Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 7977
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: NFZ cofnął kontrakt dla KCM. A pacjenci?

Piątek, 7 listopada 2014, 14:35
Aktualizacja: Niedziela, 9 listopada 2014, 8:03
Autor: Angela
Jelenia Góra: NFZ cofnął kontrakt dla KCM. A pacjenci?
Fot. Angela
W trybie natychmiastowym Dolnośląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia cofnął kontrakt Karkonoskiemu Centrum Medycznemu w Jeleniej Górze dla pięciu z dwudziestu prowadzonych tam specjalności medycznych: neurologii, kardiologii, ginekologii i położnictwa, laryngologii oraz medycyny sportowej.

– NFZ zastosował bulwersującą, nieetyczną i zagrażającą zdrowiu i życiu pacjentów formułę „natychmiastowego rozwiązania umowy z dniem doręczenia pisma” - mówiła w oświadczeniu Monika Mikulicz-Pasler, prezes KCM Clinic SA w Jeleniej Górze.

Rzeczniczka NFZ wyjaśnia, że placówka dostała szansę na usunięcie licznych uchybień, ale mimo deklaracji, z tego nie skorzystała. Pozostaje tylko pytanie, kogo NZF ukarał: przychodnię czy pacjentów?

Pacjenci, którzy dzisiaj (07.11) zgłosili się do przychodni KCM (już bez kontraktu NFZ) dowiedzieli się, że nie będą już badani i leczeni w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia. – To jakiś absurd, gdzie mam teraz szukać nowego ginekologa, kiedy specjalista z KCM znał całą historię mojej ciąży? – pytała nasza Czytelniczka, która prosiła o anonimowość.

Karkonoskie Centrum Medyczne funkcjonuje w Jeleniej Górze od 2006 roku, a od 2007 roku świadczy usługi w ramach NFZ. Problemy placówki z NFZ pojawiły się po zdobyciu w 2012 roku dużego kontraktu, ograniczając w ten sposób usługi innych przychodni. W 2013 roku pojawiła się w KCM-ie pierwsza kontrola przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia, po której za uchybienia nałożono na placówkę 28,5 tys. zł kary oraz nakaz natychmiastowego usunięcia wykazanych nieprawidłowości.

- W roku 2013 tych nieprawidłowości było bardzo wiele – mówi Joanna Mierzwińska, rzeczniczka Dolnośląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. – Przede wszystkim brakowało pełnego sprzętu w wielu gabinetach. W ginekologicznym nie było np. : aparatu do elektrokoagulacji, aparatu do krioterapii, detektora tętna płodu, histeroskopu, aparatu KTG czy kolposkopu, w neurologii: oftalmoskopu, tu również nie przyjmował lekarz we wskazanych dniach, nie było też dostępu do gabinetu zabiegowego w godzinach pracy neurologii, a w medycynie sportowej brakowało m.in. zestawu do badań antropometrycznych, tablic Ishihary. Ponadto usługi były świadczone niezgodnie z umową, w tym nie było m.in. deklarowanych w umowie świadczeń np. w sobotę – wymienia rzeczniczka NFZ.

