Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6252
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

NFZ cofnął kontrakt dla KCM. A pacjenci?

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 7 listopada 2014, 14:35
Aktualizacja: Niedziela, 9 listopada 2014, 8:03
Autor: Angela
Fot. Angela
W trybie natychmiastowym Dolnośląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia cofnął kontrakt Karkonoskiemu Centrum Medycznemu w Jeleniej Górze dla pięciu z dwudziestu prowadzonych tam specjalności medycznych: neurologii, kardiologii, ginekologii i położnictwa, laryngologii oraz medycyny sportowej.

– NFZ zastosował bulwersującą, nieetyczną i zagrażającą zdrowiu i życiu pacjentów formułę „natychmiastowego rozwiązania umowy z dniem doręczenia pisma” - mówiła w oświadczeniu Monika Mikulicz-Pasler, prezes KCM Clinic SA w Jeleniej Górze.

Rzeczniczka NFZ wyjaśnia, że placówka dostała szansę na usunięcie licznych uchybień, ale mimo deklaracji, z tego nie skorzystała. Pozostaje tylko pytanie, kogo NZF ukarał: przychodnię czy pacjentów?

Pacjenci, którzy dzisiaj (07.11) zgłosili się do przychodni KCM (już bez kontraktu NFZ) dowiedzieli się, że nie będą już badani i leczeni w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia. – To jakiś absurd, gdzie mam teraz szukać nowego ginekologa, kiedy specjalista z KCM znał całą historię mojej ciąży? – pytała nasza Czytelniczka, która prosiła o anonimowość.

Karkonoskie Centrum Medyczne funkcjonuje w Jeleniej Górze od 2006 roku, a od 2007 roku świadczy usługi w ramach NFZ. Problemy placówki z NFZ pojawiły się po zdobyciu w 2012 roku dużego kontraktu, ograniczając w ten sposób usługi innych przychodni. W 2013 roku pojawiła się w KCM-ie pierwsza kontrola przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia, po której za uchybienia nałożono na placówkę 28,5 tys. zł kary oraz nakaz natychmiastowego usunięcia wykazanych nieprawidłowości.

- W roku 2013 tych nieprawidłowości było bardzo wiele – mówi Joanna Mierzwińska, rzeczniczka Dolnośląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. – Przede wszystkim brakowało pełnego sprzętu w wielu gabinetach. W ginekologicznym nie było np. : aparatu do elektrokoagulacji, aparatu do krioterapii, detektora tętna płodu, histeroskopu, aparatu KTG czy kolposkopu, w neurologii: oftalmoskopu, tu również nie przyjmował lekarz we wskazanych dniach, nie było też dostępu do gabinetu zabiegowego w godzinach pracy neurologii, a w medycynie sportowej brakowało m.in. zestawu do badań antropometrycznych, tablic Ishihary. Ponadto usługi były świadczone niezgodnie z umową, w tym nie było m.in. deklarowanych w umowie świadczeń np. w sobotę – wymienia rzeczniczka NFZ.

Zdaniem Moniki Mikulicz-Pasler wszystkie zalecenia wdrożono, czemu zaprzecza Joanna Mierzwińska, która wymienia nieprawidłowości wykazane w rekontroli przeprowadzonej od 25.08 do 12.10.2014 roku.
- W medycynie sportowej w dalszym ciągu brakowało zestawu do badań antropometrycznych i tablicy Ishihary, lokalizacja gabinetu zabiegowego była niezgodna z podaną w umowie, a w przychodni ginekologicznej nie było aparatu do krioterapii. We wszystkich pięciu przychodniach świadczenia były niezgodne z harmonogramem, specjaliści przyjmowali tylko 1-2 razy w tygodniu. Ponadto pacjentów obsługiwał inny personel, niż ten wskazany w umowie. Pacjenci byli też rejestrowani co 10 – 15 minut, czyli zbyt często, podczas gdy innego dnia wykazywano brak chętnych do skorzystania z usług. Co więcej, rejestrowano zarówno pacjentów obsługiwanych z NFZ, jak i w ramach usług prywatnych. Dostaliśmy też szereg skarg od pacjentów, którzy informowali nas, że wizyty odwoływane są z dnia na dzień. Przychodnia miała pieniądze, a nie świadczyła usług, a tak być nie może. Przykładem jest neurologia, gdzie w kolejce do specjalisty czeka 99 osób, a placówka ma do września br. około 20 tys. zł „niedowykonań”, na ginekologii sześć osób czeka w kolejce, podczas gdy „niedowykonia” sięgają kwoty ponad 12 tys. zł. Dlatego za uchybienia i nieprawidłowości KCM otrzymało 23 tys. zł kary, a za nieświadczenie usług zgodnie z harmonogramem, placówka otrzymała wypowiedzenie kontraktu. Czy mogliśmy to zrobić w trybie natychmiastowym? Gdyby prawo nie dawało nam takiej możliwości, nie zrobilibyśmy tego – dodaje rzeczniczka.

Monika Mikulicz-Pasler wyjaśniał natomiast, że zalecenia w tym roku dotyczyły błahych uchybień, które nie miały znaczenia dla jakości leczenia pacjentów i świadczonych usług przez KCM.

– Wizyty były odwoływane sporadycznie i wynikały z losowych przypadków lekarzy, którzy też mają prawo chorować – wyjaśnia prezes KCM. - W ramach kontraktu z NFZ, na rozwiązane poradnie w roku 2014 wykonaliśmy ponad 13 000 świadczeń, w tym około 3000 na rzecz pacjentów kardiologicznych, 2900 neurologicznych, 3100 położniczo-ginekologicznych, 2800 laryngologicznych i 1000 pacjentów w zakresie medycy sportowej. Poprzez godzącą w zdrowie pacjenta i wysoce nieetyczną decyzję NFZ, została zblokowana dla ok. 3000 oczekujących na kolejne wizyty pacjentów, z godziny na godzinę, dostępność do lekarza specjalisty, możliwość kontynuacji rozpoczętego procesu diagnostyki i leczenia, co zwłaszcza w dziedzinie kardiologii i neurologii dla niestabilnych pacjentów kardiologicznych, dla kobiet w ciąży, pacjentów po udarach, z guzami mózgu - stanowi niepotrzebne zagrożenie zdrowia i życia. (…) Działając dla dobra naszych pacjentów podejmujemy wszelkie działania prawne zmierzające do przywrócenia możliwości diagnozowania i ich leczenia – czytała z oświadczenia Monika Mikulicz-Pasler.

Joanna Mierzwińska natomiast informowała, że pieniądze „odebrane” KCM-owi, zostały już rozdysponowane do innych przychodni. Których? Ich wykaz mieliśmy otrzymać drogą e-mailową z NFZ. Niestety do tej pory nie otrzymaliśmy. Pacjenci mogą się tego dowiedzieć, dzwoniąc na bezpłatną infolinię NFZ pod nr tel. 800 804 001.

Oto pełna treść oświadczenia zarządu KCM CLINIC SA z dnia 7 listopada 2014 roku, odczytanego przez Monikę Mikulicz-Pasler :
Działając w imieniu Zarządu i pracowników KCM CLINIC SA, w związku z otrzymanym w dniu wczorajszym w godzinach południowych pismem Dyrektora Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ we Wrocławiu z rozwiązaniem umowy na świadczenie usług medycznych, składam oświadczenie o następującej treści:

1. Informuję, że Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ podjął działania, które w trybie natychmiastowym, z godziny na godzinę zablokowały dostęp dla naszych pacjentów do ambulatoryjnej opieki medycznej w zakresie pięciu specjalności medycznych: Poradni neurologicznej, kardiologicznej, ginekologii i położnictwa, laryngologii oraz medycyny sportowej. W dniu wczorajszym tj. 6.11.2014 ok. godz. 11.30 w trakcie przyjmowania pacjentów dowiedziałam się jako lekarz, że kolejnych pacjentów oczekujących w poczekalni nie mogę już przyjmować. NFZ zastosował bowiem bulwersującą, nieetyczną i zagrażającą zdrowiu oraz życiu pacjentów formułę „natychmiastowego rozwiązania umowy z dniem doręczenia pisma”.

2. Jesteśmy jednym z najbardziej kompleksowo wyposażonych podmiotów medycznych
w Polsce. Od początku naszego powstania, czyli od listopada 2006 roku, wprowadziliśmy wysokie standardy opieki medycznej z szybką kompleksową diagnostyką i terapią w jednym miejscu, na najwyższej klasy światowym sprzęcie i z najlepszymi specjalistami z regionu.

Od stycznia 2007 roku świadczymy usługi w ramach NFZ, zapewniając dostęp do wysokospecjalistycznej medycyny dla wszystkich pacjentów.

Wyposażenie poradni specjalistycznych w sprzęt oraz kompleksowość diagnostyki i terapii, wdrożyliśmy na długo przed tym, zanim wprowadził je do swoich procedur NFZ, a do naszych standardów powoli równały inne poradnie w regionie.

Liczba przyjmowanych pacjentów zawsze wykraczała poza wartość kontraktu i do dnia dzisiejszego tzw. nadwykonania nie zostały w całości przez NFZ sfinansowane.
Do dziś nie są opłacone świadczenia zabiegowe za lata 2011 i 2012 w wysokości ok. 2 mln zł, wykonane na rzecz mieszkańców.

3. W ramach kontraktu z NFZ na rozwiązane poradnie w roku 2014 wykonaliśmy ponad 13 000 świadczeń, w tym około 3000 na rzecz pacjentów kardiologicznych, 2900 neurologicznych, 3100 położniczo-ginekologicznych, 2800 laryngologicznych i 1000 pacjentów w zakresie medycy sportowej.

4. Poprzez godzącą w zdrowie pacjenta i wysoce nieetyczną decyzję NFZ, została zblokowana dla ok. 3000 oczekujących na kolejne wizyty pacjentów, z godziny na godzinę, dostępność do lekarza specjalisty, możliwość kontynuacji rozpoczętego procesu diagnostyki i leczenia, co zwłaszcza w dziedzinie kardiologii i neurologii dla niestabilnych pacjentów kardiologicznych, dla kobiet w ciąży, pacjentów po udarach, z guzami mózgu - stanowi niepotrzebne zagrożenie zdrowia i życia.

W dniu dzisiejszym zgłaszają się do nas liczni zbulwersowani postępowaniem NFZ pacjenci ze skargami i problemami. Nie dano nam możliwości skutecznego poinformowania naszych pacjentów o zaistniałej sytuacji.

5. Ta niezrozumiała decyzja NFZ została podjęta bez względu na dobro pacjentów - z błahych i nieistotnych w procesie leczenia pacjenta powodów, jak i w naszej ocenie niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, oraz łączącą strony umową.

O decyzji tej poinformowani zostaliśmy jako ostatni, dopiero po tym gdy NFZ zorganizował już i zaprosił media na Konferencję prasową w siedzibie NFZ, na której ogłosił powyższą decyzję i to, że środki z kontraktu zostały już rozdysponowane dla innych podmiotów.

