Piątek, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 6677
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Niepełnosprawnym wjazd wzbroniony!

Niedziela, 13 marca 2011, 8:44
Aktualizacja: 8:45
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Niepełnosprawnym wjazd wzbroniony!
Fot. Angela
Centrum miasta zamknięto przed niepełnosprawnymi na głucho – skarżą się osoby, którym los nie oszczędził różnego rodzaju problemów z poruszaniem się o własnych siłach. Od dłuższego czasu główny jeleniogórski trakt jest bowiem dla samochodów zamknięty. Wyjątkiem są godziny dostaw towarów, ale nie każdemu pora odpowiada. MZDiM rozkłada ręce i wskazuje, że jest to decyzja władz miasta.

Z tą sprawą od dawna zgłaszały się do nas osoby niepełnosprawne, które pytają, jak mają się wielkie hasła dotyczące burzenia barier dla niepełnosprawnych ze słupkami ustawionymi przy każdym wlocie na ul. 1 Maja, które nie pozwalają im wjechać do centrum miasta swoimi pojazdami. W ostatnim czasie zadzwoniła do nas również pani Leokadia Jasińska z Jeleniej Góry.

– Poruszam się o dwóch kulach, na nogach mogę pokonać małe odcinki drogi. Tymczasem wjazd do centrum miasta jest z każdej strony zablokowany. Montowane są tam słupki, które uniemożliwiają mi poruszanie się autem. Czuje się dyskryminowana, podobnie jak inni niepełnosprawni w naszym mieście. To jest bardzo przykra sprawa, którą zgłosiłam również do rzecznika osób niepełnosprawnych – mówi pani Leokadia.

Z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy zgłosiliśmy się do Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze, jednak tam usłyszeliśmy, że zamknięcie ścisłego centrum miasta jest decyzją władz. Jacek Winiarski, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Jeleniej Górze tłumaczy, że problem można rozwiązać. Potrzebna jest tylko dobra wola zarówno niepełnosprawnych, jak i osób pilnujących porządku.

- Ulice 1 Maja i Konopnickiej są zamknięte dla samochodów ponieważ ten teren ma spełniać inną funkcję. Tym traktem przechodzą turyści i spacerowicze, stąd zakaz wjazdu dla aut. Słupki są jednak ściągane na czas dostaw czyli do godziny 11.00, a następnie od godziny 17.00. Niepełnosprawni mogą więc robić zakupy właśnie w tym czasie, sklepy są już lub jeszcze otwarte. Poza tym, jeśli poszczególne osoby mają wyjątkową sprawę, którą muszą załatwić w pozostałych godzinach, kiedy centrum jest wyłączone z ruchu samochodów, mogą do nas zadzwonić i umówić się na wjazd indywidualnie. To musi być jednak faktycznie wyjątkowa sytuacja – mówi wiceszef SM.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group