Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 8019
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Niech runą bariery w turystyce

Środa, 2 czerwca 2010, 8:29
Aktualizacja: 8:30
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Niech runą bariery w turystyce
Fot. Angela
Otwieranie gór oraz obiektów turystycznych dla osób niepełnosprawnych w realizacji i planach – to jeden z tematów seminarium „Aktualny stan bezbarierowej dostępności obiektów turystycznych w regionie Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej”. Spotkanie zgromadziło wielu gości z Polski oraz z Czech.

Dwuczęściowe seminarium odbyło się w ramach projektu realizowanego przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych „Karkonosze dla wszystkich”. O godzinie 9.00 w sali konferencyjnej Uniwersytetu Ekonomicznego przy ulicy Kochanowskiego spotkanie otworzył Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Dr Maja Prudzienica natomiast zaprezentowała realizowane działania, efekty i rezultaty projektu.

– Głównym celem tego seminarium jest zebranie informacji na temat dostępności osób niepełnosprawnych do obiektów turystycznych i gór, by w przyszłości znaleźć takie rozwiązania by ludzie niezależnie od rodzaju swojej niepełnosprawności mogli korzystać z naszej okolicy i jej uroków – mówiła koordynatorka projektu.

Po tej prezentacji swoje wystąpienia mieli: Witold Szczudłowski dyrektor biura Związku Gmin Karkonoskich, przedstawiciel karkonoskiego związku gmin Czeskich, czeski partner z organizacji No limits Jaroslav Vanclova, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj. Piotr Gryszel, który mówił o metodologii badań.

Przedstawiciele koła naukowego Wydziału Turystyki i Gospodarki Regionalnej Uniwersytetu Ekonomicznego, w tym Jarosław Czyczerski, Marika Trojanowska, Joanna Klimczyńska i Monika Micuła zaprezentowali wyniki badań dostępności Karkonoszy dla osób niepełnosprawnych.

– Konferencja jest konsekwencją naszych trzyletnich starań o otwarcie gór dla osób niepełnosprawnych. Zaczęło się to od otwarcia pierwszej trasy dla niepełnosprawnych do wodospadu Szklarka w Szklarskiej Porębie. W minionym roku 4 października nastąpiło otwarcie trasy turystycznej z Kopy do Równi pod Śnieżką – mówi Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

– Obecnie jest to kolejny etap, kiedy spotkaliśmy się z przedstawicielami różnych organizacji i stroną czeską, naszym partnerem czyli Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych No limits i wspólnie po obu stronach Karkonoszy wywołaliśmy pozytywny efekt. Skutkiem tego Czesi, którzy są o wiele bardziej zaawansowani pod względem otwierania gór i dóbr turystycznych dla niepełnosprawnych, zaproponowali dziesięć tras, a my zaproponowaliśmy około sześciu tras, o czym mówił dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego, Andrzej Raj – dodał Schubert.

W czerwcu KSON chce zorganizować kolejną wycieczkę dla osób niepełnosprawnych po nowej trasie o długości 1200 metrów do schroniska Dom Śląski. Na tym jednak otwieranie gór dla niepełnosprawnych się nie skończy.

Część naszych szlaków turystycznych jest udostępniona niepełnosprawnym zarówno na wózkach inwalidzkich, jak i osobom niedowidzącym. Dzisiaj na terenie parku są trzy miejsca, które są profesjonalnie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest to Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie, szlak turystyczny do wodospadu Szklarka i wysokogórski odcinek Kopa – Śląski Dom.

W planach jest adaptacja budynku dla celów informacyjno – edukacyjnych w Karpaczu na Wilczej Porębie. W otoczeniu tego budynku będzie też ścieżka edukacyjna, którą będzie można zwiedzać na wózku inwalidzkim. – Chcemy też przystosować dla niepełnosprawnych szlak z Karpacza od hotelu Orlinek do Schroniska Nad Łomniczką, a docelowo chcielibyśmy również u podnóża Chojnika przystosować trasę dla osób niedowidzących– mówi Andrzej Raj.

– Te plany powinniśmy zrealizować w przeciągu najbliższych dwóch trzech lat. Tych obszarów, które mogłyby być otwarte dla niepełnosprawnych jest bardzo dużo, nie tylko w Karkonoszach. Karkonoski Park Narodowy to tylko 1 /5 Karkonoszy, zlokalizowana w najwyższych partiach. Aby się dostać na nasze trasy, trzeba przebyć trasy zarządzane przez gminy czy lasy państwowe. Dlatego tak ważne jest, by te działania były skorelowane, by w realizowane projekty angażowały się różne podmioty, które będą czuły się odpowiedzialne za całościowy efekt – podkreślił dyrektor Raj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1081
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group