Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 11378
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nie bądź żyła, oddaj krew

Piątek, 22 sierpnia 2008, 7:52
Aktualizacja: 14:00
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Nie bądź żyła, oddaj krew
Fot. Angela
Latem krew potrzebna jest w większych ilościach ze względu na zwiększoną liczbą wypadków. A do punktów pobierania krwi zgłasza się mniej krwiodawców niż w pozostałych miesiącach roku. Brak życiodajnego płynu odczuwany jest szczególnie w szpitalach.

Większa liczba dawców do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Jeleniej Górze, przychodzi od października do maja. Podczas wakacji natomiast krwiodawców jest znacznie mniej. A krwi brakuje przez cały rok.

– Wielu ludzi myśli, że problem brakującej krwi w szpitalach ich nie dotyczy. Wystarczy jednak jakiś wypadek by na własnej skórze odczuć czym grozi taki niedobór krwi w szpitalu – mówi Adam Pawlikowski, kierownik oddziału jeleniogórskiego Centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Jeleniej Górze. Kiedyś nie przeprowadzano tak dużej ilości operacji jak teraz, dlatego tej krwi ciągle brakuje.

O tym jak ważną sprawą jest oddanie krwi, wiedzą również ci, którym krew uratowała kiedyś życie. – Kiedyś sam otrzymałem krew i teraz chcę się odwdzięczyć – mówi Józef Ziegiert, który od kilkunastu lat jest krwiodawcą. – Wiem, że oddając krew ratuję komuś życie, bo kiedyś też mi uratowano życie. Sam po pobraniu krwi czuje się dobrze i mogę nawet iść do pracy. Wiem, że jest to ważna sprawa dlatego jej służę.

Oddać krew mogą mieszkańcy od 18. do 65. roku życia. Warunkiem jest dobry stan zdrowia. Pewne schorzenia dyskwalifikują osoby do oddania krwi.
– Krwiodawca sam nie musi robić żadnych wstępnych badań. Takie badania odbywają się u nas. Jeśli krwiodawcy wiedzą, że przechodzili jakieś ciężkie choroby zakaźne czy skomplikowane operacje nie powinni krwi oddawać krwi – mówi dr Adam Pawlikowski.

Wizyta zaczyna się od rejestracji krwiodawcy oraz wypełnienia przez niego ankiety dotyczącej jego stanu zdrowia. Następnym krokiem jest zbadanie poziomu hemoglobiny oraz pobranie próbek krwi. Cała czynność trwa jednak nie dłużej niż dziesięć minut. Pobieranie krwi wykonuje się sprzętem jednorazowego użytku, co eliminuje możliwość jakiegokolwiek zakażenia krwi.

Każdemu, kto zdecyduje się na oddanie krwi punk krwiodawstwa zwraca koszty dojazdu. Wszyscy dostają również ekwiwalent kaloryczny. Dodatkowo krwiodawca może odliczyć oddaną krew od podatku. Jeleniogórski oddział Centrum Krwiodawca i Krwiolecznictwa w Jeleniej Górze, który mieści się przy Szpitalu Wojewódzkim w Jeleniej Górze na ulicy Ogińskiego 6, otwarty jest w godzinach 7.30 – 11.30.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
388
Jest nowy
8%
1-5 lat
14%
5-10 lat
19%
10-20 lat
41%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
 
Koszykówka
Walczymy o szósty skalp!
 
Aktualności
W płot po głębszym
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group