Przykładowa wypowiedź z konferencji - „w gabinetach nie było sprzętu” sugerować może, że w gabinetach nie było żadnego sprzętu, podczas gdy jednostka jest bardzo dobrze wyposażona, a zgodnie z wystąpieniem pokontrolnym „rzekomy” brak sprzętu dotyczył absurdalnie m.in:
- papierowej tablicy do badania wzroku (których nasza placówka posiada kilka ale były w momencie kontroli w innym gabinecie i zostały w przeciągu 10 minut okazane kontrolującym),
- optyki ginekologicznej, która zgodnie z przepisami w momencie kontroli znajdowała się w centralnej sterylizatorni KCM i została w ciągu 10 minut okazana kontrolującym.

Pozostałe uchybienia dotyczą zagadnień stricte administracyjnych i nie mają związku z jakością świadczeń oraz dostępnością pacjentów do leczenia.

Zwoływanie konferencji prasowej oraz wyrażanie kategorycznych twierdzeń, stanowiących niedopuszczalne uogólnienie i nadinterpretacje, jest niemoralne i narusza nie tylko dobre obyczaje ale i dobra osobiste naszej placówki.

Działania NFZ wymuszają na nas konieczność wniesienia zażalenia do Prezesa NFZ oraz użycia wszelkich innych środków przewidzianych prawem, jeżeli okażą się one konieczne.

6. Decyzja NFZ nasila problem kolejek w regionie, wbrew oświadczeniom Ministerstwa Zdrowia i Prezesa NFZ o konieczności poprawy dostępności do lekarzy specjalistów. Pacjenci muszą ponownie zapisać się na listy oczekujących w innych poradniach, zapłacić za dojazd do placówek, niekiedy oddalonych o 80 km. Oczywistym jest, że okres oczekiwania na wizytę wydłuży się.

NFZ eskaluje tym samym problem kolejek, pozbawia pacjentów prawa wyboru lekarza i miejsca leczenia, blokuje dostępność do świadczeń zdrowotnych w regionie lekarzy specjalistów. Proponuje naszym pacjentom kardiologicznym i neurologicznym oraz kobietom w ciąży przerwanie leczenia u lekarza prowadzącego i dalsze leczenie w innych jednostkach w Jeleniej Górze lub znacznie od niej oddalonych miejscowościach, np. w Zgorzelcu i w Karpaczu. Pozostaje to w jawnej sprzeczności z deklaracjami Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza o zmniejszaniu kolejek. Przeciwnie - konsekwencją będzie drastyczne wydłużenie kolejek w tych specjalnościach.

7. Jako jednostka mamy wysoki potencjał medyczny w zakresie zakontraktowanych świadczeń medycznych w ramach umowy z NFZ. W zakresie zamykanych dla pacjentów NFZ poradni jesteśmy jedyną w mieście placówką medyczną oferująca najszerszą kompleksowość usług i diagnostyki w jednej jednostce – w dziedzinie neurologii świadczącą jednocześnie usługi w zakresie EEG i EMG, Doppler z rezonansem i tomografem w jednej placówce oraz prowadzącą szczególne przypadki chorobowe, których kontynuacja leczenia w innych placówkach spowoduje dodatkowe koszty diagnostyki oraz uzyskania dokumentacji medycznej.

8. Tryb doręczenia oraz rozwiązanie umowy pozostaje w sprzeczności nie tylko z normami prawnymi, ale ogólnie przyjętymi normami życia społecznego.
W XXI wieku i w kraju będących członkiem Unii Europejskiej, pozbawia się w ciągu godzin dostępu do specjalisty, nakazując często starszemu pacjentowi poszukiwanie nowej placówki medycznej i nowego lekarza.

Działając dla dobra naszych pacjentów podejmujemy wszelkie działania prawne zmierzające do przywrócenia możliwości diagnozowania i ich leczenia.

9. Przesłaniem Zarządu naszej firmy było i jest, aby wszyscy pacjenci regionu mogli korzystać
z wysokiego standardu i europejskiego poziomu usług medycznych, które oferuje współczesna medycyna.

Przykro nam, że decyzja NFZ zblokowała dostęp dla pacjentów NFZ do świadczeń pięciu z dwudziestu naszych poradni, i powoduje, że nowoczesna medycyna naszej placówki i nasi specjaliści będą dostępni wyłącznie dla pacjentów prywatnych oraz pacjentów posiadających pakiety ubezpieczeń medycznych (np. Luxmed, Medicover).

Dodatkowe informacje zostaną przekazane w późniejszym terminie. Na chwilę obecną jest nam bardzo przykro, że nasi pacjenci zostali postawieni w takiej sytuacji i zrobimy wszystko aby móc im pomóc.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (181) Dodaj komentarz

