Środa, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7709
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Nierówna walka z crossowcami

Piątek, 28 września 2012, 6:52
Aktualizacja: Sobota, 29 września 2012, 8:13
Autor: Angela
Region: Nierówna walka z crossowcami
Fot. KPN
Słony mandat zapłacił w ostatnim czasie motocyklista crossowy, który został zatrzymany podczas w akcji specjalnej „motocross”, zorganizowanej na terenie Nadleśnictwa Szklarska Poręba przez zarządcę terenu wspólnie z nadleśnictwami z Lwówka Śląskiego i Kowar oraz policją oraz Strażą Karkonoskiego Parku Narodowego. Crossowiec przyjeżdżał do naszych lasów aż z Wrocławia. Takie akcje są prowadzone cyklicznie, kolejna już niebawem.

Nadleśnictwa wraz z policją oraz Strażą Karkonoskiego Parku Narodowego od lat walczą z crossowcami, którzy zagrażają bezpieczeństwu turystów, rozjeżdżają tereny leśne i straszą zwierzynę.

- Proces walki z tym procederem na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego trwał około czterech lat. Było to bardzo trudne działanie, bo ani my, ani policja nie ma wystarczających możliwości by skutecznie zatrzymywać takich wandali.
Dzięki regularnym patrolom udało nam się wyeliminować takie rajdy z terenu KPN – u, ale crossowcy przenieśli się do okolicznych lasów. Stąd nasze wspólne działania z nadleśnictwami. Takie akcje są i będą prowadzone cyklicznie. Nadleśnictwo Szklarska Poręba chce je przeprowadzić jeszcze co najmniej dwa razy przed tegoroczną zimą. Tego problemu nie da się wyeliminować, ale postaramy się go zminimalizować – mówi Włodzimierz Zieliński, Komendant Straży Karkonoskiego Parku Narodowego.

Crossowcy przede wszystkim zagrażają bezpieczeństwu turystów, którym często wyjeżdżają zza drzew wprost pod nogi, ale i bezpieczeństwu całego ekosystemu.
- Przede wszystkim te motory strasznie hałasują, dlatego zwierzęta uciekają z tych miejsc i nie mogą w nich bytować. Rozjeżdżane są również tereny objęte siecią Natury 2000, niszczone są gatunki roślin pod ochroną – wymienia Włodzimierz Zieliński.

Z jakimi konsekwencjami muszą się liczyć leśni wandale na motorach crossowych i quadach?

- Są to przede wszystkim kary finansowe, w zależności od poczynionych zniszczeń nakładamy mandaty od 500 zł, ale najczęściej kierujemy sprawy do sądu, który może nałożyć grzywnę do pięciu tysięcy złotych – dodaje Komendant Straży Karkonoskiego Parku Narodowego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (182)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group