• Piątek, 26 kwietnia 2019
  • Godz. 10:37
  • Imieniny: Klaudiusza, Marii, Marzeny, Marceliny
  • Czytających: 5505
  • Zalogowanych: 20
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Nie daj okazji złodziejowi

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 21 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 31 grudnia 2005, 18:36
Autor: TEJO
Tak zwana pasówka, wyłamanie wkładki w zamku lub wyważenie drzwi balkonowych to najczęstsze sposoby włamań do mieszkań nie tylko w świątecznym okresie. Kiedy właściciele wyjeżdżają na święta, rabusie nie próżnują.

Plagą są kradzieże na dużych osiedlach - mówią policjanci z sekcji kryminalnej jeleniogórskiej komendy miejskiej. Do mieszkań na parterze i pierwszym piętrze złodzieje najczęściej dostają się, wyważając drzwi balkonowe. Rabują zazwyczaj wieczorem, między 18-21, kiedy właścicieli nie ma w domu, a sąsiedzi siedzą przed telewizorem.

Do mieszkań usytuowanych wyżej wchodzą na ogół przez drzwi wejściowe, najczęściej w godzinach przedpołudniowych, kiedy domownicy są w pracy, w szkole lub robią zakupy. Pokonują zamki specjalnym wytrychem, na tzw. pasówkę. Popularnością wśród złodziei cieszą się mieszkania na ostatnim piętrze. Mało osób jest na klatce schodowej, a windę zawsze można zablokować.

- Czy na rabusiów nie ma rady? - zapytaliśmy komisarz Edytę Bagrowską z jeleniogórskiej policji. - Okazja czyni złodzieja. Warto tak postępować, aby tej okazji nie stwarzać - odpowiada.
Nigdy nie należy chować kluczy pod wycieraczkę, co często się jeszcze zdarza. Trzeba zawsze zamykać drzwi, nawet wówczas, kiedy wychodzimy wyrzucić śmieci. Nie można zostawiać klucza w zamku. - Wówczas złodziej może na krótko pożyczyć klucz, aby zrobić jego duplikat i później, pod nieobecność lokatorów wejść do mieszkania - usłyszeliśmy od Edyty Bagrowskiej.

Raj dla złodziei to nie tylko opustoszałe mieszkania, ale i tłok przy świątecznych zakupach w hipermarketach. - Spotkaliśmy się z pracownikami ochrony tych placówek. Poprosiliśmy o większą aktywność na zewnątrz sklepu, a zwłaszcza na parkingach - mówi kom. Bagrowska.
Policja już wprowadziła wzmożone patrole w okolicach hipermarketów i we wnętrzach dużych sklepów. Wśród ich klientów są także ubrani po cywilnemu stróże prawa. Oczywiście - na służbie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
799
Tak
67%
Nie
30%
Nie wiem
3%
Głos ulicy
Foliówki płatne?  
TV Dami
25.04.2019 r. Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Trwa remont Wieży Książęcej w Siedlęcinie  
Aktualności
Wraca temat Sołtysiej Góry  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group