~ 7-11-2014 14:46
Nie można oglądać tego filmu, bo niewyłączalne reklamy wszystko przykrywają.
~1! 7-11-2014 14:49
Decyzja NFZ jest prawidłowa i jeśli ktoś z pacjentów tej przychodni ma pretensje do NFZ, to niech otworzy oczy. Pretensje należy mieć do osób zarządzających KCM.
~PanciO 7-11-2014 15:43
Pani pasler nie widzi albo nie chce widziec problemow ta tzw "klinika"pracuja tam sami niedouczeni ludzie co z tego ze jest tam sprzet najwyzszej klasy to nic nie daje,bo zle postawiona diagnoza moze zawarzyc na zyciu ludzkim.Osobiscie wolałbym pojsc do szpitala tam pracuje ludzie kompetetni ludzie ktorzy maja wieloletnie doswiadczenie a nie tak jak w KCM "lekarze" z łapanki.Badzmy szczerzy po kilku wizytach w kcm moje zdanie jest tylko jedno tam nie liczy sie dobro pacjeta ale ilosc ich.
~kokod 7-11-2014 15:50
Ja tam zawsze za kasę byłem mile widziany
~Widzimisia 7-11-2014 15:53
i bardzo dobrze im tak! po kontroli 2013 nie poszli po rozum do głowy, to mają to, na co zasłużyli. nie ma to jak odwracać kota ogonem...że niby uchybienia były błache, to jakieś żarty..
~EWA 7-11-2014 16:37
Pani doktor sama powinna wziąć się do pracy i w godzinach przyjęć zajmować się wyłącznie pacjentami a nie prowadzeniem biznesu, mailowaniem z personelem, załatwianiem spraw administracyjnych..... Tam np. na fundusz nie zrobią rezonansu jeśli nie jesteś ich pacjentem. To po co im kontrakt, do własnego użytku?
~Katarzyna 7-11-2014 16:47
I dobrze im tak. Zbulwersowanym pacjentem to ja byłam jak oni zgarnęli innym lekarzom kontrakty sprzed nosa, pozostawiając pacjentów tych lekarzy na ulicy. Do dzisiaj płacę za wizyty dotychczasowemu lekarzowi /bez kontraktu/, bo nie chcę go zmieniać po 10 latach. A tymczasem oni nie wywiązują się z kontraktów. A prywatnie też ceny mają z kosmosu np. operacja jaskry o 500 zł drożej niż w Lubaniu.
~jamjest 7-11-2014 16:49
i bardzo dobrze
~albert 7-11-2014 16:55
Witam zgadzam się z decyzją NFZ poniewasz sam oczekiwałem na wizytę do kardiologa wKCM około 8-miu miesięcy dostałem skierowanie na badania specjalistycznew KCM oczekiwanie 3-miesiące, wykonano jedno badanie na drugie nie wystarczyło kontraktu z NFZ wcześniej proponowano wykonanie badań odpłatnie to tak wygląda opieka w KCM popieram decyzję NFZ KCM to prywata pozdrawiam
~Raz korzystałem 7-11-2014 16:55
z tego KCMEDU i tragedia, lekarka skierowanie na RTG wystawila na karteluszku z notesu, potem baba w rejestracji niekumata mnie zarejestrowala i zabrala ta karteczke a jak pojawiłem się na RTG to technik stwierdził że bez skierowania nie prześwietli i miał rację, tylko dzieki temu , że ogarniał jaki tam maja bajzel to zrobil prześwietlenie.....totalny chaos!!!!
~aaa. 7-11-2014 17:06
Zgadzam się z NFZ.brawo. Kcm to oszuści....
~byłem tam 7-11-2014 17:10
Ile waży dziecko? Przecież macie wagę. Nie działa. A ile ma wzrostu? Przecież powinniście zmierzyć i dopiero wpisać. Na jaki wzrost ma ciuchy? 146 - 152 cm. To wpiszemy 150. To wszystko.
~pacjеnt JG 7-11-2014 17:11
Jak zwykle NFZ Oddział z Wrocławia robi wszystko, żeby pacjenci z Jeleniej Góry jeździli leczyć się do Wrocławia. Co te urzędasy mogą wiedzieć o naszych placówkach? Nie wiedzą nic! Niejednokrotnie ja i moi znajomi leczyli się w KCM i poziom usług jest na nie niższym, a nawet wyższym poziomie niż we Wrocławiu. No ale urzędasy z Wrocławia jak zwykle wiedzą lepiej niż pacjenci. We wrocławskich placówkach natomiast nigdy nie mogłem dostać się do specjalisty, tak duże są kolejki. Czy o to chodzi NFZ? Cała kasa pójdzie na Wrocław, a najbardziej stracą jak zwykle pacjenci. Odwołać tych urzędasów, którzy nie mają pojęcia o swojej pracy! NFZ - największy rak na polskim lecznictwie!
~zxc 7-11-2014 17:11
no i bardzo dobrze może skończy się żerowanie na pacjentach...
~Jerzy 7-11-2014 17:14
przecież to Wrocław. Swoi wspierają swoich. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Zamkną naszą placówkę to więcej pieniędzy pójdzie na Wrocław. Wrocław to jedna sitwa, urzędnicy NFZ trzymają z lekarzami i tak się daje zarobić swoim.
~1! 7-11-2014 17:16
07-11-2014 17:11 | ~pacjеnt JG |: Uwierz mi kolego, że gdyby w KCM było wszystko ok, to by NFZ od tak sobie nie zerwał im kontraktu w trybie natychmiastowym. Sam niejednokrotnie byłem na USG, gdzie powinno się je robić, a nie robić USG i przyjmować innych pacjentów, którzy nie mieli skierowania na USG, dodam że to był gabinet USG...
~Bywalec 7-11-2014 17:28
Komercja nastawiona na ilość pożarła jakość. Ostatnimi czasy w KCM-ie zrobiła się PRL-owska przychodnia. Lekarze nie przychodzą na czas, a kolejka rośnie. Pacjentów traktuje się jak bydło - chory, zależy mu niech czeka. Poślizg do przyjęcia np. do poradni ortopedycznej na wizytę prywatną wynosi nawet 2 godziny bo doktor się spóźnił i nawet nie raczył wybąkać słowa przepraszam. Można to porównać tylko do SOR-u w jeleniogórskim szpitalu. Bardzo dobrze, że zabierają kontrakty takim przychodniom. Dawać kontrakty takim, które szanują pacjentów.
~petent ze skierowaniem 7-11-2014 17:29
Powinni zabrać kontrakt na okulistykę, to jak wyglądają badania na 2 pietrze wieczorami i po nocach zakrawa na pomstę do nieba !!!!!!
~pacient 7-11-2014 17:32
Ludzie wy to jestescie chyba z tej grupy konkurencji co chce zlikwidowania KCM jestem w tej przychodni juz kilkanascie lat i zawsze jestem mile przyjety i nie zapieniadze a czy ktos widzial co sie dzieje w pzrychodni kolo ronda tam tez pacjenci sa rejestrowani co 10 minut zreszta tak samo jak w innych przychodniach tu na Oginskiego dosc ze rejestruja co 10 minut to sa takie opuznienia ze sie odechcewa leczyc a personel to szkoda mowic laske robi z wszystkiego JESTEM ZA TYM ZEBY WROCIL KCM nie zostawiajcie pacjentow na stracenie bo co teraz z poradniami znowu trzeba sie zapisywac w kolejke oczekujacych gdzie na wizyte trzeba czekac okolo 1 roku lub dluzej niech fundusz zaplaci za e badania ktore do 7.11 zlecili lekarze z KCM a nie trzeba znowu czekac na wizyte potem na badania i tak w kolko
~piechowice 7-11-2014 17:48
od wrzesnia piec wizyt kardiologicznych odwolanych a dzisiaj telefon ze moge prywatnie
~2! 7-11-2014 17:48
@ 07-11-2014 17:16 | ~1! | *klient.box3.pl (176.114.*.*): Jak ty mało wiesz o świecie. Jesteś naiwny jak dziecko. Wyobraź sobie, że całe środowisko medyczne doskonale zna się nawzajem i wspiera wzajemnie w zależności od układów. Obiektywna ocena to jest ostatnia rzecz, jakiej spodziewał bym się po NFZ-ecie. Cała ta ferajna we Wrocławiu jest mocno zdemo...lizowana. Przedstawiciel NFZ jak na razie nie przedstawił ŻADNYCH sensownych dowodów na poparcie swoich tez, a argumenty KCM bronią się.
~2+2=5 7-11-2014 17:52
do ~pacjenta z 17:32| Może więcej szczegółów o robieniu laski ze wszystkiego przez personel z przychodni na Ogińskiego. Brzmi zachęcająco. Może się przepiszę ;)
~Jan 7-11-2014 17:53
NFZ z Wrocławia i wszystko jasne! Jak zwykle chodzi o wspieranie swoich. Dopóki nasze ośrodki zdrowotne będą zależeć od niekumatych urzędników z Wrocławia, dopóty każdy powód będzie dobry, żeby cofnąć nam kasę. Nie wiem z czego niektórzy tu się cieszą - chyba przez swoją głuрotę. Teraz zamiast leczyć się na miejscu, będziecie musieli zaiwaniać do Wrocławia, bo inaczej nikt wam nie zwróci pieniędzy. O ile się tam dostaniecie do lekarza (w co wątpię). Głuрota niektórych nie zna granic. A może chodzi tylko o to, żeby hejtować, wylać odpowiednią dawkę frustracji dziennie. Inaczej trudno to wytłumaczyć. Poziom usług w KCM był całkiem dobry, zamiast wspierać tę placówkę Wrocław postanowił ją uduрić, a stracą jak zwykle najbardziej mieszkańcy. Smutne to i ponure.
~w13 7-11-2014 17:55
1.KCM wygrał konkursy na te poradnie i dostał bardzo duże kontrakty jak napisaliście kosztem utraty tych kontraktów przez często przychodnie pracujące od wielu lat w 2012roku 2.wygrał bo w ofercie podał dane które dały mu więcej pkt. i wygraną były to dane m.innymi o sprzęcie którego jak widać nie mial a za każdy ten sprzęt nawet mało ważny jak podaje dr passler były dodatkowo pkt KCM podał te lekarzy którzy nie mogli tam pracować bo wtedy pracowali gdzie indziej np. ginekolgow i tez dostał za nich dużo pkt. Gdyby podał prawdę to by nie dostał tych kontraktów !!! O tym wiedział w czasie konkursów NFZ i było to nawet zgłaszane na sesji RM jeleniej..ale ówczesny vice dyr NFZ uznał ze to nie kłamstwo ofertowe i można to poprawić..sic!!! a co do pacjentów w KCM to była jedna wielka tragedia
~w13 7-11-2014 18:00
oczywiscie w zakresie przyjęć....brak lekarzy częste zmiany lekarzy na innych odwoływanie wizyt nawet godzinę przed wizytą...kierowanie często do wizyt prywatnych...brak lekarzy skutkował nie wykonywaniem kontraktu np w 2013 ginekologia była zrealizowane w okolo30% czyli reszta środków dla mieszkanek jeleniej gory przepadła...a juz kuriozalne były przyjęcia podane do NFZ w soboty często tez do 20.00 ciekawe kto byl u okulisty tam w sobote o 19.00 ??? a to tez dało dodatkowe pkt do wygranej
~sercowiec 7-11-2014 18:03
mam wade serca tzw zespul wpw informuje pielegniarke w trakcie testu wysilkowego a ona sie smieje czy pani doktor sie na tym pozna brawo kcm macie fachowcow
~2+2=5 7-11-2014 18:12
Wrocławskie kompleksy przesłaniają niektórym obraz. Początek był taki, że to na rzecz KCMu, 2 lata temu, wiele miejscowych przychodni straciło kontrakty na niektóre świadczenia, a innym zmniejszono kontrakty. KCM nie dźwignął tego, bo z zarządzaniem tam kiepsko. I kontrola NFZ tylko to potwierdziła. I polecam wczytać się w komunikat NFZ. Kontrakty, które stracił KCM, przejęły inne JELENIOGÓRSKIE przychodnie.
