Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6257
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Niepełnosprawni w nowej siedzibie z nowymi pomysłami

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 4 stycznia 2011, 7:40
Aktualizacja: Środa, 5 stycznia 2011, 8:08
Autor: Angela
Fot. Angela
Jedenaście organizacji pozarządowych zrzeszonych przy Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych funkcjonuje już w nowej siedzibie przy Osiedlu Robotniczym. Obecnie budynek jest wciąż remontowany, ale wraz z pracami rodzą się nowe pomysły ułatwienia życia zrzeszonym w KSON.

W nowej siedzibie przy Osiedlu Robotniczym 47a (była VITA) stowarzyszenia miały mieć niższe opłaty, więcej miejsca i lepsze warunki bytowania. Budynek miał być też wyremontowany i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Chociaż nie wszystkie z tych obietnic spełniono, stowarzyszenia są pełne nowych pomysłów i zapału do działania.

– Ostatnie miesiące, kiedy funkcjonowaliśmy przy Grabowskiego 7 i mieliśmy po kilka stopni Celsjusza w pomieszczeniach, a czasami temperatura spadała nawet poniżej zera, wyjątkowo skonsolidowały nasze środowisko. Dzisiaj to procentuje i wszyscy żyją tym, by niepełnosprawni mieli odpowiednie warunki do funkcjonowania i pracy. Teraz mimo, że w nowym obiekcie cały czas w pomieszczenia są remontowane i sprzątane, działamy i mamy sporo nowych pomysłów – mówi Stanisław Schubert, prezes karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze.

Jednym z nich jest przekształcenie klubu w Stowarzyszenie Ludzie Ciekawych Życia i zachęcenie do udziału w nim jak najszerszego grona niepełnosprawnych i ich przyjaciół. Celem tego stowarzyszenia jest zmotywowanie niepełnosprawnych do wyjścia z domu, poznawanie przez nich nowych miejsc i ludzi oraz wymiana wspólnych doświadczeń.

Klub od dwóch lat działa z inicjatywy Adama Smolińskiego. Pan Adam chce również stowarzyszać ludzi, którzy zwyciężyli walkę z rakiem i są po operacjach jelita grubego, czy tych, którym wstawiono rozrusznik serca.
– Zapraszamy do kontaktu z nami, bo taka wspólna wymiana doświadczeń, motywacja do wyjścia z domu czy działania mogą uczynić życie niepełnosprawnych prostsze i ciekawsze – zachęca Adam Smoliński, który sam jest po operacji.

Inną inicjatywą jest Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Jaś i Małgosia”. W tym tygodniu jego członkowie będą mieli pierwsze założycielskie spotkanie. KSON nawiązał też współpracę z oddziałem dializy Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze, by reaktywować stowarzyszenie ludzi dializowanych. Jeszcze w styczniu rozpocznie się też cykl spotkań „Dawnych Wspomnień Czar” Jeleniogórskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, które w nowym obiekcie również ma swoją siedzibę. Atrakcją będą projekcje filmów Grzegorza Pakulskiego, znanego archiwistę i rejestratora wydarzeń.

Obecnie w nowej siedzibie KSON i stowarzyszeń przy nim zrzeszonych trwają jeszcze remonty poszczególnych pomieszczeń. Część z nich jest wyłączona z użytkowania. Inne są w trakcie gruntownego sprzątania (sala komputerowa, świetlica). Jest też miejsce na redakcję radiową, pokój prawnika i inne działy. Wiosną zbudowany zostanie podjazd, który umożliwi osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim korzystanie z usług KSON-u i stowarzyszeń przy nim zrzeszonych. Tuż przed przeprowadzką w nowym obiekcie wymieniono wszystkie okna.

Na dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych czekają jeszcze toalety, pomieszczenia i korytarze, gdzie mają być zlikwidowane progi. Kwestią nie cierpiącą zwłoki jest również remont dachu, z którego obecnie woda cieknie po ścianach wewnątrz obiektu, oraz postawienie poręczy przy schodach zewnętrznych. W najbliższym czasie ma się tym zająć Zakład Gospodarki Lokalowej Północ, który administruje budynkiem.

– Niestety nie mamy jeszcze podłączonych telefonów, które funkcjonowały przy ul. Grabowskiego, a które będą ponownie uruchomione po 10 stycznia. Obecnie mamy natomiast numer zastępczy: 75 64 223 92. To co nas natomiast cieszy, to dobra lokalizacja nowej siedziby i łatwy dostęp do autobusów MZK – mówi Stanisław Schubert.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ahoj 4-01-2011 8:03
Jak to cieszy? Pan Szubert ostatnie sześć miesięcy atakował miasto, że ma przejść do nowej siedziby, a teraz się cieszy, że jest ciepło i jest lepszy dojazd? Oczadział już całkiem?
~cup 4-01-2011 8:07
Film z Lechem Kaczyńskim http://www.youtube.com/watch?v=5eaOa_dw-PE&feature=player_embedded
~ 4-01-2011 8:37
panie-szubert-aktozaplacizaleglosciztamtej-siedziby.
~mk 4-01-2011 9:05
Brawo, KSON. Oby jak najwięcej stowarzyszeń w mieście, potrzebujemy aktywnego społeczeństwa, bo aktywność oznacza pragnienie zmian na lepsze!
~Marianwk 4-01-2011 9:13
dzięki cup za linka do filmu o Gruzji, zapowiada się ciekawie
~obiektywna k 4-01-2011 10:38
nie lubię konfabulatorów.
~bis 4-01-2011 10:54
Myślę, że problem osób niepełnosprawnych jest ważny, czy nawet bardzo istotny. Ale nie czyńmy z tego spektaklu na miarę nowego zdarzenia społeczno-kulturalnego. Zawsze będą to działania w cieniu aktywności osób z pierwszych stron gazet. Występujące tu problemy nie mogą zasłaniać nieporadności decydentów od których w większości zależy środowiskowy los tej grupy społecznej.
~ 4-01-2011 17:34
Przystanki na Osiedlu Robotniczym nie są przystosowane dla wsiadania osób niepełnosprawnych. Długość i kształt zatoki uniemożliwia podjechanie autobusem pod krawężnik, by umożliwić wjazd wózkiem inwalidzkim. Czy ktoś o tym pomyślał?
~xxx----- 4-01-2011 21:40
No coz ,p/. Szubert , rozkladanie rak nic nie pomoze !!!! Brac szpachelke , pedzel i HEJA !!!!! do roboty @@@ , Nie skalal pan swoich rak PRACA. Wykorzystywal pan innych ludzi , no to teraz JAZDA!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group