Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5727
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

(Nie) bezpieczne fajerwerki

Wiadomości: Region
Wtorek, 29 grudnia 2015, 7:48
Aktualizacja: 7:52
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Archiwum
Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie – mogą być niebezpieczne. Większość jest prawidłowo wykonana i oznakowana, ale nieprzestrzeganie zasad może doprowadzić do wypadku. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, policja i straż miejska przypominają o zasadach bezpiecznych zakupów i używania fajerwerków.

Jak wynika ze statystyk, w noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu. O zgodność wyrobów pirotechnicznych z wymaganiami przepisów dbają: Służba Celna i Inspekcja Handlowa. Pierwsza kontroluje produkty importowane z UE zatrzymując na granicy towar, który nie spełnia wymogów. Z kolei Inspekcja Handlowa stale sprawdza fajerwerki dostępne na rynku.

Poniżej kilka rad UOKiK co należy sprawdzić przy kupowaniu tych atrakcji noworocznych:
• Czy obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna,
• Czy elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają,
• Czy lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem,
• Czy podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi,
• Czy instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

Natomiast podczas używania:
• Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych np. tylko w noc sylwestrową.
• Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
• Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem - stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.
• Wybierz miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
• Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś na policję.
• Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Do rzeczy 29-12-2015 10:34
Można mówić, można trąbić, ale do ludzi wiele nie dociera. Dopiero co doszło do wybuchu straganu w Świnoujściu, gdzie jego właściciel oferował na sprzedaż fajerwerki i znając życie składował w złych warunkach. Na szczęście nikt nie ucierpiał, jednak ogień zajął kolejne dwa stragany. W Niemczech jest zakaz handlowania chińszczyzną oraz zakaz wwożenia takich fajerwerków na teren kraju. Fajerwerki muszą posiadać atesty i są sprzedawane tylko dwa dni przed Sylwestrem, a u nas wolna amerykanka.
~Gregorek 29-12-2015 11:31
Ja polecam zakup Rewolwer alarmowy Zoraki K-6L 2,5" .Dzięki zastoswaniu nasadki umożliwja wystrzeliwanie fajerwerków. Raca unosi się na wysokość od dziesięciu do nawet trzydziestu metrów. Tytaj można zakupic fajny zestaw w dobrej cenie http://www.hobby4men.com/rewolwer-alarmowy-zoraki-k-6l-25-czarny-mat-100-kartridzy-25-rac-zestaw
~x 29-12-2015 11:40
Co niektóre kraje jak np. Włochy zmądrzały i zakazują używania i sprzedaży tego badziewia.Miejmy nadzieje że u nas również wprowadzą zakaz jak najszybciej bo chorzy na mózg piromani strzelają dzień i noc niemal przez cały rok.
~ 29-12-2015 15:43
Gregorek, wsadź sobie ten pistolecik tam gdzie słońce nie dociera, zwołaj całą rodzinę, i pociągnij za spust kilka razy, doskonała zabawa gwarantowana.
~k 29-12-2015 18:21
fajerwerki to dla patologii jak ktoś w życiu gó....osiągnął , to chociaż sobie postrzela tyle jego .....
~rzyczliwy 29-12-2015 19:36
Z okazji kolejnego nowego roku i związanej z tym idiotycznej tradycji fajerwerkowania, strzelania, wybuchania, zapalania i związanego z tym straszenia ludzi starszych, schorowanych oraz naszych przyjaciół - zwierząt domowych, składam wszystkim uczestnikom tych tradycji szczere życzenia. A zatem porąbani: w imieniu wściekłych spokojnych mieszkańców, szczerze życzę wam jak najwięcej pourywanych palców i dłoni, powypalanych oczu, utraty słuchu, mowy i zdolności płodzenia. I wiem, że względem kilkuset naszych krajowych idiotów,(działających wzorem Chińczyków), życzenia się spełnią. Mam nadzieję, że w tym roku znacznie obficiej niż dotąd. Coś w końcu musi was nauczyć życia w społeczeństwie.
~nowy_roczek 29-12-2015 20:54
Dziękuję za życzenia - w Nowy Rok zawsze wchodzę wystrzałowo!!! Mam się z czego cieszyć i oznajmiam to najgłośniej!!! :) Fajerwerki - to wielowiekowa tradycja - jest kilka okazji w roku, kiedy tradycji staje się zadość. Nowy Rok ma rozpocząć się hucznie, kolorowo i na wesoło!!! Smutasy niech włażą pod wannę i tam przeżywają swoje smutki!!! Zwierzaki są mądre i dobrze rozumieją taką wystrzałową potrzebę! A Unii wara od moich prostych i prymitywnych potrzeb! Unia niech się tapla we wzniosłych i ideach i niech nadal prostuje ogórki i banany! Za życzenia pourywanych palców dziękuję z wzajemnością :) :) :)
~bdsmlove 30-12-2015 2:01
Ja sam kupuje petardy od znajomego rosjanina, co roku wyrabia ładunki z prochu czarnego w miedzianej obudowie. Lej w ziemi że można nogę wsadzić, tylko trochę odłamki lecą. To jest strzelanie a nie jak to gówno chińskie :D :D
~L 30-12-2015 9:29
Fajerwerki nie dla głupich wyrostków. Mam nadzieję, że w końcu nastąpi zakaz używania tego badziewia !
~yaz 30-12-2015 10:06
Gównarzeria próbuje kupować fajerwerki a gdy proszę takiego chłopaczka (na oko max.15-letniego) o pokazanie dowodu osobistego,twierdzi że po prostu "nie nosi dowodu ze sobą".

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group