Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 7166
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nic o nas bez nas. O strategii Dolnego Śląska w kontekście Kotliny Jeleniogórskiej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 8 marca 2012, 9:35
Aktualizacja: 9:36
Autor: Angela
Fot. Angela
Wczoraj w jeleniogórskim ratuszu odbyło się pierwsze z cyklu roboczych spotkań nad strategią rozwoju Dolnego Śląska, w którym udział wzięło wielu wójtów, burmistrzów i samorządowców z Kotliny Jeleniogórskiej, a także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego.

Prace nad strategią rozwoju Dolnego Śląska trwają od około roku i mają się zakończyć w 2014 roku. Do tego czasu systematycznie będą odbywały się spotkania z samorządowcami poszczególnych regionów.

- Przedstawiciele gmin dyskutowali o tym, co chcieliby by znalazło się w strategii rozwoju Województwa Dolnośląskiego w myśl zasady „nic o nas bez nas”. Na spotkaniu podkreślano, że siłą regionu jeleniogórskiego są góry i w oparciu o nie powinna być rozwijana turystyka, zarówno zimowa, jak i w okresie letnim.

Do priorytetowych potrzeb zaliczono rozwój szeroko rozumianej komunikacji. Mówiono o kolei dużych prędkości, która mogłaby otworzyć Kotlinę Jeleniogórską na świat. Wspomniano też – nie po raz pierwszy – o utwardzeniu pasa startowego lotniska Aeroklubu Jeleniogórskiego. Ta inwestycja ma być umieszczona w strategii województwa dolnośląskiego, co pozwoli na jej dofinansowanie (10 – 15 mln zł) w latach 2015 – 2016. Jeleniogórskie lotnisko miałoby uzupełnić ofertę wrocławskiego portu lotniczego.

Mówiono również o potrzebie rozwoju mikro i małych przedsiębiorstw szczególnie w branży turystycznej czy ograniczenia emisji zanieczyszczeń regionie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~Michi 8-03-2012 10:18
Te widoczne na zdjęciu "myślą nieskażone czółka" nie zdają sobie sprawy z tego, ze robotę trzeba zacząć od podstaw! Nie od lotnisk i kosmodromów, ale od budowania świadomości społecznej i umożliwienia ludziom wyjścia z biedy. Potrzebny jest dobry program społeczno-finansowy dający nadzieję na wyjście z doła, na znalezienie sensu w inwestowaniu. Pierdzistołki powinny zacząć zdawać sobie sprawę z tego, że funkcjonują wyłącznie dzięki podatnikom i ich głos i zdanie są najważniejsze. Jeżeli Kotlina i Miasto staną się atrakcyjne, to Goście przyjdą tu pieszo!
~Noel 8-03-2012 11:10
Niech wreszcie pomyślą jak ściągnąć do Jeleniej Góry inwestorów tworzących nowe miejsca pracy ! Niech pomyślą o tym co dzieje się na rynku pracy, jaka jest prawdziwa sytuacja ludzi, jaka jest bieda !!! Niech wreszcie zejdą na ziemię i przestaną bujać w oibłokach ABSURDU !!! Niech wreszcie wybiją sobie z głów marzenia o turystyce i jakichkolwiek dochodów z tego pomysłu. Mają już co najmniej 20 lat tych bzdurnych poczynań, tych prób życia z turystyki !!! Pieniądze powstają tylko tam, gdzie się coś wytwarza materialnego i się sprzedaje na rynku ! Elementarna wiedza ekonomiczna jest im potrzebna i kursy ekonomii oraz praw rynkowych na naszej uczelni ekonomicznej w Jeleniej Górze . I do roboty !!! (Popatrzcie co dzieje się w Jelfie !)
~nakleka 8-03-2012 11:49
"...siłą regionu jeleniogórskiego są góry." czyżby Jelenia Góra też zarabiała na górach? co za bzdura. to miasto umiera i góry jak stały tak stoją i jak nie przynosiły zysku tak nie przynoszą nadal. niech urząd miasta w jeleniej górze sie obudzi i zacznie coś robić z tym miastem bo nic tutaj sie nei dzieje i do tego dochodzi jeszcze wieczne oburzenie mieszkanców placu ratuszowego z powodu organizowanych imprez na tym placu. żałosne ludziska, jęczą że miasto sie nei rozwija ale imprez nie potrafią zaakceptować. przez takich ludzi nigdy do przodu nie ruszymy chyba że urząd miasta będzie robił wszystko nakazami odgórnymi i wtedy mieszkańcy nic do gadania nie będą mieli.
~B.U.G. 8-03-2012 12:07
Czy mogę wykorzystać fotki i zrobić z nich tarcze strzeleckie i je sprzedawać? Sam chętnie je przetestuję.
