Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 6365
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nie ukradli, tylko konserwują

Czwartek, 10 września 2009, 13:55
Aktualizacja: 13:55
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Nie ukradli, tylko konserwują
Fot. TEJO
Dwa barokowe epitafia zdobiące mury Kościoła Łaski pod Krzyżem Chrystusa zniknęły. Na szczęście – choć można mieć takie pierwsze wrażenie – tablic nikt nie ukradł. Są one w konserwacji.

Jedno z nich upamiętnia tragiczne kazanie ks. Gottloba Adolpha, który – głosząc Słowo Boże z kazalnicy – został rażony piorunem – który „dostał” się do wnętrza świątyni po linie mocującej daszek nad amboną. Duchowny zmarł na miejscu. Stało się to pierwszego sierpnia 1745 roku

Epitafium wmurowane ku pamięci ks. Adolpha było jednym ze stałych punktów, przy których zatrzymywały się wycieczki. Teraz – zarówno wcześniej opisane jak sąsiednie – są w konserwacji, o czym informuje stosowna kartka. Jak długo potrwa renowacja tych dzieł sztuki? Nie wiadomo.

Tymczasem teren przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa, nie tylko w roku, kiedy mija 300 lat od rozpoczęcia budowy świątyni, wciąż bywa na nowo odkrywany przez wielu jeleniogórzan. Dziś o historii tego miejsca uczniom klasy o profilu regionalnym opowiadał Jan Owczarek, polonista z ZSO nr 1 im. Żeromskiego. Lekcje na świeżym powietrzu i w miejskiej przestrzeni są na pewno ciekawsze od zajęć w klasie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1401
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group