Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 5216
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: (Nie)zakazany skok do wody

Wtorek, 24 kwietnia 2007, 0:00
Autor: Angela
Jelenia Góra: (Nie)zakazany skok do wody
Fot. Arkadiusz Piekarz, Angela
Będzie gorąco. Nie tylko młodzi poszukają ochłody w wodzie, a wybór kąpielisk niewielki. Najpopularniejsze i najbardziej niebezpieczne są dzikie i niestrzeżone, ale wcale nie muszą takie być.

Według statystyk co siódmy skok do wody kończy się urazem kręgosłupa. By temu zapobiec dzisiaj w całej Polsce Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz straże miejskie zorganizowały konferencję dla nauczycieli, ratowników wodnych służb i policji. To część akcji „Płytka wyobraźnia to kalectwo”
Głównym celem jest edukacja młodzieży i dzieci, przede wszystkim korzystających z dzikich kąpielisk.

– Nie zabraniajmy, ale uczmy bezpiecznego zachowania – mówił prowadzący spotkanie mł. insp. Grzegorz Rybarczyk z jeleniogórskiej straży miejskiej. Jego zdaniem zakazy przynoszą skutek odwrotny, a pomóc może edukacja w tym zakresie.
– Należy uczyć młodych, jak skakać do wody i bezpiecznie korzystać z dzikich akwenów – podkreślił G. Rybarczyk.

Akcja „Płytka wyobraźnia to kalectwo” w całej Polsce prowadzona jest już od dawna. Straż Miejska w Jeleniej Górze włącza się w nią od dwóch lat. W tym roku uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z statystykami wypadków w wodzie, którym ulegają właśnie dzieci i młodzież. Oglądali również materiały multimedialne.

Rozdano scenariusze przykładowych szkoleń, jak bezpiecznie korzystać z wodnej zabawy. Po przeprowadzeniu takiego kursu placówki mają szansę uzyskania certyfikatu. Nauczyciele jednak zainteresowani byli praktycznymi zajęciami niż czystą teorią.

– Takie akcje z pewnością są potrzebne – powiedziała Olga Timoszenko, nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych nr 2 w Jeleniej Górze. – Jestem nauczycielką wychowania fizycznego i wiem jednak, że ogromna liczba dzieci w ogóle nie potrafi pływać. Poza teorią warto byłoby się zastanowić nad zorganizowaniem dla młodzieży zajęć praktycznych. Pomijam już fakt, że w Jeleniej Górze jest tylko jeden basen, z którego tak naprawdę można korzystać – dodała.

W najbliższym czasie akcja zostanie rozszerzona na najbardziej zainteresowanych, czyli trafi do szkół i do uczniów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
227
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group