~zdumiony 7-11-2014 18:12
Pachnie mi tu byle pretekstem żeby cofnąć dofinansowanie. Pewnie NFZ ma mało pieniędzy i szuka sposób, żeby oszczędzić. A najłatwiej cofnąć kasę komuś na prowincji. Po wrocławskich urzędasach można się spodziewać wszystkiego... a najmniej obiektywnej oceny. Tylko naiwny uwierzy w lanie wody NFZ-tu. Leczyłem się wielokrotnie z KCM i nie mam żadnych zastrzeżeń. Czy ktoś z NFZ-tu korzystał z usług KCM? Wątpię. Chyba pacjenci najlepiej wiedzą, czy jakość usług jest dobra czy zła. Skoro są zadowoleni, to znaczy to tylko tyle, że coś z NFZ jest nie tak.
~ 7-11-2014 18:15
Popieram KCM ! Należy złożyć skargę bo to co wyprawia wrocławski oddział NFZ to jest już kpina ! Za nic mają pacjentów,liczą się tylko ich prywatne przetasowania. Przeczytałem uważnie racje obu stron i bardziej przemawiają do mnie wyjaśnienia KCM. Kto dał tym razem w łapę NFZ-owi na uwalenie jeleniogórskiej placówki i ile ??
~Do 18:12 7-11-2014 18:20
Kompleksy to chyba ty masz. Albo zupełnie nie wiesz co się dzieje we Wrocławiu. Przeczytałeś komunikat NFZ, przeczytaj też wyjaśnienia KCM. Brzmią one dużo bardziej wiarygodnie. O jakich przychodniach piszesz? Potrafisz podać konkretnie jakie to przychodnie? KCM było dużą, profesjonalną placówką z dobrym sprzętem - spróbuj pójść teraz na np. neurologię do doktora Józka w kamienicy obok. Pozostaje tylko jeżdżenie do dużych miast i pewnie właśnie o to chodziło - żeby jak najwięcej pieniędzy zarobił Wrocław. Dobro pacjentów nie ma dla NFZ-tu najmniejszego znaczenia!!
~cdo 7-11-2014 18:21
Proszę nie łączyć Centrum Diagnostyki Obrazowej z problemami KCM. Jesteśmy odrębną firmą i niewiedzieć czemu zdjęcie nr 9 znajduje się przy artykule.
~s. 7-11-2014 18:21
NFZ to jest chory twór postkomunistycznej biurokracji.
~? Antek ??? 7-11-2014 18:24
K... mać nie rozumiem komentarzy ``dobrze im tak`` ludzie to d...le teraz moja żona- miała miec wizytę wczoraj nie wykonała jej bo NFZ zabrał tą umowę. Jest zle i to nie kcm, A NAM bo dziecko w drodze a tu ginekolog a naszego nie ma. Uciekac z POLSKI !!
~w13 7-11-2014 18:27
do CDO...niestety dla wielu jesteście jedna firmą...i ...i idzie to na wasze konto i to raczej nie pochwały..
~pp 7-11-2014 18:48
Żal mi tych wszystkich plujących tutaj hejterów. Widać nienawiść tak wam zaślepiła umysły, że nawet nie widzicie, że plujecie do własnego gniazda. NFZ cofnął dofinansowanie dla naszej placówki - no tak, brawo, tylko się cieszyć. Tylko gdzie teraz będziecie się leczyć mаtoły? Będziecie jeździć do Wrocławia? A może macie na tyle pieniądzy że stać was na prywatną wizytę? Pomyślcie czasem o biednych emerytach, rodzinach ciułających na przeżycie do pierwszego itd, którzy teraz będą mieli spore kłopoty z leczeniem. NFZ też ma wiele za uszami, wybielanie tej instytucji i ślepe ufanie w to co mówi świadczy, że niektórzy nie mają pojęcia o tym co się dzieje w służbie zdrowia.
~ 7-11-2014 19:08
Podać do sądu wrocławski NFZ! Najwyższy czas rozwalić w drobny pył tę nikomu niepotrzebną instytucję, która tylko żeruje na pieniądzach podatników a sama nie daje od siebie zupełnie nic! Lekarz leczy a co robi urzędnik z NFZ? Banda próżniаków!
~oko proroka 7-11-2014 19:35
Nie wiem czy i jakie maja w KCM wyposażenie w innych gabinetach, ale okulistykę mogę tylko chwalić. W lutym lekarz stwierdził u mnie daleko posuniętą zaćmę. Pod koniec marca zrobiono mi wymianę soczewki w jednym oku. Trzy miesiące później to samo w drugim. Po 30 latach pozbyłem się okularów (+6) i czytam najdrobniejszy druk. Widzę ostro na odległość i bliskość, jasno i kolorowo. Sam ten szok, kiedy nagle ujrzało się świat w innych kolorach i odcieniach - coś niesamowitego. Doskonale zrobione zabiegi i świetnie dobrane soczewki . Coś trzeba dodawać?
~oko proroka 7-11-2014 19:40
Rezonans kręgosłupa zrobiono mi tego samego dnia jak dostałem skierowanie.
~Norton 7-11-2014 19:52
Byłem ja ale także żona Wspólne wrażenie : Misja KCM "Najważniejsze wyrwać kasę !!!!!!!! "
~hipokrates 7-11-2014 19:52
NFZ to jest moloch głównie przejadający publiczne pieniądze. Namnożono biurokracji żeby nic nie umiejący urzędnicy z Wrocławia i innych dużych miast mieli pracę. Pożytek z tej instytucji jest żaden ! Poczytajcie o przekrętach w tej instytucji to może przejaśni się trochę w łepetynach wszystkim broniących decyzji NFZ. Zamiast pomagać placówkom medycznym oni tylko szkodzą !
~kardiolog ,,O" 7-11-2014 19:59
pani Doktor podczas moich wizyt w KCM non stop zajmowała sie zarządzaniem i wydawaniem dyspozycji personelowi.Pierwszy raz myślałam,,żle trafiłam-taki dzień".Po trzeciej wizycie przebiegającej w taki sam sposób(między wierszami dyspozycji patrząc w komputer nie na pacjenta)zapytala,,To z czym pani przychodzi?"-postanowiłam więcej tam nie przychodzić.Albo się rządzi albo leczy!
~Chory 7-11-2014 20:03
Można mówić wiele złego na kcm. Ale skoro było tak źle to skąd tam tyle pacjentów czemu nie chodzą do innych przychodni skoro tam tak źle? Do wszystkich mówiących źle na kcm to gdzie madrale dostaniecie się na NFZ do ginekologa w ten sam dzień. Gdzie w 1 dzień załatwicie 10lekarzy w 1 dzień,? I gdzie macie tylu dobrych specjalistów? To nie są lekarze z przypadku są to wykształceni ludzie i może są kolejki jak wszędzie w ramach NFZ do specjalistów ale na wizytę u dobrego lekarza warto jest czasem poczekać bo byle blazen z papierkiem może przyjąć od zaraz i tylko wiele złego narobić. W tej całej sytuacji poszkodowani to my plebsPoszkodowany ny. Płacimy a lekarzy na NFZ dostaniemy za rok albo za dwa. Nikt nie raczył poinformować pacjenta i to my zostaliśmy na lodzie w trakcie leczenia choró
~abc 7-11-2014 20:06
Jakość usług medycznych nawet dla tzw.pacjentów komercyjnych w KCM w porównaniu z ich początkami tez bardzo się obniżyła.Prywatni pacjenci wysiadują długie godziny w kolejkach gdzie przyjmuje się na przemian pacjentów prywatnych z refundowanymi przez NFZ chyba rejestrowania są na tę sama godzinę A już Pani Mikulicz to bije rekordy arogancji w stosunku do pacjentów sporadycznie żeby przyjmowany był pacjent o wyznaczonej godzinie czy tzw prywatny czy komercyjny.Pani doktor jest z reguły na terenie budynku tylko załatwia inne niż pacjenci sprawy i nie rzadko kiedy kwapi się rozpocząć przyjmowanie pacjentów w wyznaczonym czasie. Ostatnio moja prywatna wizyta miała opóźnienie 1,5 godziny .Skoro człowiek zdeterminowany płaci prywatnie to chyba powinien być inaczej załatwiony bez łaski.
~abc 7-11-2014 20:14
Szkoda tej jednostki . Kiedyś to była rewelacja. Myślę ,że problem tkwi w REJESTRACJI - RECEPCJI , KOMUNIKACJI . Doświadczyłem tego osobiście . To ,że ktoś jest miły ( nie zawsze ) , to nie wszystko . Ogarnijcie się .
~ 7-11-2014 20:17
pani doktor/szefowa/ na moją skargę dotyczącą przyjmowania pacjentów poza kolejnością stwierdziła,że jak mi się nie podoba to mogę iść gdzie indziej.Niestety moja przychodnia ma podpisaną umowę z KCM
~ 7-11-2014 20:40
Teraz zawila będzie leczyć w Jeleniej Górze przez nałożenie cudownych rąk
~IZa 7-11-2014 20:49
niestety KCM=kasa ,kasa ,kasa...Tylko prywatnie.Podczas wizyty z moja 80 letnia ciotka lekarz załatwiała sprawy służbowe.I to właśnie dr Pasler.Kilka razy pytała o przyczynę wizyty,i nigdy nie wysłuchała,bo...telefony,albo nagła wizyta kogoś z personelu.To w końcu kto jest dla kogo????
~Ola 7-11-2014 21:07
W KCM liczy się tylko kasa a nie pacjent.Natomiast o Pani Prezes też nie można mieć dobrego zdania.Ta kobieta leczyła mojego ojca, więc wiem czego można się po niej spodziewać.
~Janusz W. 7-11-2014 21:11
Korzystałem wielokrotnie z KCM i mogę powiedzieć, że zawsze byłem zadowolony z usług.Profesjonalna, miła obsługa, nigdy nie trzeba było długo czekać. Życzyłbym, żeby wszystkie przychodnie tak działały. Tym bardziej niezrozumiała staje się decyzja NFZ. Czy konsultowali swoją decyzję z pacjentami? Może warto było by na miejscu zorientować się jak to działa, a nie wydawać decyzję zza biurka z dalekiego Wrocławia. KCM na brak pacjentów nie narzekało, co dobitnie pokazuje, że wcale nie było źle. A może faktycznie chodzi o to, żeby uwalić placówki z Dolnego Śląska i zmusić pacjentów do wielogodzinnej tułaczki do Wrocławia, bez żadnych szans na dostanie sie do tamtejszych placówek.
~ted 7-11-2014 21:14
@Ola: Kasa to się wszedzie liczy w dzisiejszych czasach. Tak niestety jest. A na brak troski oacjenta w KCM narzekać nie można. O ile ktoś potrafi dostosować się do poleceń lekarzy, a nie pyskuje do każdego (tacy pacjenci się zdarzają). Widać należysz do tych drugich, bo ja nigdy na złe leczenie i traktowanie w KCM nie mogłem narzekac i moi znajomi również.
~figa 7-11-2014 21:14
OJEJEJ!! A pani prezes to tak strasznie martwi się o pacjentów czy może o straconą na ładnych parę lat kasę????
~poiu 7-11-2014 21:20
Kilka lat temu robiłem tam rtg plus opis. Żona jest pielęgniarka i uparła się, że opis jest zły. Próbowałemk dyskutowac, ale się poddałem i poszedłem z jej uwagami do KCM. Okazało się, że miała rację. Na oczywistą korektę musiałem jednak poczekac do następnego dnia. Nikt nawet nie powiedział przepraszam.
~doryc 7-11-2014 21:29
