Sobota, 19 czerwca
Imieniny: Gerwazego, Protazego
Czytających: 3337
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Niż się czai, a inżynier zawsze robotę znajdzie

Piątek, 21 października 2011, 14:16
Aktualizacja: Sobota, 22 października 2011, 8:16
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Niż się czai, a inżynier zawsze robotę znajdzie
Fot. RED
Wbrew niekorzystnym tendencjom demograficznym udało nam się osiągnąć dobry wynik w rekrutacji, a nasi absolwenci nie powinni narzekać na brak perspektyw – powiedział dr inż. Maciej Pawłowski, dyrektor Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Politechniki Wrocławskiej podczas uroczystego rozpoczęcia roku akademickiego.

Choć zajęcia na ZOD PW w Cieplicach trwają już od kilku tygodni, dziś dopiero odbyła się ceremonia Gaudeamus. Zgromadziła gości, kadrę uczelni oraz studentów i absolwentów najpierw w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, gdzie sprawowano Mszę Świętą w intencji ludzi związanych z uczelnią, a później w sali gimnastycznej „Olimp”.

Zgromadzonych przywitał dr inż. Maciej Pawłowski, dyrektor Zamiejscowego Oddziału Dydaktycznego Politechniki Wrocławskiej. Wśród gości była posłanka Marzena Machałek, zastępczyni przewodniczącego Sejmiku Dolnośląskiego Grażyna Malczuk, władze powiatu i miasta ze starostą Jackiem Włodygą i prezydentem Marcinem Zawiłą na czele, radni miejscy z przewodniczącym Januszem Grodzińskim, a także przewodnicząca rady dzielnicy Anna Bałkowska. Dotarli ciepliccy proboszczowie: ks. Stefan Wojda z parafii św. Jana Chrzciciela, oraz ks. Józef Stec z parafii Matki Bożej Miłosierdzia.

Wśród obecnych zasiedli przedstawiciele lokalnych szkół wyższych, szkół średnich, skąd uczelnia bierze „narybek”, oraz pracodawców, gdzie studenci odbywają staże, zaś absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie. To właśnie na tę sferę zwrócił uwagę Maciej Pawłowski mówiąc o udanym naborze na rok akademicki 2011/12.
– Wbrew niżowi demograficznemu, który postępuje i będzie jeszcze głębszy, udało nam się zachęcić nawet więcej kandydatów niż rok temu. Studia rozpocznie 272 studentów pierwszego roku – zaznaczył M. Pawłowski dodając, że w wielu przypadkach to właśnie pewność etatów po studiach politechnicznych motywowała przyszłych słuchaczy. – Gratuluję wyboru! – zwrócił się do pierwszoroczniaków szef ZOD PW.

W krótkim sprawozdaniu zauważył przejęcie na własność przez ZOD PW Domu Akademickiego Sublokator przy ulicy Piłsudskiego w Jeleniej Górze. Stało się możliwe dzięki zamianie z miastem, które otrzymało tzw. zameczek na Zabobrzu. – Ta formalność pozwoli nam na wykonanie remontów i inwestowanie w akademiku – zapowiedział M. Pawłowski. Wspomniał także o nakładach poniesionych przy konserwacji i odnawianiu Pałacu Schaffgotschów, siedziby uczelni. Zapowiedział, że w tym roku akademickim zaplanowano otynkowanie zabytku od strony Parku Zdrojowego.

Głos zabrał także prorektor uczelni prof. dr hab. inż. Andrzej Kasprzak. Mówił o randze Politechniki Wrocławskiej i jej sukcesach w rankingach. Podkreślił także, że Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny nie jest w niczym gorszy od macierzystej Politechniki Wrocławskiej. – Będziecie mieli państwo zajęcia z tymi samymi wykładowcami, a na waszym dyplomie będzie nazwa Politechniki Wrocławskiej – powiedział dodając, że ten rocznik studentów jest ostatnim, który otrzyma dyplomy z godłem Polski. W związku ze zmianami proceduralnymi od przyszłego roku akademickiego na dokumencie stwierdzającym zakończenie studiów będzie jedynie logo uczelni. Dotyczy to wszystkich placówek w kraju.

Wybrani studenci pierwszego roku złożyli także przyrzeczenie studenckie i odebrali indeksy. Dyplomy ukończenia studiów dostali także świeżo upieczeni inżynierowie. Indeksy wręczono także żakom z Uniwersytetu Nysa, którzy w tym roku studiować będą w ZOD, a trzyletnie studia na tej uczelni każdego roku toczą się w Czechach i Niemczech. Na koniec wysłuchano wykładu inauguracyjnego, a potem udano się do Pałacu Schaffgotschów, siedziby ZOD PW, na poczęstunek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group