Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6402
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: (Nie)zwykły turniej

Piątek, 28 września 2018, 16:54
Aktualizacja: Niedziela, 30 września 2018, 8:19
Autor: Paweł Guszała
Wrocław: (Nie)zwykły turniej
Fot. Paweł Guszała
Na Polach Marsowych Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu odbyły się zwykłe zawody z niezwykłymi uczestnikami. Był to XII Dolnośląski Turniej Piłki Nożnej „Turgol”, w którym wzięli niepełnosprawni zawodnicy z różnych zakątków Dolnego Śląska.

W tegorocznym Turgolu uczestniczyło około 150 intelektualnie niepełnosprawnych osób z 12 drużyn. Organizatorem było Stowarzyszenie Ostoja na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

- Dzięki temu turniejowi osoby niepełnosprawne mogą się realizować w sporcie. W ten sposób nie robią tego tylko w swojej placówce, ale przyjeżdżają do nas, do Wrocławia, i na tych pięknych obiektach mogą rywalizować a przy tym świetnie się bawić – mówi Małgorzata Gorący, prezes Stowarzyszenia „Ostoja” na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Pomysłodawcą turnieju dla osób niepełnosprawnych jest Krzysztof Kozioł, rehabilitant Warsztatu Terapii Zajęciowej „Ostoja”.

- Na początku chcieliśmy zmierzyć się i sprawdzić swoje umiejętności piłkarskie z innymi osobami niepełnosprawnymi z Dolnego Śląska. Pewnego razu umówiliśmy się na mecz i z roku na rok rozwinęło się to do tego co możemy dzisiaj oglądać – wspomina Krzysztof Kozioł.

W ten sposób z małych, międzywarsztatowych zawodów Turgol urósł do rangi klasowego turnieju, na który z niecierpliwością czekają osoby niepełnosprawne. Nie tylko ze względu na rywalizację i nagrody, ale przede wszystkim na możliwość spotkań ze znajomymi i wspólną integrację.

Aby wyrównać szanse uczestników, drużyny zostały podzielone na dwie grupy: mistrzowską, w której grali „starzy wyjadacze” oraz amatorską. Przy czym wszystkie spotkania były jednakowo emocjonujące i obfitowały w walkę, pot i łzy. Te ostatnie pojawiały się zarówno ze szczęścia, jak i ze smutku po przegranym meczu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
100%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group