Zdaniem Moniki Mikulicz-Pasler wszystkie zalecenia wdrożono, czemu zaprzecza Joanna Mierzwińska, która wymienia nieprawidłowości wykazane w rekontroli przeprowadzonej od 25.08 do 12.10.2014 roku.
- W medycynie sportowej w dalszym ciągu brakowało zestawu do badań antropometrycznych i tablicy Ishihary, lokalizacja gabinetu zabiegowego była niezgodna z podaną w umowie, a w przychodni ginekologicznej nie było aparatu do krioterapii. We wszystkich pięciu przychodniach świadczenia były niezgodne z harmonogramem, specjaliści przyjmowali tylko 1-2 razy w tygodniu. Ponadto pacjentów obsługiwał inny personel, niż ten wskazany w umowie. Pacjenci byli też rejestrowani co 10 – 15 minut, czyli zbyt często, podczas gdy innego dnia wykazywano brak chętnych do skorzystania z usług. Co więcej, rejestrowano zarówno pacjentów obsługiwanych z NFZ, jak i w ramach usług prywatnych. Dostaliśmy też szereg skarg od pacjentów, którzy informowali nas, że wizyty odwoływane są z dnia na dzień. Przychodnia miała pieniądze, a nie świadczyła usług, a tak być nie może. Przykładem jest neurologia, gdzie w kolejce do specjalisty czeka 99 osób, a placówka ma do września br. około 20 tys. zł „niedowykonań”, na ginekologii sześć osób czeka w kolejce, podczas gdy „niedowykonia” sięgają kwoty ponad 12 tys. zł. Dlatego za uchybienia i nieprawidłowości KCM otrzymało 23 tys. zł kary, a za nieświadczenie usług zgodnie z harmonogramem, placówka otrzymała wypowiedzenie kontraktu. Czy mogliśmy to zrobić w trybie natychmiastowym? Gdyby prawo nie dawało nam takiej możliwości, nie zrobilibyśmy tego – dodaje rzeczniczka.

Monika Mikulicz-Pasler wyjaśniał natomiast, że zalecenia w tym roku dotyczyły błahych uchybień, które nie miały znaczenia dla jakości leczenia pacjentów i świadczonych usług przez KCM.

– Wizyty były odwoływane sporadycznie i wynikały z losowych przypadków lekarzy, którzy też mają prawo chorować – wyjaśnia prezes KCM. - W ramach kontraktu z NFZ, na rozwiązane poradnie w roku 2014 wykonaliśmy ponad 13 000 świadczeń, w tym około 3000 na rzecz pacjentów kardiologicznych, 2900 neurologicznych, 3100 położniczo-ginekologicznych, 2800 laryngologicznych i 1000 pacjentów w zakresie medycy sportowej. Poprzez godzącą w zdrowie pacjenta i wysoce nieetyczną decyzję NFZ, została zblokowana dla ok. 3000 oczekujących na kolejne wizyty pacjentów, z godziny na godzinę, dostępność do lekarza specjalisty, możliwość kontynuacji rozpoczętego procesu diagnostyki i leczenia, co zwłaszcza w dziedzinie kardiologii i neurologii dla niestabilnych pacjentów kardiologicznych, dla kobiet w ciąży, pacjentów po udarach, z guzami mózgu - stanowi niepotrzebne zagrożenie zdrowia i życia. (…) Działając dla dobra naszych pacjentów podejmujemy wszelkie działania prawne zmierzające do przywrócenia możliwości diagnozowania i ich leczenia – czytała z oświadczenia Monika Mikulicz-Pasler.

Joanna Mierzwińska natomiast informowała, że pieniądze „odebrane” KCM-owi, zostały już rozdysponowane do innych przychodni. Których? Ich wykaz mieliśmy otrzymać drogą e-mailową z NFZ. Niestety do tej pory nie otrzymaliśmy. Pacjenci mogą się tego dowiedzieć, dzwoniąc na bezpłatną infolinię NFZ pod nr tel. 800 804 001.

Oto pełna treść oświadczenia zarządu KCM CLINIC SA z dnia 7 listopada 2014 roku, odczytanego przez Monikę Mikulicz-Pasler :
Działając w imieniu Zarządu i pracowników KCM CLINIC SA, w związku z otrzymanym w dniu wczorajszym w godzinach południowych pismem Dyrektora Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ we Wrocławiu z rozwiązaniem umowy na świadczenie usług medycznych, składam oświadczenie o następującej treści:

1. Informuję, że Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ podjął działania, które w trybie natychmiastowym, z godziny na godzinę zablokowały dostęp dla naszych pacjentów do ambulatoryjnej opieki medycznej w zakresie pięciu specjalności medycznych: Poradni neurologicznej, kardiologicznej, ginekologii i położnictwa, laryngologii oraz medycyny sportowej. W dniu wczorajszym tj. 6.11.2014 ok. godz. 11.30 w trakcie przyjmowania pacjentów dowiedziałam się jako lekarz, że kolejnych pacjentów oczekujących w poczekalni nie mogę już przyjmować. NFZ zastosował bowiem bulwersującą, nieetyczną i zagrażającą zdrowiu oraz życiu pacjentów formułę „natychmiastowego rozwiązania umowy z dniem doręczenia pisma”.

