Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8177
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Niesamowity koncert na początek festiwalu Silesia Sonans

Czwartek, 2 września 2010, 11:56
Aktualizacja: 12:59
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: Niesamowity koncert na początek festiwalu Silesia Sonans
Fot. Gabi
Inauguracyjny koncert z cyklu „Sileisia Sonans” nawiązał do 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Muzyka tego wielkiego kompozytora jest naszym jednym z najcenniejszych dóbr kulturowych. Organizatorzy postanowili pójść o krok dalej i połączyć muzykę z obrazem. są one ze sobą nierozerwalnie złączone, czy to w umyśle artysty, czy w przyzwyczajeniu słuchającego, który zamykając oczy widzi pewne obrazy. Było to jednocześnie oficjalne otwarcie LII Września Jeleniogórskiego.

- Projekt „Chopin dźwiękiem i słowem malowany” jest próbą pokazania artystycznej wizji kolorów muzyki Chopina. Autorem obrazów (tryptyku) jest Mariusz Kałdowski- polski artysta od lat mieszkający w Wielkiej Brytanii.- te słowa Gabrieli Ułanowskiej przytoczyła wczoraj Elżbieta Terlega. Spod pędzla malarza wyszło wszystko to co przydarzyło się Fryderykowi. Oprócz tego tryptyk posiada tak ogromne pokłady emocji, które wzbierały lub tylko dawały o sobie znać podczas utworów granych przez doświadczonych muzyków. Centralnym punktem obrazu jest portret młodego Chopina i jego niesamowite oczy, wnikliwe, ale zarazem pełne spokoju i zgody na to co już niedługo się wydarzy.

Jako pierwsza w mini recitalu zaprezentowała się Joanna Marcinkowska. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród pianistycznych. Warto wspomnieć, że w zeszłym roku poprowadziła dwutygodniowy Mistrzowski Kurs Pianistyczny w Pekinie na zaproszenie tamtejszego Konserwatorium Muzycznego. W Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa oczarowała publiczność, która nagrodziła ją wielkimi brawami. Lekkość i perfekcja gry pięknie współgrały z delikatną urodą artystki. Zdawało się jakby płynęła wraz ze swoim instrumentem po niewidzialnej pięciolinii. Po występie pianistki przyszedł czas na wysłuchanie utworów Fryderyka Chopina w aranżacji na fortepian i orkiestrę.

Organizatorom udało się zaprosić do Jeleniej Góry wybitną Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal. W angielskiej gazecie The Independent tak oto skomentowano grę naszej orkiestry: „Zespół należy do najlepszych światowych orkiestr tego typu, posiada wyjątkowe brzmienie, wspaniałe legato i niezrównanego dyrygenta w osobie p. Duczmal […]”.

Po wczorajszym koncercie należy bez wątpienia zgodzić się z tymi słowami. Dodałabym tylko jedno- wczoraj usłyszałam chyba najlepsze wykonanie utworów naszego wielkiego kompozytora na fortepian i orkiestrę kameralną. Było to niezapomniane przeżycie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
806
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group