~ 8-03-2012 13:07
nie strategi ale powinno być chyba napisane tragedii dawnego województwa jeleniogórskiego - agonii która cały czas trwa
~jurkan 8-03-2012 13:25
Co za wzniosłe hasła dają Ci ,którzy nawet nie legitymują się najmniejszym wykonaniem jakieś produkcji a już eksportu o czym sie nie wspomina nie wykazali sie wypracowaniem złotówki podatku czy jakiejkolwiek działalności gospodarczej - nie maja pojęcia o potrzebie wielu inwestycji produktywnych jakie pilnie są potrzebne miastu i pracy dla specjalistów, przecież Ci ludzie to typowe dupognioty którzy potrafili tylko wydobyć i zabezpieczyć z budżetu dla siebie doskonałe pobory i przywileje- dlatego o czym oni mówią i do kogo .Klajstrowanie relamy że Jel.Gora to miasto turystyczne jest utopią bo nie ma tematu zastępczego. .Dobija mieszkańców jeszcze przygnębienie ,bieda i rozpasane rozwijające się ogromne branzowe urzędastwo ,dla niektórych aby mieli posady na koszt pieniędzy publicznych.
~bumcyk 8-03-2012 14:29
Oczywiście że szansą na rozwój jest turystyka tylko wreszcie trzeba się za nią zabrać poważnie, a nie siedzieć i czekać az ktoś zbuduje fabryki gdzie będą warczeć maszyny, dymić kominy a robotnicy będą sierpy wykuwać. Turystyka jest taką samą gospodarką, nauczcie się wreszcie tego.
~ 8-03-2012 14:33
DOLNOŚLĄZAK. Domyslam się, że naradę-debatę-konferencję /niepotrzebne skreślić/ zorganizowało magistrackie biuro partyjne PO-partii, zwane wydziałem dialogu społecznego. Szef biura Korzeniewski chce sie wykazać, że "coś tam, coś tam robi". Spotkanie - z inicjatywy PO partii - odbieram jako polityczna zagrywkę przeciw staroście powiatowemu /z SLD/ oraz przeciwko Zwiazkowi Gmin Karkonoskich /Unia Pracy/. Że spęd powinien się odbyć - nie ulega watpliwości. Ale nie powinien być finansowany z budżetu miasta J.G., lecz ze środków PO-partii, ktora finansowana jest - między innym - z budżetu państwa.
~Znawca 8-03-2012 14:43
Turkuć -podjadek,komuszego chowu nie potrafi jednoczyć.On tylko knuje ,donosi i stwarza rzeczywistośc na niby.Tak go nauczono i tak przyprawia rogi preziowi.
~ 8-03-2012 14:50
Cd. z 14:33. Oczekiwać należy, że Korzonek, ulokowany ciepło w magistracie, realizowac będzie polityczne cele Platformy Obywatelskiej. Zygmuś! Komitety partyjne w PRL-u oddzielone były od jednostek samorządowych /PZPR-ria zachowywała chociaż pozory/. Wraz ze swoimi bezposrednimi zwierzchnikiami /Zawiła i Papaj/ - łamiesz zasady. Dziwię się, że radni /PiS, SLD i reszta - bez PO/ nie dostrzegają wielkiej hucpy jaką partia PO - za magistracka kasę - organizuje jeleniogórzanom. DOLNOŚLĄZAK.
~Obserwator 8-03-2012 16:03
Słyszałem to wszystko już wielokrotnie, zważywszy na mój wiek, od dziesięcioleci. I ... zawsze to samo, mamienie jeleniogórzan pustymi "koncepcjami rozwojowymi", "strategiami", "kierunkami rozwoju", "tezami", itd, itd. Co jakiś czas odwiedzam to miasto, moje rodzinne, i za każdym razem brud i zaniedbania są większe. Patrzę na to miasto chłodnym okiem i widzę nieporadność miejscowej władzy, tak jest od zawsze i tak będzie. Tyle.
~Bystry 8-03-2012 16:15
Kolej Dużych Prędkości!!!! Pogrzane towarzystwo. Żeby Wam beretek nie porwało, chłopaki. Jeszcze skomunikujcie metro z aeroportem, dworcem kolei żelaznych i autobusem linii nr 9. Jak otrzeźwiejecie, to wróćcie spokojnie do swoich wiosek i posprzątajcie wokół swoich domostw. Wiosna już, a Jelenia Góra brudna jak jasna cholera!
~Michi 8-03-2012 17:27
@16:15 | ~Bystry | Że też obaj nie wprosiliśmy się na ten sabat i nie użyliśmy Twoich argumentów! Szkoda!
