Piątek, 31 marca
Imieniny: Balbiny, Beniamina
Czytających: 8942
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nie bądź smartzombie

Środa, 9 września 2020, 6:01
Aktualizacja: Niedziela, 13 września 2020, 10:13
Autor: WAC
Jelenia Góra: Nie bądź smartzombie
Fot. użyczone
Z kolejną inicjatywą mającą służyć poprawie bezpieczeństwa pieszych, a zwłaszcza dzieci wystąpiła Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 8 na jeleniogórskim Zabobrzu. Już wkrótce w pobliżu przejścia dla pieszych przy ul. Różyckiego zostaną namalowane hasła mające zwracać uwagę na zagrożenia związane z korzystaniem ze smartfonów podczas pokonywania przejść dla pieszych.

Pomysł rodziców z SP nr 8 nawiązuje do przeprowadzonej dwa lata temu w stolicy przez "Tramwaje Warszawskie" kampanii pn: "Odłóż smartfon i żyj!". W ramach akcji znakowano przejścia dla pieszych w okolicy ponad 200 stołecznych szkół. Przed zebrami pojawiły się duże napisy z hasłem „Odłóż smartfon i żyj” w celu sugestywnego zwrócenia uwagi pieszym, jak łatwo narażają się na niebezpieczeństwo na drodze. Dotyczy to głównie dzieci i młodzieży poruszających się po chodnikach, bez pamięci zapatrzonych w ekran swojego telefonu.

W akcję wymyśloną przez rodziców "Ósemki" włączą się również uczniowie tej szkoły.

Pomysł narodził się w ubiegłym roku - mówi przewodniczący Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 8 Mariusz Synówka. - Wtedy do Rady Rodziców zgłosiła się mama jednej z uczennic prosząc o pomoc. Dziewczynka mocno niedowidzi, a bardzo chciałaby sama (bez opieki) chodzić do szkoły. Musi jednak pokonać ruchliwą ulicę Różyckiego. Po konsultacji z Polskim Związkiem Niewidomych i Wydziałem Ruchu Drogowego Policji, wystąpiliśmy do Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów UM o zamontowanie tzw. "cykaczy" (działają od 1 września). Następnym krokiem ma być przyklejanie mat dla niewidomych informujących pieszego o zbliżaniu się do jezdni. Kiedy szukałem w sieci takich mat trafiłem na kampanię przeciwko zjawisku smartzombie zorganizowaną przez Warszawskie Tramwaje. Chcemy ten pomysł odświeżyć i uatrakcyjnić tę świetną kampanię - dodaje M. Synówka..
Już dawniej zauważyłem, że młodzież znacznie chętniej angażuje się w działania, w których może brać czynny udział. Dlatego przy najbardziej uczęszczanym przejściu w pobliżu szkoły nie zastosujemy hasła z Warszawy, ani też nie zaproponujemy naszego "dorosłego". Młodzież wymyśli je sama i sama wymaluje. Klasy od IV do VIII w naszej szkole wymyślą i wybiorą hasła w formie konkursu. Te, które w głosowaniu internetowym zdobędą najwięcej punktów zostaną umieszczone bezpośrednio przed przejściem oraz na pierwszym pasie. Uczniowie zobowiązali się również przeprowadzić kampanię informacyjną wśród swoich rówieśników i dorosłych - informuje Mariusz Synówka.

Akcja uzyskała aprobatę Komendanta Miejskiego Policji oraz Komendanta Straży Miejskiej w Jeleniej Górze. Zgodę na jej realizację wydał Miejski Zarząd Dróg i Mostów.

Twoja reakcja na artykuł?

34
85%
Cieszy
3
8%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
329
Tak, to odpowiedzialna praca
16%
Dostają trochę za dużo
22%
Dostają o wiele za dużo
32%
To oburzające ile zarabiają
30%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group