Może wreszcie kcm będzie szanował pacjentów a nie ich olewal wiecznie spozniajacy się lekarze ostatni nawet po kilka godzin. Po.zabiegu w którym.miałam pelna narkozeu po godzinie wyrzicono mnie z łóżka na korytarz. Jeszcze luxmed powinien im wypowiedzieć koniecznie za brąk terminowości cv iagle przeklądanie wizyt lekceważenie pacjentów.
~katiet 7-11-2014 22:02
Mialam prywatna wizyte u tej Pani...po odsiedzeniu godziny w kolejce...juz mialam wchodzic a ona sie ubrala i wyszla zalatwic swoje sprawy na miescie (bo po pracy nei moze bo juz jest wszystko zamkniete).po czym wrocila po prawie 3 godzinach wyepisala mi skierowania do 3 lekarzy oczywiscie w KCM.po 2 tyg czekania na kolejna wizyte,Panie na recepcji poinformowaly mnie ze lekarza nie ma bo pojechal na jakies szkolenia i nawet nikt nie raczyl zadzwonic!!juz wtedy sobie powiedzialam ze moja noga tam wiecej nie stanie.!
~Bambo 7-11-2014 22:04
Jedna rada dla Pani Dyrektor. Jeśli jest tak jak Pani mówi, to należało by złożyć doniesienie do prokuratury. W końcu narażone jest zdrowie no i może życie pacjentów ok. 3000. A jeśli zasłania Pani swoje cztery litery tymi "wynurzeniami" to dobrze się stało że NFZ zrobił na razie "nu, nu"...W przyszłości może być gorzej... Np. zamkną waszą placówkę. A wtedy pacjenci wam nie darują.... JA bym poleciał od razu do sądu...
~ 7-11-2014 22:23
komuś bardzo , ale to bardzo przeszkadza sukces KCM-u .Chodzi tylko i wyłącznie o pieniądze!!! KCM i zatrudnia wyspecjalizowanych lekarzy specjalistów .Osobiście doświadczyłam bardzo dobrej organizacji pracy-dzwoniono do mnie , informując ,że mogę zostać przyj,eta wcześniej. Nigdy , nie dzwoniono,że wizyta jest odwołana.!Jestem bardzo zadowolona z usług, rejestruję się telefonicznie i nie cZekam długo ani na połaczenie ani na wizytę , Powtórzę, to rozgrywki na górze , komuś przeszkadza sukces KCMU. tO TAKIE POLSKIE.
~fuks321 7-11-2014 22:33
Ja ostatnio na usg na nfz czekałam 2 dni byłam bardzo zaskoczona, że tak szybko i jeszcze rejestracja dzwoniła do mnie żebym była wcześniej jeżeli mogę . I jeszcze jedno dla zainteresowanych proponuję zajrzeć do swojego ZIP /zintegrowany informator pacjenta/tam są opisane i wycenione wszystkie badania wizyty lekarskie i pobyty w szpitalu danej osoby w ramach nfz od 2008 r i porównać co miało się robione a co jest i za ile zł jest wpisane .Po tej lekturze można dojść do wniosku, że ile by się nie płaciło składek na służbę zdrowia to i tak będzie za mało.
~olo 7-11-2014 22:35
do 22.23 JAKI JUKCES ??? ooo zatrudnieni w kcm już komentują . Kasa , Kasa , Kasa ... to interesuje KCM , a nie wasze zdrowie .Porsche na kopercie dla niepełnosprawnych ( dla oszczędności ) . Może pani prezes opisze jak straciła pracę w szpitalu JG i dlaczego ???
~olo 7-11-2014 22:42
do 22,23 wpis prosto z Barei "MIŚ" gadka do szafy z magnetofonem !!!
~ 7-11-2014 22:54
Popieram wypowiedź z godz. 22:23 ... i do "olo": nie pracuję w KCM.
~SebekJG 7-11-2014 23:16
Wreszcie! Oczywiście popieram decyzję NFZ, choć mało kiedy się z nim zgadzam:P Kiedyś KCM to był standard, teraz to maszynka do robienia pieniędzy...OK takie czasy, ALE...lekarze podobnie jak urzędnicy powinni być z powołania, jeśli nie powinni zmienić profesję i zostać menadżerami w korporacjach! Pani Prezes Moniko powinna Pani zatrudnić menadżera albo sprawami organizacyjnymi i personalnymi swojej organizacji zajmować się poza godzinami pracy z pacjentami! Na marginesie zapytam-dlaczego sprzęt, choć wg Pani mało istotny, znajdował się w godzinach przyjęć pacjentów w procesie dezynfekcji??? On w godzinach przyjęć pacjentów powinien służyć pacjentom i być w gabinecie!!! Jest to jedynie dowód, na to że w ogóle się on tam nie znajdował, a na pytanie o niego powstała bajeczka pt."dezynfekcja"
~do olo 7-11-2014 23:25
"JUKCES" - buhahaha! Co to jest "JUKCES"? Najpierw naucz się pisać gimbusie, a potem wietrz spiski !
~Jacekk 7-11-2014 23:29
Ewidentnie wygląda na to, że NFZ próbuje uwalić KCM. Prywatna wojenka szefa wrocławskiego NFZ? Były już takie przypadki. A może KCM jest za dobre (czyt. konkurencyjne wobec wrocławskich przychodni)? Przea...lizowałem argumenty obu stron i niestety odpowiedzi prezes KCM brzmią racjonalnie. Więc o co ta afera??? Moi znajomi korzystali z usług KCM i żaden z nich NIGDY nie miał żadnych zastrzeżeń. Ciekawe w takim razie skąd tyle negatywnych opinii? Albo ktoś próbuje zmieszać kogoś z błotem, albo - co jest bardziej prawdopodobne - hejterzy mają używanie. Którzy nie znają sprawy, a hejtują dla samego hejtowania.
~ 7-11-2014 23:32
Gabinety przychodni Wychotow na Wiejskiej tez nie spełniają wymogów i jakoś NFZ nie cofnal kontraktów. Moja ciążę ginekolog potwierdziła badając palcem bo nie ma w gabinecie aparatu USG!!!!! Zmieniłam lekarza!
~ 7-11-2014 23:33
Sprawa jest prosta: jak komuś nie pasowało w KCM, to nie musiał tam chodzić. Są inne przychodnie, można płacić prywatnie za wizyty. Wszystkich się nie zadowoli. Po komentarzach widzę, że jest wiele opinii pozytywnych. Co świadczy, że szefostwo NFZ jakby nieco się zagalopowało. KCM na brak klientów nie narzekało i nie narzeka. Skoro dla wielu (a chyba nawet większości) dobrze wykonywało swoje usługi, to komu zależy żeby uduрić tę placówkę? Jakie pojęcie mają urzędnicy we Wrocławiu, którzy pewnie nawet nie zajrzeli do tej placówki? Żenada, coś mi tu bardzo śmierdzi. Mam nadzieję, że KCM przetrwa, a dzięki artykułowi więcej osób o nim usłyszy. Nie mam zamiaru jeżdzić do Wrocka, bo jakimś urzedasom nie podoba się, że w Jeleniej jest dobra placówka medyczna!
~ 7-11-2014 23:59
to się jelonka rozpisała ,jak nigdy
~monx 8-11-2014 0:27
To nie pierwszy taki przypadek w dolnosląskim NFZ-ie. Poczytajcie np. tutaj: http://www.prw.pl/articles/view/23501/Lawina-skarg-w-dolnoslaskim-NFZ. Minister zdrowia powinien porządnie przyjrzeć co się wyrabia w dolnośląskim NFZ-ie. Wygląda na to, że pracują tam ludzie, którzy nie mają bladego pojęcia o swojej pracy.
~rewq 8-11-2014 1:29
Pójść z wielką, dębową pałą i lać urzędasów, aż zmienią zdanie - najlepiej w środku roku urwać. Oni leczą się gdzie indziej... Nikt się o nic nie pytając, najlepiej żeby w JG zostali tylko znachorzy... CHOOOOREEE
~Janusz-1 8-11-2014 1:44
nie raz leczyłem się w naszym KCM i nigdy nie miałem żadnych zastrzeżeń. Kolejek długich nie było, obsługa miła i profesjonalna, generalnie byłem zadowolony z usług. oczywiście nie jest idealnie, ale nie przesadzajmy nigdzie nie jest idealnie. Więc o co ta afera? może taki chwyt poniżej pasa na wyeliminowanie niewygodnej konkurencji dla Wrocławia? Chyba kogoś pogieło w NFZ-cie,ktoś tu ewidentnie rozgrywa prywatne gierki kosztem pacjentów.
~Chory 8-11-2014 7:49
A dla mnie ku......m jest, że kcm odwołał zaplanowane wizyty. Tak dbają o pacjęta. Nie ma pieniędzy-NIE LECZYMY. Widać na czym zależy tylko lekarzom i właścicielom kcm!!! Pacjenta mają w d...e. Pisać dalej dlaczego zostaje się lekarzem?
~Chory 8-11-2014 8:20
A dla mnie ku......m jest, że kcm odwołał zaplanowane wizyty. Tak dbają o pacjęta. Nie ma pieniędzy-NIE LECZYMY. Widać na czym zależy tylko lekarzom i właścicielom kcm!!! Pacjenta mają w d...e. Pisać dalej dlaczego zostaje się lekarzem?
~ 8-11-2014 8:41
Oczywiście co lepsi lekarze to poodchodzili z KCM, a pani kardiolog zamiast leczyć to biznes, chodziłam do nie to wiem co pisze często jej nie było, to po co rejstrują na wizyty,czekam 3 godz. a tu informacja że nie będzie kardiologa bo jest we Wroclawiu, szok wolne w pracy wzięlam, a jak już poszłam na następną wizytę to drugi szok dostałam skierowań na badania płatne oczywiście, rozmowa z tą panią to zagadka tylko ok, ok, i nic nie wiem, chociaż wydałam sporo kasy to poszłam do innego kardiologa bo tam się nic nie dowiedziałam. A najlepsze to usg serca kazali mi sie położyć w pokoju gdzie jest aparatura, leże już chyba z 20 minut zmarzlam, bo do połowy rozebrana,ubrałam się wychodze i pytam i okazało sie że zapomniala pani doktor o mnie.....badanie prywatne....
~ 8-11-2014 8:47
cd...usiadłam na tej kozetce żeby się ubrać a pani doktor wyszla szybko bo pacjent czekał w gabinecie i nie zamknęla drzwi, koszmar ja do połowy naga a na korytarzu pełno ludzi, a co można....można striptis zrobić, zero prywatności, więcej tam nie poszłam....
~marek11 8-11-2014 8:54
na kłamstwie trudno budować coś dobrego...i wina NFZ ze mimo tej wiedzy dał tak duży kontrakt...poziom przyjęć nawet prywatnych byl często skandaliczny a nasze wspólne pieniądze były zle wydawane ,po niektórych wpisach widzę ze tzw. obrońcy nie przeczytali całego artykułu i zarzutów formalnych do KCM ...NFZ jeśli to zrobił a robi to bardzo rzadko to juz musiało być bardzo źle..
~fifidi 8-11-2014 9:19
no w kaceemie rejestracja to dno,,, przychodze mówie ,ze mam skierowanie na dzisiaj do laryngologa zresztą stałe skierowanie mam i tak.,,,, a paniusia mi mówi że nie da rady moge pana zapisać za 3 miesiące najwcześniej buuuhaha śmiechy chichy wyszedłęm z tamtąd i już.,... jednego pacjenta mniej żenada ,,, wygląda na to że to moze jest sklep? albo cyrk>? bo napewno nie lecznica....
~mat 8-11-2014 9:26
wizyta u specjalisty we Wrocławiu, prywatna, jest tańsza i bardziej profesjonalna. A poza tym lekarze MYJĄ RĘCE przed badaniem każdego pacjenta.W mniejszych osrodkach owszem przyjmują, ale nie leczą, bardziej skupiaja sie na korzystnym rozliczeniu wizyty.Takie jest moje zdanie!
~KRECIK 8-11-2014 9:58
NFZ ma wszystkich w doopie, najlepiej niech wszyscy z...hną i niech zostaną silne pracujące nie chorujące płacące składki jednostki :-)
