W tegorocznym Turgolu uczestniczyło około 150 intelektualnie niepełnosprawnych osób z 12 drużyn. Organizatorem było Stowarzyszenie Ostoja na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
- Dzięki temu turniejowi osoby niepełnosprawne mogą się realizować w sporcie. W ten sposób nie robią tego tylko w swojej placówce, ale przyjeżdżają do nas, do Wrocławia, i na tych pięknych obiektach mogą rywalizować a przy tym świetnie się bawić – mówi Małgorzata Gorący, prezes Stowarzyszenia „Ostoja” na rzecz osób z niepełnosprawnościami
Pomysłodawcą turnieju dla osób niepełnosprawnych jest Krzysztof Kozioł, rehabilitant Warsztatu Terapii Zajęciowej „Ostoja”.
- Na początku chcieliśmy zmierzyć się i sprawdzić swoje umiejętności piłkarskie z innymi osobami niepełnosprawnymi z Dolnego Śląska. Pewnego razu umówiliśmy się na mecz i z roku na rok rozwinęło się to do tego co możemy dzisiaj oglądać – wspomina Krzysztof Kozioł.
W ten sposób z małych, międzywarsztatowych zawodów Turgol urósł do rangi klasowego turnieju, na który z niecierpliwością czekają osoby niepełnosprawne. Nie tylko ze względu na rywalizację i nagrody, ale przede wszystkim na możliwość spotkań ze znajomymi i wspólną integrację.
Aby wyrównać szanse uczestników, drużyny zostały podzielone na dwie grupy: mistrzowską, w której grali „starzy wyjadacze” oraz amatorską. Przy czym wszystkie spotkania były jednakowo emocjonujące i obfitowały w walkę, pot i łzy. Te ostatnie pojawiały się zarówno ze szczęścia, jak i ze smutku po przegranym meczu.