Wtorek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 2267
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Niezależni radni wesprą prezydenta?

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 9 grudnia 2016, 9:14
Aktualizacja: Sobota, 10 grudnia 2016, 9:21
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Podczas czwartkowej (8.12) konferencji prasowej w Biurze Rady Miejskiej Jeleniej Góry grupa radnych przedstawiła powody wystąpienia z dotychczasowych klubów, ale była to też okazja do określenia kierunku, w którym chcą podążać w tworzeniu prawa miejscowego. Zapytaliśmy również prezydenta miasta jak ocenia ruch radnych.

- Oczekujemy uporządkowania tej rady, odpowiedniego poziomu dyskusji, argumentacji, aby nie robić niczego na ostatnią chwilę. Działamy za, a nie przeciwko komuś – stwierdził na wstępie Konrad Sikora. - Zacznijmy podawać konstruktywne rozwiązania – apelował. Formalnie przewodniczącym klubu radnych niezależnych został właśnie Konrad Sikora, który przyznaje, że jest to dla niego ogromne wyróżnienie, gdyż ma najmniejszy staż w Radzie Miejskiej.

Wojciech Chadży nadal nie chce wypowiadać się o sytuacji w Sojuszu Lewicy Demokratycznej, jednak zwrócił uwagę, że w jego działalności społecznej przeszkodą była przynależność partyjna. - Jelenia Góra jest ewenementem na mapie Polski, gdzie w samorządzie są istotne partie. Polityka centralna spada nam na głowę, a w większości gmin i powiatów radni są powoływani i startują z różnego rodzaju społecznych inicjatyw i świetnie to funkcjonuje – stwierdził Wojciech Chadży.

Najprawdopodobniej grono koalicyjne komitetu Razem Zmieniamy Jelenią Górę powiększy się. - Na pewno będziemy współpracować z prezydentem tam, gdzie będzie możliwe wypracowanie wspólnego stanowiska – mówiła Bożena Wachowicz-Makieła.

Wśród wyborców są osoby, które głosowały na konkretne nazwiska, ale też takie, które wybierały szyld partyjny (komitetu wyborczego). Co radni mają do powiedzenia tym, którzy ich wybrali ze względu na szyld? - Startowaliśmy z szyldów partyjnych i pozapartyjnych. Lista PO składała się również z członków Obywatelskiego Dolnego Śląska. Jak widać, ten zestaw nie funkcjonuje. Mam wrażenie, że zatraciliśmy jedną bardzo ważną rzecz – nie podejmujemy prób, bo obawiamy się reakcji drugiej strony, na krytykę. To trzeba zmienić. Próbujmy, szukajmy rozwiązań – powiedział Konrad Sikora.

Z kolei prezydent Jeleniej Góry przyznaje, że cieszy się z nowej inicjatywy. - Atmosfera w radzie, relacje z panem przewodniczącym od dłuższego czasu są bardzo trudne. Mam wrażenie, że część problemów Miasta Jeleniej Góry są generowane przez część radnych. Bardzo się cieszę, że ten ruch, który jak sądzę będzie szedł bardziej w kierunku rozmów o mieście, niż zajmował się samym sobą – ocenił Marcin Zawiła.

Wiele wskazuje na to, że wkrótce dojdzie do próby odwołania przewodniczącego Rady Miejskiej, co zapowiadane jest już od wielu miesięcy, ale ciągle zwolennikom prezydenta brakowało większości. Marcin Zawiła nie ukrywa, że ma bardzo złe relacje z przewodniczącym, ale stara się unikać agresji i zaczepek. - Mam wrażenie, że pan przewodniczący próbuje podgrzewać atmosferę, natomiast to jest moja prywatna opinia – dodał prezydent przyznając, że będzie rozmawiać z nowym klubem na temat ewentualnej formalnej koalicji.