~rumcajs54 8-11-2014 10:04
Często korzystałem z KCM i mam jedno pytanie: jak kiedyś diagnozowano pacjentów kiedy nie było rezonansu ? Każda wizyta to zlecenie na MR za ca 500 zł. Czyżby obawa przed konsekwencjami błędnej diagnozy ? Może i tak ale cena zbyt wysoka.
~i git 8-11-2014 10:17
No wreszcie coś pozytywnego - ktoś myślący dowalił krwiożerczym kapitalistom z KCM. Ginekolog prowadzący ciążę w KCM nie ma w gabinecie USG i pacjentki muszą schodzić piętro niżej razem z lekarzem na ogólne USG kosztem ludzi stojących w kolejce na usg. Żenada. Sami lekarze mają negatywne zdanie o KCM jako o maszynce do zarabiania kasy.
~gdziekolwiek 8-11-2014 12:15
Pasler, kobieto opanuj się, o czym ty mówisz, zaniedbujecie pacjentów, stoi sie w kolejkach po kilka godzin bo rejestrowanych jest kilka osób na jedną godzinę a ty tutaj mówisz ze macie świetny sprzęt. kogo interesuje wasz super kosmiczny sprzet skoro nie dbacie o ludzi. był czas ze ganiałem tam przez pół roku i tylko raz spotkałem sie z dobrym lekarzem a byłem u wielu w KCM-ie. o czy mto świadczy? o tym że ten przybytek źle działa i jest nastawiony na kasę a nie służenie ludziom
~schizo 8-11-2014 12:21
Jednak istnieje problem organizacji pracy kierownictwa, najtrudniej wychodzi rozdzielenie obowiązków administracyjnych od leczenia pacjentów. Można zrozumieć chęć poświęcenia się kierowaniu placówką ale skoro decyduje się na przyjmować pacjentów trzeba wykonywać również rzetelnie obowiązki lekarza.
~paacjeent 8-11-2014 12:59
Nie mogę potwierdzić tych opinii o niskim poziomie usług w KCM. Leczyłem się tam wielokrotnie, tak samo moja rodzina, wielu znajomych i nigdy nie miałem żadnych zastrzeżeń. Placówka dobrze wyposażona, obsługa profesjonalna - czego więcej chcieć? Większość zabierających tu osób pewnie nigdy nie była albo typowi hejterzy narzekający dla samego narzekania. Jak wam tak źle, to spróbujcie pojechać do Wrocławia - większość przychodni z przestarzałym sprzetem, kolejki długie, dostanie się to cud. A teraz praktycznie to nas czeka. Podziękujcie za to NFZ z Wrocławia. Dla tej instytucji od dawna dobro pacjenta jest na ostatnim miejscu, liczą się głównie stołki i prywatne interesy urzędników.
~żenada! 8-11-2014 13:06
Ciekawe komu zależy na uwaleniu KCM i dlaczego ? Brawo NFZ ! Po raz kolejny potwierdza się prawda że ta instytucja potrafi tylko niszczyć służbę zdrowia zamiast ją wspierać !
~diakon 8-11-2014 13:09
szkoda, że kontrolerzy nie próbowali włączyć mikroskopu konfokalnego na wyposażeniu okulistyki, zdziwiliby się, że to zwykła atrapa, która nigdy nie działała.... jeden wielki pic
~ 8-11-2014 13:10
pewnie NFZ zabrakło kasy to szukają pretekstów żeby ograniczyć dofinansowanie. wiadomo że trzeba w takiej sytuacji komuś zabrać i znaleźć powód. a co z mieszkańcami ? czy teraz NFZ pokryje mieszkańcom koszt szukania innych placówek służby zdrowia łącznie z kosztami dojazdów? może ktoś w końcu powinien pociągnąć do odpowiedzialności NFZ za cyrki jakie wyprawia !! czas przyjrzeć się gospodarowaniu pieniędzmy przez NFZ bo większość pieniędzy zamiast na służbę zdrowia wędruje tam do prywatnych kieszeni .
~A 8-11-2014 13:15
Nareszcie! KCM od dawna wykazywał lekceważenie w stosunku do pacjentów! Rejestracja pacjentów co 10-15 minut powodowała kolejki, gdzie mimo zjawienia się na czas wizyty musiałam czekać nawet 3 godziny! A ludzie w kolejce siedzą cicho jak trusie i cierpią należne im katusze! NIE! Ludzie, od lat juz to tak nie powinno wyglądać. Szanujcie siebie i swój czas, a nie po miliard godzin w kolejce. Pani Pasler też nie świeci przykładem. Mam prywatne ubezpieczenie, a raz zdarzyło mi się czekać na wizyte 4 godziny, bo Pani Pasler ma sprawy administracyjne do załatwienia! I gdzie tutaj troska o dobro pacjenta. Hipokryci. Gdy chciałam napisać skargę w recepcji powiedziano mi z przekąsem, że skargi na Panią Pasler należy kierować do niej samej...
~ 8-11-2014 13:47
O rany, takiego zalewu hejterstwa dawno nie czytałem. Ktoś wylewa pomyje bo musiał poczekać 15 minut na rejestrację, komuś w pupcię było za zimno, komuś jeszcze się nie podobało, bo pani doktor musiała wypełnić swoje obowiązku administracyjne (jakby to od niej zależało)... Ludzie, opanujcie się! Pacjenci mają to do siebie, że choćby im stworzyć idealne warunki, zawsze będą narzekać. Największe marudy to są stali bywalcy przychodni. Ciekawe że większość pisze o piеrdołach a mało kto koncentruje się na kwalifikacjach medycznych lekarzy. A te są dobre co sam wielokrotnie zauważyłem. Skoro do Centrum przychodzi dużo ludzi, to można zrozumieć, że trzeba czasem poczekać. A teraz będą was leczyć znachorzy. Opłacało się? Na głuрotę niektórych nie ma ratunku, zobaczymy jak teraz będziecie narzekać.
~ 8-11-2014 15:36
do: 08-11-2014 13:47, czy ty w ogóle wiesz o czym piszesz? Sama byłam świadkiem, jak starsza schorowana kobieta po operacji serca czekała na wizytę u Paslerowej. Po 2 godz. oczekiwania weszła do gabinetu, lekarka kazała się rozebrać a sama wyszła z gabinetu, po ok 20 min. wróciła (pacjentka czekała rozebrana!!), weszło kilka osób z obsługi, administracji a ta kobieta leżała zażenowana. Lekarka sobie o niej w końcu przypomniała, badanie trwało ok. 7 min i pacjentka wyszła, opowiedziała siedzącym w poczekalni to, co przeżyła ( była ze Zgorzelca) żałowała straconego czasu oświadczyła, że zmienia lekarza !!!
~kibic 8-11-2014 15:44
moją wizytę zarejestrowaną, odczekaną odwołali telefonicznie nie wskazując gdzie teraz mogę się udać. atu nagle wielki rejwach bo NFZ imodebrał kasiorkę
~do 15:36 8-11-2014 16:41
Byłaś świadkiem? Weszłaś z tą kobietą, siedziałaś przy niej jak była rozebrana, z zegarkiem w ręku, skoro wszystko dokładnie wiesz łącznie z czasem z dokładnością do 1 minuty? Albo zwyczajnie zmyślasz hejterko. Musisz mieć żałosne, smutne życie, skoro nawet w sobotę siedzisz i produkujesz hejterskie wpisy. Najbardziej mnie zdumiewają takie własnie osóbki, co to od kogoś coś usłyszały, wyolbrzymione albo zwyczajnie zmyślone, a potem powtarzają to bezmyślnie wszystkim wokół. Jesteś plotkarą i hejterką - nic więcej.
~Smutna 8-11-2014 16:44
Ja na rezonans magnetyczny mam czekać ponad 3 miesiące a jak zapłacę to ponad dwa tygodnie.
~ 8-11-2014 16:47
Mocno dziwią mnie te hejterskie wpisy. Skoro niektórym nie pasują porządki w KCM, to dlaczego przychodzi tam tylu ludzi, są kolejki, trudno się dostać do lekarza itd.? Co najmniej dziwne. Jakoś KCM na brak pacjentów nie narzeka. Co stanowi, jakby nie patrzeć, najlepszą rekomendację poziomu usług. Albo mają użycie etatowe marudy, co to zawsze będą marudzić na wszystko, albo też hejterzy zawsze najgłośniej krzyczą, co też jest prawdą. Nie podoba się? Idź prywatnie, inni tylko skorzystają, bo będą mniejsze kolejki. Nikt nikogo na siłę tam nie ciągnie. Decyzja NFZ to skandal i powininna zająć się nim prokuratura. Skoro mieszkańcom pasuje Centrum, to dlaczego cofa się dotację? nikt nie będzie jeździł do lekarza do Wrocławia, gdzie poziom usług wcale nie jest wyższy, a wręcz niższy.
~ 8-11-2014 16:47
Jak już ktoś wyżej napisał w tym systemie wychodzi jak pazerni są lekarze. Nawet jakby były dodatkowe miliardy na leczenie to nic nie zmieni bo rozkradają to ludzie w białych fartuchach. Wystarczy wejść do swojego ZIP i sprawdzić. Ja ostatnio dowiedziałem się, że byłem w tym roku osiem razy u dentysty. A gabinetu nie widziałem wcale. To jest zwykła kradzież i to popularna kradzież.
~ 8-11-2014 16:53
@Smutna: Ale tak jest przecież wszędzie. Zawsze jak pójdziesz prywatnie, to masz szybciej. Niektórzy chyba na głowę upadli, myślicie że gdzie indziej jest lepiej? Najbardziej hejtują ci, którzy najmniej znają sposób działania polskiej służby zdrowia, myślą że dostaną kokosy za darmo.
~klient 8-11-2014 16:59
Rejestracja przez telefon, przyjście punktualnie, miłe zachowanie - i jeszcze nigdy nie miałem problemu z obsługą w KCM ani nie musiałem długo czekać. Natomiast ciągle widzę osoby, które nie potrafią się zarejestrować, przychodzą na ostatnią chwilę i myślą, że od razu zostaną przyjęte, kłócą i zachowują postawę pełną roszczeniowości. Często stare dziadki i babcie, które nawet nie rozumieją co lekarz czy osoba rejestrująca do nich mówią. Podejrzewam że właśnie ci wypisują tutaj te wszystkie hejty, odreagowując swoje niepowodzenia. Nauczcie się ludzie pewnej dyscypliny, to i wasze życie będzie łatwiejsze.
~junak 8-11-2014 17:07
w końcu NFZ choc raz zrobiło coś dobrego.przeciez KCM to burdel!!!!
~xyz 8-11-2014 18:05
co to uchybień się zgadzam, ale: "Pacjenci byli też rejestrowani co 10 – 15 minut, czyli zbyt często," - jak zbyt często? to przecież dobrze chyba, że często
~oburzona 8-11-2014 18:08
Wielokrotnie korzystałam z usług KCM i nigdy nie miałam żadnych zastrzeżeń. NFZ nie dość że płaci marne grosze lekarzom za ich ciężką pracę, to jeszcze podejmuje niezrozumiałe decyzje, które tylko szkodzą mieszkańcom. Jeśli coś należałoby zlikwidować to przede wszystkim NFZ, gdzie jest przerost zatrudnienia, a kompetencje pracowników dalekie są od ideału (czego teraz mamy skutek). Znajomości, nepotyzm i układziki, a potem dziwimy się, że NFZ zamyka dobre i potrzebne placówki. Ktoś powinien zająć się tym, co się wyprawia we wrocławskim NFZ-cie!
~Kaczor 8-11-2014 18:22
