Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 4962
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nie deptać przeszłości

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 25 maja 2008, 8:49
Aktualizacja: 8:49
Autor: TEJO
Fot. TEJO
W roku jubileuszowym warto choć chwilę zadumy poświęcić tym, którzy w Jeleniej Górze mieszkali przed dziesięcioleciami, a pozostały po nich jedynie zapomniane mogiły.

Chodzi o niemieckich mieszkańców Hirschbergu. Jednym z widocznych śladów ich życia w mieście są coraz mniej liczne nagrobki na nekropoliach. Większość z nich zniszczono. Pozostało niewiele. Nie wszyscy o nich pamiętają.

Na cmentarzu komunalnym zachowały się niemieckie pozostałości tylko jednej, w miarę kompletnej, kwatery na wzgórzu naprzeciw kaplicy św. Michała Archanioła. To właśnie tu spoczął Artur Hartunng, burmistrz swojego ukochanego miasta Hirschbergu do lat 20. XX wieku. Jego historia jest przejmująca. Kiedy przeszedł na emeryturę, jego sytuacja życiowa pogorszyła się na tyle, że składa podania o zapomogi do władz. Jego listy zachowały się w Archiwum Państwowym.

Obok mogiły Hartunnga zachowały się inne. Na nich nadgryzione zębem czasu wyryte nazwiska. Nagrobki są bardzo skromne, najczęściej to po prostu naturalne głazy. Trzeba się bardzo starać, aby ich nie zadeptać, bo godność tych, którzy tam spoczywali (lub spoczywają) jest prawie zatarta. Na niektórych wyryto także wiersze i inne pożegnania. Kamienie wyrastają pośród polskich nagrobków. Pamiętają o nich jeleniogórzanie: nie tylko w dniu Wszystkich Świętych zapalają znicze i kładą wiązanki.

Niemieckie ślady przeszłości okryć można także na cieplickiej nekropolii. Tu doskonale zachował się secesyjny nagrobek Eugena Fuellnera, właściciela fabryki maszyn papierniczych. Obok przemysłowca spoczywa też jego żona. Jest także piękna płaskorzeźba przedstawiająca dobrego Samarytanina. Umieszczono ją na mogile dr. Fritza Jedina, naczelnego lekarza szpitala św. Jadwigi w dawnym Warmbrunnie.

Takich śladów w całym mieście byłoby więcej, gdyby nie skandaliczna polityka zadeptywania przeszłości i pamięci zwykłych ludzi, którzy tu mieszkali przed 1945 rokiem. Jeszcze w latach 90. XX wieku poniemieckie nagrobki służyły jako podkład do budowy dróg. Jednym z nich uzupełniono wyrwę w chodniku przed cmentarzem przy ul. Sudeckiej.

Te miejsca pamięci – zawsze, ale zwłaszcza w roku 900-lecia legendarnego założenia miasta – powinny być otoczone szczególną troską. Nie zawsze tak jest.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

piipi 25-05-2008 11:20
..Tejo,napisales w swoim artykule: "poniemieckie nagrobki sluzyly jako podklad do budowy drog". Poniemieckie nagrobki "sluzyly" rowniez do bogacenia sie...,bo te marmurowe,te bogatsze byly sprzedawane.~"Firma" wtedy panstwowa chetnie je do Poznania wywozila..do dalszego "uzywania".~Aktywny szef tej "firmy" S.R. ma cudowny domek w Jelonce.
~& 25-05-2008 11:31
Proponuje autorowi zainteresowac sie takze pozytywnymi przykladami, a takim moze byc praca proboszcza parafi w Sobieszowie, i nie dotyczy to wylacznie tamtejszej nekropolii a takze pozostalej spuscizny pozostawionej przez poprzednich mieszkancow tej okolicy.
piipi 25-05-2008 12:08
..do -[~&..]...tak w Sobieszowie jest na cmentarzu tablica pamiatkowa,a taka ma rowniez Barcinek.~DLACZEGO ..na jeleniogorskim cmentarzu jest brak pamieci o nich....~Pamiec zmarlym,obydwu wyznan z bylego niemieckiego miasta ,a ktorzy na tym cmentarzu do konca 1946 zostali pochowani w Slaskiej Ziemi.~Niech spoczywaja w pokoju...~Tejo,DLACZEGO ?.
~ad rem 25-05-2008 12:14
tejo sugeruje jakoby Jelenia Góra dawny Hirschberg był przez prawie 900 lat niemeicki. A to nieprawda. Niemcy byli tutaj najkrócej , - ostatnie 200 lat. Protestuję przecieko uznawaniu Jeleniej Góry Hirschberga za tylko Niemeickie miasto.
piipi 25-05-2008 23:32
..~Pamietam konwalie,wiazanka tych cudownych kwiatow lezala w kaplicy grobowej przy kosciele pw.Podwyzszenia Swietego Krzyza.~Moze ktos z rodziny grob odwiedzil..pomodlil sie i te kwiaty polozyl.~Troche uplynelo czasu,a konwalie zniknely..Polak pijak konwalie ukradl i sprzedal !.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group