Sobota, 16 stycznia
Imieniny: Waldemara, Włodzimierza
Czytających: 2843
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Niżówki w rzekach przez bezdeszczowy miesiąc

Czwartek, 24 listopada 2011, 8:05
Aktualizacja: 8:06
Autor: Agrafka
REGION JELENIOGÓRSKI: Niżówki w rzekach przez bezdeszczowy miesiąc
Fot. Agrafka
Od 26 października nie padał deszcz w Jeleniej Górze, przez co stan wód w rzekach znacznie się obniżył. Prognozy pogody zapowiadają jedynie drobne opady w weekend, które niewiele poprawią wciąż spadający poziom wód rzecznych.

Od miesiąca poziom jeleniogórskich rzek wciąż spada. W Kamiennej wynosi aktualnie 53 cm, podczas gdy średnio w tej rzece jest 80 cm. W Bobrze było ostatnio 80 cm, a powinno być o tej porze roku 100 cm.

Przedstawiciele Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego zapewniają, że nie ma czym się martwić. – Niski poziom rzek nie zagraża rybom, ani przepływowi biologicznemu. Jesienią zazwyczaj poziom wód rzecznych jest niewysoki, choć bywały lata, w których wręcz były ostrzeżenia przeciwpowodziowe – poinformował Włodzimierz Bełta, naczelnik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Dopiero jeśli temperatura spadnie o kilka stopni poniżej zera i woda w rzekach zacznie zamarzać, wtedy może wystąpić zagrożenie dla fauny. Jak na razie jednak będzie się utrzymywać w miarę wysoka temperatura i w rzekach nie występuje zjawisko zlodowacenia.

– Mamy bardzo niskie stany wody w naszych rzekach, choć w grudniu 1959 r. na Bobrze odnotowano 60 cm, czyli dużo mniej niż jest teraz. Na rzece Kamiennej mamy minimum historyczne, które wynosi 55 cm, gdyż najniższy poziom odnotowany do tej pory wynosił w sierpniu 1996 r. 70 cm. Warto podkreślić, że stany wody mierzone są od 1946 r. – powiedział Mieczysław Suchta, kierownik Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Jeleniej Górze.

– Można stwierdzić, że mieliśmy w ostatnich czasach siedem lat mokrych więc według przepowiedni teraz powinno nastać siedem lat suchych i mamy tego wyraz. Warto podkreślić, że w tamtym roku w listopadzie było ostrzeżenie przeciwpowodziowe na jeleniogórskich rzekach, a teraz nie zapowiada się nawet żeby padał porządny deszcz, a co dopiero śnieg – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group