Może KCM w końcu oprzytomnieje. Obsługa jak dla mnie była fatalna. Kiedyś trafiłem tam ze skierowaniem dotyczącym wyrostka na szczegółowe badanie z dopiskiem "pilne" od internisty. Na miejscu facet w rejestracji stwierdził: "za 4 dni najwcześniej" nawet nie patrząc na mnie. Po powrocie do lekarza w przychodni dostałem nowe skierowanie, tym razem do szpitala. Jeszcze tego samego dnia znalazłem się na stole. Lekarz tam stwierdził że, za 4 dni nie było by mnie.
~do oburzonej 8-11-2014 18:36
NFZ nie płaci lekarzom a płacił KCM/pani pasler/ i to nie nędzne grosze ale dobre miliony złotych a potem KCm płacił lekarzom i widać to były marne grosze gdyż wielu rezygnowalo szybko tam z pracy...i widać to byl problem gdyz KCM nie wykonywał kontraktów ?? mimo ze miał na nie pieniądze tylko nie miał kto po prostu przyjmować pacjentów..a te środki to wizyty które mogłyby byc wykorzystane i zmniejszyć kolejki a tak przepadły
~kasa Misiu kasa.. 8-11-2014 18:41
Pacjenci są dalej "olewani" przez NFZ jak i przychodnie a przede wszystkim przez rządzących. Dlaczego, rządzący nie pozwolą, wybrać nam g, dzie chcemy się leczyć? czy w KCM-ie czy w innej przychodni lub szpitalu. Oni wiedzą lepiej, dlaczego nasze składki zdrowotne nie są zwiazane z pacjentem, tylko z NFZ-tem i jakąś przychodnią? Gdzie w tym systemie jest PACJENT? Jak do tej pory pacjent jest złem koniecznym w tym "wspaniałym systemie" wprowadzonym przez ministra Łapińskiego. Widać, że Łapiński, pomimo, że od wielu lat nie jest ministrem, miał dalekosiężną wizję, której jego następcy są kontynuatorami. A może chodzi w tym o coś innego?
~pacjntka 8-11-2014 19:22
To samo dzieje sie w promedzie wizyta 10min u lekarza , do specjalistow ok.np kardiologa 9 m-cy rejestracja "w trosce o pacjenta?" rejestracja od 7 30 z telefoniczna a " potulne barany"czyli pacjenci , ktorzy osobiscie chcą się zarejestrowac mają dopiero taką możliwość pół godz. po rejestracji telefonicznej , jest szansa ,że w ogóle można się nie zarejestrować .Po przyjściu przed wejściem uderza duża reklama platnych zabiegów,też powinni ich skontrolowac
~były pracownik 8-11-2014 19:27
Pani Pasler jako były Pani pracownik, życzyłam Pani tylko tego, aby los Pani odpłacił tak samo, jak traktuje Pani ludzi(podwładnych i pacjentów)- no i się odpłacił. Nie trzeba było długo czekać. Jest sprawiedliwość na tym świecie. Mam nadzieję, że pójdzie Pani po rozum, chociaż obawiam się, że jest już za późno
~benia 8-11-2014 19:31
Jestem zadowolona ,ze wreszcie się ktoś zabrał za sprawdzanie takich przychodni jak KCM. KCM - to KARKONOSKIE CENTRUM MANIPULACJI chorymi .Najlepszy to taki pacjent , który opłaci wizytę i w między czasie odejdzie na łono Abrahama .Pani Pasler powinna dziękować najwyższemu ,że tak długo się jej udawało mydlić oczy NFZ. W tym ,,interesie,, pacjent to zło konieczne. Plułam na NFZ ale tym czasem przestane.
~marek11 8-11-2014 19:36
i dla tych pacjentów co płaczą...jak podano KCm ma niedowykonania na 20 tys za 9 miesiecy w neurologii ..co to znaczy a to ze w tym okresie średnio przyjmując daje niewykonanych 400 wizyt neurologicznych mimo ze fundusz dał na nie pieniądze..a w jeleniej górze do neurologa na fundusz nie można sie dostać po prostu KCM ma kontrakt a nie ma neurologów...i te 400 osób mogłoby byc przyjętych za darmo a nie prywatnie..i o tyle jelenia góra straciła możliwość leczenia neurologicznego ...a to juz wina KCM
~po 8-11-2014 19:55
Gastrolog w KCM to konował. I bardzo dobrze NFZ postąpił
~do 18:36 8-11-2014 20:50
Nie pisz bzdur. Jak NFZ płaci lekarzom - wszyscy choć trochę obeznani z tematem doskonale wiedzą. Jałmużna ledwo pokrywająca koszty usług (a często nawet tego nie), bo cała kasa idzie na utrzymanie biurwy w NFZ. Mam szacunek do lekarzy, którzy wykonują ciężką pracę, a dostają często psie pieniądze. W przeciwieństwie do urzędasów, którzy sami nic od siebie nie dają tylko żerują na innych. Jeśli piszesz że ktoś zarabia miliony złotych, to znaczy że nie wiesz zupełnie nic.
~MK 8-11-2014 20:55
Parę razy miałem okazję skorzystać z usług KCM. Ogólnie obsługa bez zastrzeżeń. Na tle innych przychodni nawet można powiedzieć, że lepiej niż przeciętna. Lekarze profesjonalni i mili, trudno do czegokolwiek się przyczepić. Skąd więc taka decyzja NFZ-u? Co urzędnicy z Wrocławia mogą wiedzieć o tej placówce? Może najwyższy czas rozwiązać wrocławski oddział NFZ, skoro podejmuje tak kuriozalne decyzje, wbrew interesom mieszkańców! Wszystko to wygląda tak, jakby komuś we Wrocławiu bardzo nie pasowały jeleniogórskie placówki. Skandalem można nazwać to, że we Wrocławiu podejmuje się decyzje, które dotykają mieszkańców Jeleniej Góry, na dodatek są szkodliwe dla mieszkańców miasta i okolic!
~ 8-11-2014 21:11
Kompletnie niezrozumiała decyzja NFZ uderzająca przede wszystkim w dobro pacjenta, potwierdzająca jak wielki bałagan panuje w naszej służbie zdrowia i pokazująca co tak naprawdę się liczy... niestety kasa... Co do samego KCMu to powiedzmy sobie szczerze, nigdzie nie jest idealnie ale akurat poziom obsługi w KCM zawsze stał na dobrym poziomie, miła obsługa, nie mam zastrzeżeń co do pracy tej placówki.
~obserw 8-11-2014 21:40
Jak można wygrac konkurs na swiadczenie usług kłamiąc?A kłamstw było wiele,przez to małe,uczciwe przychodnie nie otrzymały kontraktu z NFZ.Popieram bardzo i tak spóżnioną reakcję NFZ.Może będzie to przestrogą dla innych nieuczciwych,a szczerze mówiąc są jeszcze tacy co otrzymali kontrakt nieuczciwie.Przegrali mali,słabsi ale uczciwi.Szkoda!!!
~jelonek7 8-11-2014 22:03
Brawa dla NFZ za decyzję, dosyć naciągania pacjentów przez KCM, jak się do czegoś zobowiązuje to należy to respektować. Ta decyzja powinna być podjęta wcześniej. Mam wrażenie, ze dla Pani Moniki Mikulicz-Pasler najważniejsza jest kasa a nie dobro pacjenta. Dla takich osób nie powinno być miejsca na rynku usług medycznych. Ona i tak się nie zmieni bo nie ma etyki skoro ma gdzieś zapisy umów. Przykre, że doczekaliśmy się takich cwaniaków w Jeleniej Górze.
~darro 8-11-2014 22:16
Fajnie się krytykuje jako anonim. a pomyśleliście o setkach pacjentów pozostawionych bez opieki. O pacjentach ze wszczepionymi rozrusznikami i po zawałach. POMYŚLCIE a potem krytykujcie. Jak można bez uprzedzenia zerwać kontrakt . Byłem wczoraj w KCM u kardiologa i widziałem łzy w oczach pań w rejestracji gdy dzwoniły do pacjentów odwołując im wizyty , na które czekali miesiącami, bo takie są w Polsce realia. ŁATWO się krytykuje gdy to osobiście nie dotyka krytykanta. Myślę ,że jak poznacie racje drugiej strony to wam minka zrzednie. Tak NFZ dba O ZDROWIE pacjentów??? NFZ DO ZAORANIA!!
~do...znawcy 8-11-2014 22:19
1. nie ktoś ale KCM w ramach tylko poradni specjalistycznych ma kontrakt na kilka milionów i to jest wielkosc dostepna dla kazdego w internecie 2.Kierownictwo za te srodki zatrudnia lekarzy pielegniarki inny personel itp. i placi im wg. umowy z nimi czesto mniej niz inne jednostki nawet mniej niz szpital wiec nie ma chetnych lekarzy do pracy co widac w wielu poradniach 3 na obsluge i urzedników NFZ wydaje kolo 1 % srodkow na leczenie i to sa suche faktu z którymi nie można dyskutować ani pisać bzdur
~l 8-11-2014 22:20
A co z dokumentacją medyczną, jeśli ktoś załóżmy leczył się kilka lat.Czy zostanie przekazana? W "nowych" przychodniach ponownie trzeba przedstawić nowe skierowanie, na Ogińskiego pierwszy wolny termin to kwiecień 2015. Nie cieszcie się tak, bo NFZ narobił dodatkowego burdelu, a konsekwencje ponosi pacjent, który znowu jest bezradny w obliczu przeklętej biurokracji!!! Skoro skierowano środki do wskazanych trzech przychodni, to czemu tam trzeba znowu tak długo czekać?! Pacjenci, którzy byli zarejestrowani na listopad mają teraz czekać po 6,8 miesięcy. W NFZ na informacji posadzili (specjalnie przypuszczam) osobę, która pracuje tam od dwóch dni. SKANDAL!!!
~do trolla 8-11-2014 22:24
1. Skoro ma kontrakt, to NFZ złamało ten kontrakt. NFZ jak na razie nie przedstawiło żadnych konkretnych zarzutów. Zwyczajne niedotrzymanie umowy i na miejscu KCM spokojnie uderzałbym teraz do sądu. 2. Masz jakieś dowody, że płaci mniej? Jak widać chętni lekarze do pracy w KCM byli, więc zwyczajnie łżesz trollu. 3. Dowiedz się najpierw konkretów, zamiast rozpowszechniać bujdy. Chyba jesteś z NFZ-u, bo każdy człowiek mniej więcej wie, jak chora jest to instytucja.
~do...znawcy 2 8-11-2014 22:37
kontrakt dla KCM na poradnie specjalistów wynosił na rok 2014 dokładnie 3 405 917 zł... jak widac po realizacji kontraktu na poradnie neurologiczna i ginekologiczna mimo środków i możliwości no i kolejek chętnych pacjentów KCM nie zrealizował kontraktu -miał tzw. niedowykonania !!! / tylko w tej firmie / czyli po prostu nie miał kto przyjmować ,bo nie było lekarzy specjalistów chętnych do pracy a na koniec ..jacy chetni lekarze do pracy byli ? i nie mogli tam pracować ? bo nikt ich nie zna
~Bea 8-11-2014 22:57
Uważam , że zarzuty NFZ są bzdurne ,mowiac ze wizyty odwoływane były z dnia na dzień a zrobili dokładnie to samo z dnia na dzień zabrali dofinanowanie - bo ? Mamy władzę , ale przeprzaszam czyje to są pieniądze ? czy nie z naszych składek i bez wachania podejmuje się takie decyzje w ogóle nie mysląć o pacjentach którzy prawdopodobnie nie czytają tych wszystkich wpisów tylko myślą .. Boze co ja teraz zrobię nikt o mie nie pomyślał. A przecież NFZ miał dbać o pacjenta. Życzę wszystkim DUŻO ZDROWIA !!!!
~AnikA 8-11-2014 23:05
PANI Pasler to BIURWA a NIE LEKARZ ! dla niej pacjent to przypadek w komputerze a nie człowiek.Nie patrzy na chorego, bo albo wybiega i wraca ,albo konferuje przez telefonuje .MASSSSSSAKRA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