W konferencji z przyczyn osobistych nie wzięła udziału Anna Ragiel, a Krzysztof Kroczak nie chciał się wypowiadać. Radni nie ukrywają, że klub może się powiększyć i zapraszają do współpracy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~ 9-12-2016 9:53
Było. W innych piórkach ale było. Jestem na nie.
~DES 9-12-2016 10:26
Gdzie i w jakich barwach nie będzie i będzie Chadży, Zawiła i Paczóski tam mojego głosu nie będzie. To są postacie które głosowały za podniesieniem cen wody i ścieków a to jest działanie na szkodę mieszkańców - oby takich jak najmniej w Ratuszu
~Koniu . 9-12-2016 11:20
Radny Krocak nie chce sie wypowiadać, bo co ma powiedzieć jak nic nie potrafi. Czy kiedykolwiek zabierał głos podczas sesji ? Radny Sikora miota sie miedzy PO a .Nowoczesna, ale tu jest inny gracz niejaki Lukaniuk który chce przejąć stery w .Nowoczesnej. Dlatego Pan Lukaniuk skumał sie z Panem Luzniakiem i wkrótce w..ymają Pana Stankiewicza. Ktos chce więcej informacji od Konia ? A może ciekawostka bedzie to co zamierza inny gracz , były już przewodniczący PO w Jeleniej Gorze ? Tam tez ciekawie ale na razie robią w ,, podziemiach" swój plan działań.
~pytacz 9-12-2016 11:26
Co na to Zofia Czernow formalny i nieformalny członek wiodących ugrupowań politycznych w poprzednich kadencjach a obecnie PO?
~aya 9-12-2016 11:58
do ~Koniu. Mała popraweczka... radny Krocak potrafi! Radny Krocak potrafił przez dzisięciolecia zupę w MOPsie za free pociskać na koszt podatnika. Muła by ta zupa zmuliła a jego nie... Więc jednak cos tam potrafi :-)
~gochah 9-12-2016 12:23
Heh, nie wiem, jakie znaczenie słowa "niezależni" miał na myśli autor. Chyba najbardziej niezależny jest Wrotniewski właśnie i stad czystki w radzie. Czas sie układac z kim się da, bo stołek sie spod tyłka wysuwa, a do wyborów coraz bliżej. Czas budować mury obronne sankcjonujące porządek prywatnego miasta, co? Cyrk, mości panowie, cyrk...
~taxi 9626 9-12-2016 12:33
wedlug mnie, obecna wladza jest barzo dobra, bo potrafi wspolpracowac z mieszkancami, zwlaszcza z tymi bogatymi - tak jak ja i wie jak ulatwic zarobienei na lewo jeszcze wiekszych pieniedzy. oszem czasem tzreba kogos okrasc, albo dac lapowke pod stolem, ale to chyba normalne w tych czasach... ludzie nie badzcie naiwni. kazdy kradnie i jest spoko
~mieszkaniec 9-12-2016 12:34
co sie stalo, ze nagle zniknelo mase komentarzy..moderator, za lapowke czysci ?
~moderator 9-12-2016 13:32
Tak. Czyszczę.
~taaaaaa 9-12-2016 13:55
"Oczekujemy uporządkowania tej rady, odpowiedniego poziomu dyskusji, argumentacji, aby nie robić niczego na ostatnią chwilę. Działamy za, a nie przeciwko komuś" Panie Sikora i pozostali radni, jeżeli nie potraficie się porozumieć w takim małym gronie jakim jest Rada i zapomnieć o politycznych i osobistych animozjach tylko działać i pracować na rzecz mieszkańców, którzy Was wybrali. To przepraszam bardzo, ale zrezygnujcie wszyscy i nie zawracajcie ludziom głowy.
~ 9-12-2016 13:57
Taki lokalny polityczny Bollywood.
~Mirek34 9-12-2016 15:18
Widać na zdjęciach że to ludzie bez polotu, bez energii jakby siedzieli tam za kare. Nie dziw że miasto wygląda jak wygląda, gdy tacy ludzie są w radzie.
~Filip56 9-12-2016 15:27
Widać na zdjęciach że to ludzie bez wyrazu,energii i pomysłu, wyglądają jakby siedzieli tam za karę. Nie dziw ,że miasto wygląda jak wygląda, gdy w radzie siedzą tacy ludzie. Tzw.karierowicze, ale na wsi Jelenia Góra nikt kariery nie zrobi, tutaj potrzeba kreatywności,wychodzenia w przyszłość przewidywalności, a mamy eldorado biedomarketów,zakorkowane miasto i emigrację młodych do większych i wyjazd za granicę za pracą.
~aya 9-12-2016 17:38
No dla mnie motorem tej nowej inicjatywy bez wątpienia jest radny Krocak. Wykształcony, biznesmen, weteran MOPS-u. Jak on sie za to weźmie to sukces gwarantowany =D
~mieszkan1 9-12-2016 17:46
wstyd dla miasta ze mamy takich cudacznych radnych , niedouczonych , zawsze radny kojarzy się z kreatywnością inteligencją a widząc radnych w Jeleniej to ogarnia śmiech i zażenowanie . Młody wykształcony inteligentny widząc jacy ludzie są w polityce nie chce nawet myśleć o niej , jak najdalej. Co ma zrobić zwykły podatnik ? chyba wyjechać z tego kraju a na pewno z Jeleniej Góry . Bo z jakiego tytułu takie nieudaczniki mają wysponować naszymi podatkami . Panowie radni dość tej szopki , połozyliście Jelenią na łopatki , dajcie teraz szansę innym , może będą mieli więcej kreatywności i pomysłu bo wy ich nie macie .
