Piątek, 26 czerwca
24°C Jelenia Góra
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Aktualności Kurtyna wodna w centrum Jeleniej Góry i w Cieplicach 112 Kolizja na Karola Miarki Inwestycje Wodnik ma pieniądze na odbudowę oczyszczalni Aktualności Szybkie zdjęcia bez wychodzenia z urzędu Kilometry KD Retro wraca na trasę Jelenia Góra – Karpacz Wiadomości z miasta Prezydent Jeleniej Góry z wotum zaufania i absolutorium Edukacja Zmarła Jadwiga Dąbrowska Kryminał Groził śmiercią kobiecie i dzieciom Uzdrowisko Cieplice Nowość w Uzdrowisku Cieplice – kąpiel perełkowa w basenie termalnym Aktualności Wyrobiska Góry Wapiennej skrywają historię sprzed wieków Pogoda Popadało mało, a zniszczenia duże Aktualności Złoto dla KANS! Kuba Smolarek najlepszy w Gdańsku Piłka nożna Karkonosze z nowym trenerem Pogoda Balon nad Jelenią Górą. Tak wygląda pierwszy dzień lata z góry 112 Samochodem w drzewo Sport Ala ogrywa starsze koleżanki Aktualności Setki podpisów Inwestycje Powódź zostawiła ślady. Trwa odbudowa szkoły Kultura, rozrywka Roztańczona Noc Świętojańska pod Chojnikiem. Muzyka i magia do późnej nocy Aktualności Koncert Leniwca w Szwajcarce
reklamy

Nie ma róży bez kolców – felieton

Audio

Czytaj na głos

Autor: TEJO 3 min czytania

Narzekanie to cecha narodowa Polaków: od Kowalskiego sprzed budki z piwem, poprzez nauczycieli, policjantów, dziennikarzy, barmanów, cyklistów po same szczyty władzy z prezydentami i premierami na czele. Choćby życie było usłane pachnącymi różami, i tak będziemy psioczyć na ich kolce.

reklamy

Tak też jest w Jeleniej Górze. Nie ukrywam, że nasza jelonkowa ekipa sama się do tego przyczynia, bo też narzeka. Ciągle coś nie jest tak. Monitoringu nie ma, miał być, miała przyjść wiosna, dmuchnęła Emma, miał być śnieg na Bieg Piastów – była breja. Tak jest niemal w każdym temacie naszej rzeczywistości.

Cóż, nie jesteśmy od tego, żeby codzienność głaskać i chwalić na każdym kroku. Być może czasami przesadzimy, co wielu Czytelników nam wytyka. Choć też nie do końca słusznie. Tak oto rozpętała się debata wokół tytułu tekstu o zawalonym suficie w Galerii Karkonoskiej. Czytelnicy uważają, że „sufit runął” jest określeniem na wyrost.
Nie jestem do końca przekonany, a na pewno bym tak nie uważał będąc na miejscu poszkodowanych pań, na które ni stąd ni zowąd zwaliło się – sądząc po zdjęciach – co najmniej kilka kilogramów muru…

Ale pretekst to narzekania i niezadowolenia znajdzie się wszędzie, zawsze i wbrew intencjom ludzi, od których stopień nastrojów społecznych w pewnym sensie zależy.

Przypomnę, że za prezydentury Zofii Czernow wszyscy narzekali na beznadziejny stan Domu Dziecka przy ulicy Długiej. Kiedy ówcześni samorządowcy zdecydowali o jego remoncie i zrobili z gmachu perełkę, nie wywołali bynajmniej entuzjazmu wcześniej niezadowolonych. Podniosło się bowiem larum, że remont był bez sensu, za drogi i w ogóle zupełnie nieprzemyślany. Już lepsza waląca się ruina…

Z kolei za czasów królowania Jóżefa Kusiaka dyżurnym kłopotem jeleniogórzan był brak hipermarketów. Ileż to dziennikarze nastukali się o tym w klawiaturę, ileż kilometrów nasi krajanie przejeździli na megazakupy do Goerlitz! Kiedy markety zaczęły powstawać, Józef Kusiak, który się do tego był znacznie przyczynił, popadł w niełaskę jeleniogórzan. Ci zaczęli szefowi miasta wytykać, że marketów jest za dużo, zabijają małą przedsiębiorczość i w ogóle są bez sensu. Niepotrzebnie ułatwiał ich budowanie.

Marek Obrębalski z kolei do serca wziął sobie brak lodowiska. Rzeczywiście: podczas zimy 2005/2006, która wyjątkowo długo dawała w kość jeleniogórzanom, zarzucali oni władzom, że w takim mieście jak stolica Karkonoszy nie ma porządnej ślizgawki. Gdy tylko prezydent Obrębalski zasiadł w fotelu w ratuszu, zimy – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – zaczęły region omijać szerokim łukiem. Ale idea lodowiska pozostała jako wyborcza obietnica szefa miasta. Spełniona zresztą i to prawie dwukrotnie, bo lodowisk ci u nas dostatek. Nie było żadnego – są dwa. I ludzie, którzy bardzo ślizgawki chcieli, teraz mówią, że to zbytek i są pilniejsze sprawy niż kręcenie ósemek choćby i na plastykowym lodzie.

W tej sytuacji naprawdę przekonuję się, że stanowisko szefa miasta to ciężki kawałek chleba. Żadnemu prezydentowi w ciągu minionych 10 lat nie udało się spowodować powszechnego zadowolenia swoich „podwładnych”, a przecież to ich interesem powinni się włodarze kierować, jako że mandat władzy pochodzi właśnie z woli narodu.

A w najgorszej sytuacji są właśnie samorządowcy. Im nie wypada wytknąć wyborcom wprost, że sami nie wiedzą, czego chcą. Bo obrażą się i zamiast krzyżyka na karcie wyborczej, pokażą kandydatom figę. Ale też władze muszą sobie ponarzekać, bo to przecież wspólna cecha wszystkich Polaków.

Dlatego utyskują na poprzednie ekipy, obarczając je winą za to, że ludzie narzekają. Bo przecież zawsze rządzić można było lepiej. Nic zatem dziwnego, że przez ostatnie lata Jelenia Góra raczej nie posunęła się w rozwoju, a przynajmniej nie poprawiły się w mieście nastroje społeczne, skoro żadna z ratuszowych drużyn nie rządziła dobrze.

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
KSIĘGOWA / KSIĘGOWY Spółka ENERGOBEST z siedzibą w Jeleniej Górze zatrudni na stanowisko: Księgowa / Księgowy z doświadczeniem oraz znajomością programu Comarch Optima.… Pokojowa na sezon Jelenia Góra Poszukujemy pokojowej do Pałacu Paulinum w Jeleniej Górze. 📅 Praca do 30 września 📄 Umowa zlecenie 🕒 Elastyczny grafik Zainteresowane osoby p… Praca na dachu Firma o ugruntowanej pozycji na rynku zatrudni dekarza z doświadczeniem. Praca na stałe, gwarancja zatrudnienia przez cały rok. Umowa o pracę. Tylko …

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka