre produkty zastosowane na warsztatach użyczyli bezpłatnie inni zaprzyjaźnieni producenci żywności, również wspierający ruch „Slow Food”: Anna i Bolesław Szlączka (sad „Owoce Lutyni”, Łukasz Bogdański (olejarnia „Naturalny Olej”).

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy często chodzę w góry?

Oddanych
głosów
393
Często
16%
Czasami
23%
Rzadko
18%
Bardzo rzadko
19%
Wcale
23%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Jak Kościół zdobył swój majątek?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kryminał
Zderzenie przy wylocie na Zgorzelec
 
112
Wypadek na Mickiewicza
 
Ciekawe miejsca
Legendarny listonosz w Karkonoszach!
 
Kultura
Teatry Uliczne – niedziela, wideorelacja
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group