2. Jesteśmy jednym z najbardziej kompleksowo wyposażonych podmiotów medycznych
w Polsce. Od początku naszego powstania, czyli od listopada 2006 roku, wprowadziliśmy wysokie standardy opieki medycznej z szybką kompleksową diagnostyką i terapią w jednym miejscu, na najwyższej klasy światowym sprzęcie i z najlepszymi specjalistami z regionu.

Od stycznia 2007 roku świadczymy usługi w ramach NFZ, zapewniając dostęp do wysokospecjalistycznej medycyny dla wszystkich pacjentów.

Wyposażenie poradni specjalistycznych w sprzęt oraz kompleksowość diagnostyki i terapii, wdrożyliśmy na długo przed tym, zanim wprowadził je do swoich procedur NFZ, a do naszych standardów powoli równały inne poradnie w regionie.

Liczba przyjmowanych pacjentów zawsze wykraczała poza wartość kontraktu i do dnia dzisiejszego tzw. nadwykonania nie zostały w całości przez NFZ sfinansowane.
Do dziś nie są opłacone świadczenia zabiegowe za lata 2011 i 2012 w wysokości ok. 2 mln zł, wykonane na rzecz mieszkańców.

3. W ramach kontraktu z NFZ na rozwiązane poradnie w roku 2014 wykonaliśmy ponad 13 000 świadczeń, w tym około 3000 na rzecz pacjentów kardiologicznych, 2900 neurologicznych, 3100 położniczo-ginekologicznych, 2800 laryngologicznych i 1000 pacjentów w zakresie medycy sportowej.

4. Poprzez godzącą w zdrowie pacjenta i wysoce nieetyczną decyzję NFZ, została zblokowana dla ok. 3000 oczekujących na kolejne wizyty pacjentów, z godziny na godzinę, dostępność do lekarza specjalisty, możliwość kontynuacji rozpoczętego procesu diagnostyki i leczenia, co zwłaszcza w dziedzinie kardiologii i neurologii dla niestabilnych pacjentów kardiologicznych, dla kobiet w ciąży, pacjentów po udarach, z guzami mózgu - stanowi niepotrzebne zagrożenie zdrowia i życia.

W dniu dzisiejszym zgłaszają się do nas liczni zbulwersowani postępowaniem NFZ pacjenci ze skargami i problemami. Nie dano nam możliwości skutecznego poinformowania naszych pacjentów o zaistniałej sytuacji.

5. Ta niezrozumiała decyzja NFZ została podjęta bez względu na dobro pacjentów - z błahych i nieistotnych w procesie leczenia pacjenta powodów, jak i w naszej ocenie niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, oraz łączącą strony umową.

O decyzji tej poinformowani zostaliśmy jako ostatni, dopiero po tym gdy NFZ zorganizował już i zaprosił media na Konferencję prasową w siedzibie NFZ, na której ogłosił powyższą decyzję i to, że środki z kontraktu zostały już rozdysponowane dla innych podmiotów.

Przykładowa wypowiedź z konferencji - „w gabinetach nie było sprzętu” sugerować może, że w gabinetach nie było żadnego sprzętu, podczas gdy jednostka jest bardzo dobrze wyposażona, a zgodnie z wystąpieniem pokontrolnym „rzekomy” brak sprzętu dotyczył absurdalnie m.in:
- papierowej tablicy do badania wzroku (których nasza placówka posiada kilka ale były w momencie kontroli w innym gabinecie i zostały w przeciągu 10 minut okazane kontrolującym),
- optyki ginekologicznej, która zgodnie z przepisami w momencie kontroli znajdowała się w centralnej sterylizatorni KCM i została w ciągu 10 minut okazana kontrolującym.

