Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 9644
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Niepowtarzalność organowego brzmienia

Wtorek, 27 października 2009, 8:21
Aktualizacja: 8:22
Autor: TEJO
REGION: Niepowtarzalność organowego brzmienia
Fot. Ania
Marcin Armański, organista Kościoła Pokoju w Świdnicy wystąpił w niedzielę w Mysłakowicach. Dla miejscowych parafian zagrał utwory mistrzów kompozycji na organy.

Artysta dał koncert w kościele p. w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłakowicach. Znajdują się tam organy wybudowane w 1840 roku przez Karla Ferdynanda Bukowa. Mają 21 głosów, w tym jeden „językowy”. – Jest to najlepiej zachowany instrument tego organmistrza na Śląsku. – mówi Jarosław Górecki, ksiądz wikariusz w parafii w Mysłakowicach. Zebrani usłyszeli dzieła, między innymi, Jana Sebastiana Bacha, Felixa Mendelsohna-Bartoldy’ego, Pachelbela oraz innych znanych kompozytorów muzyki organowej.

Marcin Armański pochodzi z Kielc. Ukończył tamtejszą Państwową Szkołę Muzyczną im. L. Różyckiego w klasie fortepianu. Naukę gry na organach rozpoczął pod kierunkiem ks. Zbigniewa Rogali, później uczył się w Selezjańskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku w klasie organów Michała Olszewskiego.

Artysta koncertuje, jako solista i kameralista w Polsce i za granicą. Otrzymał wiele nagród w konkursach muzyki organowej. Jest kierownikiem artystycznym Cieplickich Koncertów Organowych. W 2007 roku nagrał płytę. Prezentuje ona organy Ewangelickiego Instytutu Muzyki Sakralnej we Wrocławiu.

Marcinowi Armańskiemu asystował Jacek Chorągwicki, absolwent Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Legnicy. Obecnie kształci się na drugim stopniu klasy organów Zenona Siegieńczuka. Jest organistą w kościele NSPJ w Mysłakowicach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group