Środa, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 4983
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nie zabłądzili w labiryncie potęg i liczb

Czwartek, 26 marca 2009, 14:03
Aktualizacja: 14:03
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Nie zabłądzili w labiryncie potęg i liczb
Fot. Organizator
W ławkach Uniwersytetu Ekonomicznego zasiedli dzisiaj uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum. Ponad trzydziestu uzdolnionych matematycznie studentów Uniwersytetu Dziecięcego poznawało potęgę liczb w życiu codziennym i bez problemu poruszało się w zawiłych wzorach i terminach królowej nauk.

Słuchacze Uniwersytetu Dziecięcego już po raz drugi debatowali nad problemami nauki, nad którymi na co dzień pochylają się starsi studenci i wykładowcy. W tym roku akademia pod hasłem „Matematyka w życiu codziennym. Potęga liczb” zgromadziła ponad trzydziestu najbardziej uzdolnionych matematycznie uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z Kowar.

Rozwiązywali problemy dotyczące prawdopodobieństwa z zakresu programu szkół średnich. To jednak nikogo nie zniechęciło do działania.
– Bałyśmy się, że młodzi studenci nie będą rozumieli matematycznych pojęć, ale zostałyśmy bardzo pozytywnie zaskoczone – mówiły po dwugodzinnych zajęciach, Małgorzata Sej-Kolasa i Mirosława Stemberg-Zenomdowska, wykładowcy Uniwersytetu Ekonomicznego w Jeleniej Górze, które prowadziły zajęcia. Dzieci te były bardzo otwarte, zaangażowane i chętne do współpracy. Byłyśmy pozytywnie zdziwione poziomem wiedzy.

Zakres wiadomości i zabawy bardzo pozytywnie odebrali też sami uczestnicy, którzy już zadeklarowali chęć uczestnictwa w Uniwersytecie Dziecięcym za rok.
Było to bardzo ciekawie spotkanie, bo zajęcia prowadzone były nie tylko w formie wykładu, ale i ćwiczeń i zabawy. – Najpierw braliśmy udział w wykładzie o zbiorach liczb naturalnych, a później rzucaliśmy kostką, monetami i wyliczaliśmy prawdopodobieństwo rzucenia danej liczby – mówili po spotkaniu Małgosia Kałdonek, Marek Drozdowski i Karol Popik, Katarzyna Chamziuk i Aleksandra Gancel z szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Kowarach.

Uniwersytet Dziecięcy to projekt wspierania dzieci uzdolnionych poprzez ich uczestnictwo w zajęciach przygotowanych w innych placówkach współpracujących. Dzieci uzdolnione humanistycznie UD już uczestniczyli w wykładach w Kolegium Karkonoskim, przyrodnicy byli na spotkaniu z przedstawicielami Karkonoskiego Parku Narodowego, a w tym roku swoje zainteresowania mogli rozwinąć również matematycy.

Projekt Uniwersytetu Dziecięcego powstał w Szkole Podstawowej nr 1 w Kowarach, a koordynatorami są : Alicja Tyrawa, wicedyrektor szkoły, oraz Agnieszka Jała i Katarzyna Bogusławska, które inicjatywę wspomagają.
– Jako opiekunka dzieci i nauczyciel matematyki jestem bardzo zadowolona z tych zajęć, w których nasi uczniowie uczestniczyli już po raz drugi, i mam nadzieję na dalsza współpracę – mówi Agnieszka Jałta. Widać było zaangażowanie uczniów i dobrą zabawę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group