Pozostałe uchybienia dotyczą zagadnień stricte administracyjnych i nie mają związku z jakością świadczeń oraz dostępnością pacjentów do leczenia.

Zwoływanie konferencji prasowej oraz wyrażanie kategorycznych twierdzeń, stanowiących niedopuszczalne uogólnienie i nadinterpretacje, jest niemoralne i narusza nie tylko dobre obyczaje ale i dobra osobiste naszej placówki.

Działania NFZ wymuszają na nas konieczność wniesienia zażalenia do Prezesa NFZ oraz użycia wszelkich innych środków przewidzianych prawem, jeżeli okażą się one konieczne.

6. Decyzja NFZ nasila problem kolejek w regionie, wbrew oświadczeniom Ministerstwa Zdrowia i Prezesa NFZ o konieczności poprawy dostępności do lekarzy specjalistów. Pacjenci muszą ponownie zapisać się na listy oczekujących w innych poradniach, zapłacić za dojazd do placówek, niekiedy oddalonych o 80 km. Oczywistym jest, że okres oczekiwania na wizytę wydłuży się.

NFZ eskaluje tym samym problem kolejek, pozbawia pacjentów prawa wyboru lekarza i miejsca leczenia, blokuje dostępność do świadczeń zdrowotnych w regionie lekarzy specjalistów. Proponuje naszym pacjentom kardiologicznym i neurologicznym oraz kobietom w ciąży przerwanie leczenia u lekarza prowadzącego i dalsze leczenie w innych jednostkach w Jeleniej Górze lub znacznie od niej oddalonych miejscowościach, np. w Zgorzelcu i w Karpaczu. Pozostaje to w jawnej sprzeczności z deklaracjami Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza o zmniejszaniu kolejek. Przeciwnie - konsekwencją będzie drastyczne wydłużenie kolejek w tych specjalnościach.

7. Jako jednostka mamy wysoki potencjał medyczny w zakresie zakontraktowanych świadczeń medycznych w ramach umowy z NFZ. W zakresie zamykanych dla pacjentów NFZ poradni jesteśmy jedyną w mieście placówką medyczną oferująca najszerszą kompleksowość usług i diagnostyki w jednej jednostce – w dziedzinie neurologii świadczącą jednocześnie usługi w zakresie EEG i EMG, Doppler z rezonansem i tomografem w jednej placówce oraz prowadzącą szczególne przypadki chorobowe, których kontynuacja leczenia w innych placówkach spowoduje dodatkowe koszty diagnostyki oraz uzyskania dokumentacji medycznej.

8. Tryb doręczenia oraz rozwiązanie umowy pozostaje w sprzeczności nie tylko z normami prawnymi, ale ogólnie przyjętymi normami życia społecznego.
W XXI wieku i w kraju będących członkiem Unii Europejskiej, pozbawia się w ciągu godzin dostępu do specjalisty, nakazując często starszemu pacjentowi poszukiwanie nowej placówki medycznej i nowego lekarza.

Działając dla dobra naszych pacjentów podejmujemy wszelkie działania prawne zmierzające do przywrócenia możliwości diagnozowania i ich leczenia.

9. Przesłaniem Zarządu naszej firmy było i jest, aby wszyscy pacjenci regionu mogli korzystać
z wysokiego standardu i europejskiego poziomu usług medycznych, które oferuje współczesna medycyna.

Przykro nam, że decyzja NFZ zblokowała dostęp dla pacjentów NFZ do świadczeń pięciu z dwudziestu naszych poradni, i powoduje, że nowoczesna medycyna naszej placówki i nasi specjaliści będą dostępni wyłącznie dla pacjentów prywatnych oraz pacjentów posiadających pakiety ubezpieczeń medycznych (np. Luxmed, Medicover).

Dodatkowe informacje zostaną przekazane w późniejszym terminie. Na chwilę obecną jest nam bardzo przykro, że nasi pacjenci zostali postawieni w takiej sytuacji i zrobimy wszystko aby móc im pomóc.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (181)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1077
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group