Wtorek, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 2639
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

(Nie)zakazany skok do wody

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 24 kwietnia 2007, 0:00
Autor: Angela
Fot. Arkadiusz Piekarz, Angela
Będzie gorąco. Nie tylko młodzi poszukają ochłody w wodzie, a wybór kąpielisk niewielki. Najpopularniejsze i najbardziej niebezpieczne są dzikie i niestrzeżone, ale wcale nie muszą takie być.

Według statystyk co siódmy skok do wody kończy się urazem kręgosłupa. By temu zapobiec dzisiaj w całej Polsce Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz straże miejskie zorganizowały konferencję dla nauczycieli, ratowników wodnych służb i policji. To część akcji „Płytka wyobraźnia to kalectwo”
Głównym celem jest edukacja młodzieży i dzieci, przede wszystkim korzystających z dzikich kąpielisk.

– Nie zabraniajmy, ale uczmy bezpiecznego zachowania – mówił prowadzący spotkanie mł. insp. Grzegorz Rybarczyk z jeleniogórskiej straży miejskiej. Jego zdaniem zakazy przynoszą skutek odwrotny, a pomóc może edukacja w tym zakresie.
– Należy uczyć młodych, jak skakać do wody i bezpiecznie korzystać z dzikich akwenów – podkreślił G. Rybarczyk.

Akcja „Płytka wyobraźnia to kalectwo” w całej Polsce prowadzona jest już od dawna. Straż Miejska w Jeleniej Górze włącza się w nią od dwóch lat. W tym roku uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z statystykami wypadków w wodzie, którym ulegają właśnie dzieci i młodzież. Oglądali również materiały multimedialne.

Rozdano scenariusze przykładowych szkoleń, jak bezpiecznie korzystać z wodnej zabawy. Po przeprowadzeniu takiego kursu placówki mają szansę uzyskania certyfikatu. Nauczyciele jednak zainteresowani byli praktycznymi zajęciami niż czystą teorią.

– Takie akcje z pewnością są potrzebne – powiedziała Olga Timoszenko, nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych nr 2 w Jeleniej Górze. – Jestem nauczycielką wychowania fizycznego i wiem jednak, że ogromna liczba dzieci w ogóle nie potrafi pływać. Poza teorią warto byłoby się zastanowić nad zorganizowaniem dla młodzieży zajęć praktycznych. Pomijam już fakt, że w Jeleniej Górze jest tylko jeden basen, z którego tak naprawdę można korzystać – dodała.

W najbliższym czasie akcja zostanie rozszerzona na najbardziej zainteresowanych, czyli trafi do szkół i do uczniów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Pitol 24-04-2007 17:20
kiedy bedzie gorąco? w końcu się wykąpie...
~jankes 24-04-2007 18:04
nie macie już o czym pisać?
~nn 24-04-2007 18:16
do pitola jutro bedzi goraco
~az71 24-04-2007 18:23
A może te glinianki w końcu zagospodarować?
~malkontent 24-04-2007 19:17
czy są glinianki nie dzikie???????????????????????????????????????
~aaa... 24-04-2007 20:13
A Policjanci też uczyli sie jak skakać do wody ?
~trzeźwy 24-04-2007 23:43
Znów ten wieśniacki manieryzm fotografa, skazujący oglądających na opuszczenie prezentacji jego artystycznej wizji pokazywania świata w pijanym widzie. Może mu ktoś w końcu kupi poziomicę? A może to jego najwyższy "poziom"? Dobrze że fotki ze zbiornika wodnego nie przechylił, bo jeszcze by resztka wody nam z powiatu wyciekła przy tej suszy.
~liberalny 25-04-2007 0:02
Szczerze przyznam że też wole wskoczyć do jakiegoś zbiornika za miasta (żwirownia , stawy Pdg.) niż moczyć się w zatłoczonym i śmierdzącym miastem basenie na "Świerka" . Pamietam jak kiedyś na basenie w Sobieszowie wypłynołem obok ludzkiego kloca... ...taki jest stan basenów w JGA więc nie ma co się dziwić że ludzie wybierają dzikie akweny wodne.
~Elsner 25-04-2007 9:48
Byłem na tej konferencji i powiem szczerze, że takie spotkania są potrzebne i zorganizowanie takiego przedsięwzięcia było ważne z uwagi na zbliżające się wakacje i okres ciepłych dni. Dobrze, że Straż Miejska nie sama podejmuje się takiego wyzwania prowadzenia szkoleń i ewentualnie kontrolowania miejsc kąpieliskowych. Tu brawa dla Straży Miejskiej, że zaprosili przedstawicieli Policji i WOPR-u bo „Wspólnie można dużo samemu małe kroczki”. Dlatego akcja Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji a zarazem Straży Miejskiej myślę że przyniesie pozytywne rezultaty. Musimy wiedzieć jedno że każdy może krytykować to co robi Straż Miejska ale to jest profilaktyka i tą profilaktyką można nie jedno dziecko uratować od kalectwa. Nikt by nie chciał mieć osoby niepełnosprawnej w domu a jeszcze jeżdżącej na wózku inwalidzkim. Dlatego raz jeszcze dziękuję Straży Miejskiej za inicjatywę i myślę że to nie będzie koniec takich ważnych działań na rzecz dobra dzieci i młodzieży w mieście. Szkoda że nie ma kąpielisk w Jeleniej Górze. Bo czy basen na Sudeckiej starczy chyba nie bo Rakownica i Sobieszów to już „Zapomnienie” a tam też było super. A czy na nowe możemy liczyć trudno odpowiedzieć zostają hotele z basenami i glinianki
~do liberalny 25-04-2007 9:51
masz racje ja tez nie raz wchodząc do basenu w Sobieszowie widziałam jak pływają ludzkie odchody. no moze toaleta nie byla tam najlepsza ale jak mozna byc tak niepowaznym zeby narobic do wody. to paranoja. a teraz miejsce po basenie jest podobne do jakiegos wysypiska.
~do jankes 25-04-2007 9:53
Koleś nie podoba Ci się to wypad. Gazeta może pisać, co chce i o czym chce. Ty im nie przeszkodzisz w tym!!!
~Sobieszowianin 26-04-2007 8:34
Poprę liberalny, ponieważ w basen znajdujący się w Sobieszowie został zamknięty, ponieważ tam ludzie "srali" oraz "szczali" do basenu (sorry za takie wyrażenia). Z jednej strony dobrze, że zamknęli, ale z drugiej strony źle zrobili zamykając basen w Sobieszowie.
~Asik 23-06-2007 21:42
Hejka wszystkimw

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group