~` 8-03-2012 18:23
Poważne miny, ynteligente rozmowy, górnolotne idee, realizacja 0% - czyli klub wzajemnej adoracji w akcji ;)
~ws 8-03-2012 21:09
Lotniska jeszcze większego brakuje.Jak zaczną 20-30 osobowe "bombowce" wyć nad głowami od świtu do wieczora to już całkiem się wszyscy z tej dziury wyniosą.Lotnisko zgoda ale 10-20 kilometrów za miastem.
~ggosc 8-03-2012 22:32
jak się ma ogranicznie zanieczyszczeń do wydobycia uranu:)
~ 8-03-2012 23:17
co jak co ale Jelenia się rozwija ,budują same sklepy , budują na potęgę żeby ci z ratusza mieli gdzie zakupy robić, a mają jeszcze kilka nowych hipermarketów wybudować i to cała strategia dla tej dziury, a się nie zastanowili skąd ludzie wezmą kasę na zakupy
~ 8-03-2012 23:22
Gadu gadu pierdu pierdu ,jakieś cykle spotkań roboczych i jak zwykle nic z tego nie wynika, stwarzają tylko pozory, że niby coś robią a w Jeleniej bida z nędzą , obudźcie się i zabierzcie się do konkretnej roboty bo jak do tej pory to żadnego pożytku z Was urzędasy nie mamy.Ludzie opuszczaja to miasto bo nie ma tutaj żadnych perspektyw na przyszlość na godziwa pracę i spokojne życie.aMEN
~ 8-03-2012 23:23
do -ggosc, toć tą strategie na uranie opierają , już liczą ile im wpadnie do budżetu. Ale którego?
~widz123 8-03-2012 23:31
A mieli budować lotnisko w gminie Stara Kamienica, tylko zrezygnowali bo samoloty zabijałyby ptaszki, a w Łomnicy wybudują nowy pas startowy bo tam ptaszki nie latają chyba je wytruli albo ptasia grypa tam panuje ciekawe co nie, dziwny ten kraj
~Noel 9-03-2012 2:44
"Prace nad strategią rozwoju Dolnego Śląska trwają od około roku i mają się zakończyć w 2014 roku." A więc 2011,2012,2013 i 2014 ? AŻ 4-y LATA ? Jakie prace ? kto je widział ? Pierdenczenie na antenie ! Kolejne bicie piany !!!!! Niewiele się dzieje, bo nikt tym osobom (raczej osobnikom) nie wyznacza zadań do wykonania w określonym terminie i nie rozlicza . Nic im nie grozi za nieróbstwo !!! Dlatego mogą sobie robić i nierobić co chcą ! A okoliczny "świat się śmieje" z nas. To całe "towarzystwo" czeka , aż im "manna spadnie z nieba"; - może znajdzie się jakiś sponsor, który da im pieniądze ? - może ktoś ściągnie do Jeleniej Góry lub okolic jakąś firmę dającą nowe miejsca pracy ?
~ksawercia 9-03-2012 9:41
Strategia rozwoju Kotliny Jeleniogórskiej może być najlepsza w świecie ,ale jak prostaki biorą się za inwestowanie w górach to wynik taki ,że na górnych stacjach wyciągów Sudety Lift nie ma toalet a na pośtredniej stacji jak pisuardessa źle się poczuje to WDC zamknięte. KPN i inne instytucje zezwoliły na budowę 6-os.kanapy bez zabezpieczenia załatwiania potrzeb fizjologicznych turystów i naciarzy. Wybudujemy znowu jakiś nowy pas startowy a klienci pójdą sikać w krzaki- jak to dzieje się w Szklarskiej Porębie.
~x 9-03-2012 11:45
Prace trwaja, a nic sie nie dzieje. Plany,plany,plany i dalej.... nic albo niewypal lub markety. Sztaby ludzi wciaz myslacych na ratuszu, tylko o czym. Wiadomo w jakim stanie jest region i samo miasto, To wlasnie wynik ich prac myslowych. Dlaczego nie robia nic by stworzyc warunki do powstania jakiegos przemyslu lub wciagniecia inwestorow.To podstawa -praca dla ludzi. Kto zainwestuje tutaj gdy brak drog, kolei? Nad tym nie mysla! Dziala sie w kierunku udupienia finansowego w tym co jeszcze zipie i portfeli ludzi. NAJPIERW WARUNKI DLA PRZEMYSLU I PRACA DLA LUDZI !!!! Potem wycierac rekawy w ratuszowe stoly za gaze o polowe nizsza niz obenie. Tak zrownac sie z ludzmi by cos drgnelo.Poki co i tak rownia pochyla do ZADUPIANSTWA I ZACOFANIA W GLUSZY.
~grabarz oo7 10-03-2012 15:11
postawić na cmentarzach biedronki!!!!!!! bedzie bliżej?????? !!!!!
~ 11-03-2012 20:23
Jelenia Góra to miasto dla korporacji ,jest tu tania siła robocza drugie miasteczko meksykańskie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group