~Olaf 9-12-2016 19:56
Może trochę nie w temacie ale chcem się podzielić z wami opiniami o stoku . Otósz moja stara wybrała się wczoraj z koleżankom (zawiozłem i przywiozłem je) do Świeradowa na narty na jazde nocnom.Wypiły tylko po drodze pół litra na pół i na stoku po trzy słabe piwa.Wyrżneła orła na stoku bo był lód.Dzisiaj chodzi cała poobijana,obolała :( Zle przygotowana trasa . Gwizdy !!!
~zakrętka 9-12-2016 20:34
Ja trochę na inny temat, pewnie mniej ważny ale jednak ważny. Kiedy Ratusz obudzi się w sprawie świątecznych dekoracji miasta? Jelenia Góra od lat blado wypada na tle innych miast dolnośląskich jeśli chodzi o dekoracje świąteczne. Nasze miasto zwane "Perłą Karkonoszy" a przez wielu określane jako jedno z najpiękniej położonych miast w kraju zasługuje chyba na ładne udekorowanie w okresie świątecznym. Chyba czekamy na turystów którzy zechcą tu jeszcze wróci? A może nie mam racji?
~zakrętka 9-12-2016 20:52
Ja trochę na inny temat, pewnie mniej ważny ale jednak ważny. Kiedy Ratusz obudzi się w sprawie świątecznych dekoracji miasta? Jelenia Góra od lat blado wypada na tle innych miast dolnośląskich jeśli chodzi o dekoracje świąteczne. Nasze miasto zwane "Perłą Karkonoszy" a przez wielu określane jako jedno z najpiękniej położonych miast w kraju zasługuje chyba na ładne udekorowanie w okresie świątecznym. Chyba czekamy na turystów którzy zechcą tu jeszcze wróci? A może nie mam racji?
~zakrętka 9-12-2016 23:53
Ja trochę na inny temat, pewnie mniej ważny ale jednak ważny. Kiedy Ratusz obudzi się w sprawie świątecznych dekoracji miasta? Jelenia Góra od lat blado wypada na tle innych miast dolnośląskich jeśli chodzi o dekoracje świąteczne. Nasze miasto zwane "Perłą Karkonoszy" a przez wielu określane jako jedno z najpiękniej położonych miast w kraju zasługuje chyba na ładne udekorowanie w okresie świątecznym. Chyba czekamy na turystów którzy zechcą tu jeszcze wróci? A może nie mam racji?
kazimierzp 10-12-2016 8:58
Ordynacja proporcjonalna do rady miasta powoduje, że muszą być listy partyjne czy stowarzyszeń... Jeżeli to są listy nośne to wtedy startujący z tych list mają większe szanse. Pojedynczy kandydaci nawet najbardziej wspaniały nie mają żadnych szans.. Mówienie o opuszczeniu klubu PO gdy wśród radnych startujących z tej listy nie ma już praktycznie członków PO jest śmieszne. Tak samo jak i w innych klubach też jest po kilku radnych nie zrzeszonych w tych partiach. Tacy są w PiS, SLD. Dopóki do rady nie będzie głosowania na osobę, tak długo nikt z radnych nie może mówić o niezależności. Na każdej liście partyjnej byłem wstanie wskazać świetnych kandydatów, ale odrzucały mnie osoby które dzięki mojemu głosowi mogły się dostać. Bo w głosowaniu proporcjonalnym głosujesz na listę ze wskazaniem na
~bat 10-12-2016 9:23
zakretka: musialbys zobaczyc jak wyglada warszawka.. tam nie braklo na swiatelka
~ 10-12-2016 9:55
Ordynacja proporcjonalna do rady miasta powoduje, że muszą być listy partyjne czy stowarzyszeń... Jeżeli to są listy nośne to wtedy startujący z tych list mają większe szanse. Pojedynczy kandydaci nawet najbardziej wspaniały nie mają żadnych szans.. Mówienie o opuszczeniu klubu PO gdy wśród radnych startujących z tej listy nie ma już praktycznie członków PO jest śmieszne. Tak samo jak i w innych klubach też jest po kilku radnych nie zrzeszonych w tych partiach. Tacy są w PiS, SLD. Dopóki do rady nie będzie głosowania na osobę, tak długo nikt z radnych nie może mówić o niezależności. Na każdej liście partyjnej byłem wstanie wskazać świetnych kandydatów, ale odrzucały mnie osoby które dzięki mojemu głosowi mogły się dostać. Bo w głosowaniu proporcjonalnym głosujesz na listę ze wskazaniem na
~ 10-12-2016 18:33
Nie mają chyba żadnej idei która by łączyła tą grupę. No może własne interesy.
~Filip56 11-12-2016 12:30
To to jest puenta ich idea to własne interesy - strzał w 10 !
~moderarator 11-12-2016 12:40
uwaga kazali czyscic posty tak po cichu

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group