Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 3773
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Niedziela w muzeum

Poniedziałek, 7 maja 2018, 7:21
Aktualizacja: 7:23
Autor: WAC
Jelenia Góra: Niedziela w muzeum
Fot. WAC
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie malarstwa Rafała Olbińskiego wypełniło spotkanie z cyklu „Niedziela w Muzeum”, które odbyło się wczoraj (6.05) w jeleniogórskim Muzeum Karkonoskim.

Spotkanie poprowadziła Edyta Patro, kierownik Działu Szkła Artystycznego w Muzeum Karkonoskim. W jego trakcie barwnie opowiadała miłośnikom sztuki, którzy przybyli w niedzielne przedpołudnie do muzeum o ponad czterdziestoletnim okresie aktywności twórczej R. Olbińskiego.

Nie zabrakło akcentów poświęconych kolejom jego życia prywatnego, począwszy od wyjazdu z Polski w okresie stanu wojennego, poprzez pracę twórczą w Stanach Zjednoczonych gdy współpracował z pismami m.in. „The New York Times”, „Newsweek”, „BusinessWeek” czy „Der Spiegel” , dla aż do powrotu do ojczyzny.

Spośród prezentowanych na wystawie 100 prac, aż 97 należy do jednego prywatnego kolekcjonera. Pokazują one przekrój twórczości R. Olbińskiego: od ilustracji prasowych, plakatów w tym do przedstawień operowych i teatralnych oraz obrazów komentujących współczesne zagadnienia społeczne i polityczne. Nie brak na nich odniesień do mitologii i literatury. Ważnym akcentem jest kobieta, przedstawiana w ujęciu idealnym.

Pierwsze prace prezentowane na wystawie, którą można zwiedzać do 6 czerwca, pochodzą z końca lat 70- tych, a ostatnia została namalowana w 2017 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group