Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 2161
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Niedziela w muzeum ze śląskim szkłem barokowym

Sobota, 2 lipca 2016, 8:44
Aktualizacja: 8:46
Autor: Manu
Jelenia Góra: Niedziela w muzeum ze śląskim szkłem barokowym
Fot. Archiwum Muzeum
Jutro (3.07, w niedzielę) o godz. 11.00 w Muzeum Karkonoskim (przy ul. Jana Matejki 28), w ramach cyklu “Niedziela w Muzeum”, odbędzie się kuratorskie oprowadzenie po wystawie “Śląskie szkło barokowe”. Spotkanie poprowadzi kierowniczka Działu Szkła – Justyna Wierzchucka. Wstęp jest bezpłatny.

Wystawa “Śląskie szkło barokowe” to efekt wieloletniej i owocnej współpracy Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i Schlesisches Museum zu Görlitz. Na ekspozycji można podziwiać zebrane obiekty, które pochodzą z kolekcji wielu polskich, niemieckich oraz czeskich muzeów: Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Schlesisches Museum zu Görlitz, Fundacji XX. Czartoryskich w Krakowie, Kulturhistorisches Museum Görlitz, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Severoceskiego Muzeum w Libercu, Städtische Museen Zittau, Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie i Zamku Królewskiego w Warszawie.

Celem wystawy jest ukazanie, na przykładzie 170 eksponatów, najświetniejszego okresu w dziejach szklarstwa śląskiego przypadającego na wiek XVII i XVIII, kiedy to szklany puchar osiąga elegancką, wyrafinowaną formę, a zdobienia rytowane i grawerowane na powierzchni naczyń są wyrazem wirtuozerii dawnych mistrzów, działających u podnóża Karkonoszy. Szlifowane i rytowane szkła z okresu baroku wytwarzane w Kotlinie Jeleniogórskiej należą bez wątpienia do najpiękniejszych wyrobów rzemiosła artystycznego, jakie kiedykolwiek wyprodukowano na Śląsku. Wystawę warto zobaczyć ze względu na walory estetyczne szklanych wyrobów. Duża różnorodność form i motywów: przedstawienia miast i krajobrazów, herby, emblematy, tematyka religijna, sceny militarne i alegoryczne, przedstawienia rzemiosła i handlu aż po erotykę sprawiały, że szkła te znajdowały wielu nabywców w całej Europie. Ogromnym wydarzeniem jest możliwość pokazania na wystawie szkieł mistrza Friedricha Wintera, który objął urząd kasztelana na zamku Chojnik w Sobieszowie, pracując jako rytownik szkła dla hrabiego Christopha Leopolda Schaffgotscha. Ten ustanowił dla Wintera monopol na wytwarzanie zdobionych rzeźbiarsko szkieł, zakazując innym rzemieślnikom działalności na obszarze swoich dóbr oraz wybudował pierwszą na Śląsku wodną szlifiernię, napędzaną siłą wody.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group