~Ola 8-11-2014 23:17
~ted:Nie znasz mnie więc mnie nie oceniaj.Czytaj ze zrozumieniem pacjentem Pani Prezes był mój ojciec a nie ja.Ja nie jestem, aż w takiej desperacji ,aby skorzystać z usług tej Pani.Życzę wszystkim dużo zdrowia i omijajcie to miejsce szerokim łukiem.
~Ryszard 8-11-2014 23:18
KCM oceniam na 4+. Nie jest może idealnie, ale nigdzie nie jest idealnie. Generalnie jedna z lepszych placówek w okolicy. Korzystałem z niej i będę korzystał, nawet jak będę musiał płacić. Lepszych lekarzy trudno znaleźć. Śmieszą mnie hejterskie zarzuty typu że ktoś "wybiega i wraca" albo "nie patrzy na chorego". Ludzie, jak w ten sposób oceniacie lekarzy to nic dziwnego że was źle traktują! Lekarz ma LECZYĆ, a nie tańczyć tak jakie kto ma fanaberie. Niestety zarzuty wobec KCM dalekie są od meteorytyki.
~ 8-11-2014 23:20
@Ola: Aha, nie korzystałaś z usług tej pani, ale wszystko wiesz najlepiej. Jesteś żałosna. Typowa hejterka, która potrafi tylko opluwać ludzi, mimo że nie ma bladego pojęcia o tym co się dzieje. To raczej takich jak ty zawistnych hejterów trzeba omijać szerokim łukiem.
~Do 22:37 8-11-2014 23:24
Ale bełkoczesz bez ładu i składu. Podaj konkretne fakty, bo jak na razie to co piszesz to są zwykłe pomówienia. Jakoś byli chętni, żeby tam pracować. Wykonanie kontraktu było na tyle, na ile zapłacił NFZ. Jeśli środki przyznane przez NFZ kończą się w połowie roku (co jest standardem w służbie zdrowia), to za co szpital ma realizować usługi? Pomyśl jak coś piszesz. NFZ też ma niejedno za uszami, a nawet więcej niż szpitale, które ledwo wiążą koniec z końcem, realizując kontrakty za psie pieniądze.
~~ted 8-11-2014 23:27
Ciekawe czym spowodowana jest tak duża ilość negatywnych komentarzy?Wszyscy ci ludzie są hejterami?Ta Pani ma fatalną opinię.A ty dzieciątko pewnie jeszcze do gimnazjum chodzisz.
~żenua 8-11-2014 23:28
Do wszystkich gimbusów, którym brakuje słownictwa, i muszą nazywać osoby krytykujące "hejterami". Pasler to jedna z gorszych kreatur, z jakimi miałam do czynienia. Mocna w gębie, traktująca pacjenta z góry, przy tym beznadziejny lekarz. Ilu pacjentów "wyleczyła" to wie chyba tylko ona sama. Bezczelna i ukierunkowana tylko na branie forsy. Dziwię się, że dopiero teraz to całe barokowo-marmurowe KCM idzie w cholerę - powinno było się to wydarzyć już ze 2-3 lata temu.
~do żenua 8-11-2014 23:55
Widać sam jesteś typowym hejterem najgorszego sortu. Normalny człowiek nie używa słów typu " kreatura", "mocna w gebie", "ukierunkowana tylko na branie forsy" itd. Ba, to co napisałeś ociera się o zniesławienie. Potrafiłbyś napisać to samo pod imieniem i nazwiskiem? Z pewnością nie, takie zaplute hejterki mocne są tylko w gębie anonimowo na forach. Tak się składa, że nie wymieniłeś ANI JEDNEGO poważnego zarzutu, a jedynie same personalne obelgi. Korzystam z usług KCM, więc mogę powiedzieć, że obsługa jest jak najbardziej profesjonalna. Dlatego w tej dyskusji dominują własnie takie jak twoje bezczelne wyzwiska ad personam, bo powaznych merytorycznych zarzutów pod adresem KCM nie macie. Obrzydliwe hejterki.
~Antoni 9-11-2014 0:24
Wygląda na to, że ten wątek rzeczywiście przyciąga rozmaitych "zawodowych" hejterów i zwykłych trolli. Tak wczytałem się w argumenty jednej i drugiej strony. Zastanawiające, że "zarzuty" pod adresem KCM dotyczą głównie jakichś personalnych, w gruncie rzeczy mało znaczących uwag wobec niektórych osób (głównie jednej pani). Z kolei obrońcy podkreślają wysoką jakość usług lekarskich. Już rodzaj argumentów mówi sam za siebie. Zastanówcie się, czy większe znaczenie ma dla was, żeby lekarz nie był "mocny w gębie", czy żeby dobrze leczył? A może to konkurencja próbuje dowalić placówce, która oferuje usługi na lepszym poziomie niż oni? W każdym razie ta nagonka na KCM jest zwyczajnie żałosna.
~Do Antoniego 9-11-2014 0:51
Nie ma co pisać już o Pasler. Wystarczy poczytać opinie na jej temat na rankinglekarzy.pl lub podobnych stronach. KOSZMAR, 95% komentarzy negatywnych! No ale dla niektórych to będzie "hejterstwo", spisek dziejów i zmowa przeciwko niewinnej kobiecie. Konkurencja nie śpi po nocach i trolluje biedną panią doktor. Ona powinna się zająć wróżeniem z fusów a nie leczeniem.
~Jeżeli nie wiadomo 9-11-2014 0:55
o co chodzi ... to chodzi o pieniądze. Jak KCM upadnie, to do Wrocławia będziecie jeździć na pilne badania. Gdyby nie KCM , to dziś leczyłby mnie doktor PIACH finansowany przez NFZ.
~ 9-11-2014 1:02
Otóż to. Pewnie kolejna akcja Wrocławia, żeby pieniądze z naszych placówek służby zdrowia poszły do Wrocławia. Ilekroć czytam o jakimś kolejnym pomyśle urzędników z Wrocławia, za każdym razem coś mi śmiеrdzi. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.
~do 00:51 9-11-2014 1:26
A na tych stronach produkują opinie tacy jak ty hejterzy. Nie ma co, wiarygodne źródło informacji. Jak jesteś chory to też czytasz anonimowe fora i na ich podstawie się leczysz? Pewnie to ty naprodukowałeś te hejterskie komentarze, tak samo jak tu mnożysz się pod różnymi nickami. Argumentów nie przedstawiłeś żadnych, a te hejterskie opinie... wiesz co sobie możesz nimi podetrzeć?
~emera 9-11-2014 7:57
Może decyzja NFZ nauczy czegoś szefową KCM. Pacjent w tej firmie się nie liczy. Tylko kasa. Pani prezes chce załatwiać wszystko sama. Zamiast przyjmować pacjentów - zajmuje się pisaniem korespondencji, sprawami zaopatrzenia, a pacjenci w tym czasie godzinami czkają na przyjęcie. Brak organizacji i naciąganie NFZ.
~chłop :-) 9-11-2014 10:39
straszna baba
~ 9-11-2014 11:11
Sluzba zdrowia pochlonieta biznesem pograza ludzi w niebycie zdrowotnym. Czy przysiega Hipokratesa mowi: przedewszystkim - zdzierac kase?- Czy nie pora wziac lekarzy za pyski i ukrocic takie dzialanie? Widzialem ludzi odchodzacych z KCMu w bolach i ze lzami w oczach, pytajacych -GDZIE SZUKAC POMOCY? To juz sorrry - SKOR......STWO. Sam borykam sie ze schorzeniem urologicznym i mam pecha! bo po pierwszej wizycie i okresie brania lekow, stawilem sie na umowiony ze specjalista termin i..., niestety, jego juz nie zastaje, a nastepny termin za pol roku. Trudno, zostawilem chorobie wolna reke, nie majac szans na leczenie. Moze Arlukowicza -niedojde spotka taka sytuacja, tyle ze te swinie lecza sie za prywatna kurtyna i maja ludzi w dupie. Mamy wiec wolnosc i obiecana demokracje - CHESZ TO ZDYCHAJ
~Arno 9-11-2014 11:18
Arogancja i traktowanie pacjenta "per noga" poczynając od informacji telefonicznej, obsługi w rejestracji, traktowaniu przez lekarzy i samą szefową KCM to według p.Passler błahe powody... Skoro lekarze nie rozumieją jak powinna wyglądać obsługa pacjenta, należy takie placówki z rynku eliminować.
~Jeeleniogórzanin 9-11-2014 12:20
Nigdy nie miałem żadnych problemów w KCM. Obsługa miła, lekarze profesjonalni, dobry sprzęt zdecydowanie powyżej przeciętnej w porównaniu z innymi przychodniami. Chyba najlepsza placówka w okolicy. Do tych którzy marudzą na arogancję i złe traktowanie pacjenta podczas rejestracji - może problem leży w was a nie w załodze KCM? Jeśli tak samo zachowujecie się w przychodniach jak tu na forum, to nie dziwię się, że tak was traktują. żądasz od innych kultury - wpierw pokaż ją sam. Lekarz też człowiek, ma prawo się zdenerwować na niesfornego pacjenta bez kultury. Niestety wielokrotnie widzę agresywnych pacjentow pełnych roszczeniowości, którzy nie rozumieją że trzeba poczekać na rejestrację albo że lekarz nie przyjmie go natychmiast bo ma innych pacjentów.
~ 9-11-2014 12:25
Na pewno smutne jest że tak Wrocław traktuje naszą służbę zdrowia. Niekumaci urzędnicy z Wrocławia już wielokrotnie dali pokaz swojej niekompetencji także w innych sprawach dotyczących naszego regionu. Czy przed wydaniem decyzji zasięgnięto opinii pacjentów? Czy pomyślano o tym, co się teraz z nimi stanie? Mnóstwo osób było zadowolonych z usług lekarzy w KCM (co widać też po komentarzach), co teraz z nimi? Wydawać by się mogło że NFZ utworzono po to, żeby wspierał służbę zdrowia. Jak widać jest dokładnie na odwrót! Czas najwyższy uniezależnić się od Wrocławia, bo to co tam się wyrabia przekracza już dopuszczalne granice, a Wrocław myśli głównie o tym, jak obciąć środki na Dolny Śląsk tak żeby jak najwięcej poszło na Wrocław.
~Arno 9-11-2014 12:25
~Jeeleniogórzanin, czy jak się tam nazwiesz w następnym poście. Jesteś z ekipy KCM czy taki z ciebie miłośnik tego przybytku??
~ 9-11-2014 12:31
Jeleniogorzaninie, moze nalezysz do tzw. wazeliniarzy? to nie dziwi mnie ze nie zuwazyles niczego "NIE TAK". Tutaj lekarz powinien czlowieka pocieszy, nawet biarac jego dlon i poklepujac mowic slowa nadziei. Ale co ja mowie , to polska i Polacy! ludzie nabici buta i mania wyzszosci z racjii stanowisk. Widzialem w Niemczech jak lekarz zachowuje sie podczas wizyt w stosunku do chorych - to wyglada jak kochajaca sie rodzina, u nas to nie do pomyslenia ze taki nagnie kark nad potrzebujacym pomocy lekarza.
~123 9-11-2014 12:33
proponuję, żeby teraz wszyscy, którzy mieli zaklepane wizyty w KCM podali do sądu wrocławski oddział NFZ w związku z anulowaniem tych wizyt i kosztami, na które ich narażono nieprzemyślaną decyzją NFZ. Może to nauczy urzedasów większego profesjonalizmu.Rozwiązać umowę natychmiastowo, bez żadnych wcześniejszych zapowiedzi ? to tylko w Polsce jest możliwe,gdzie urzędy publiczne stanowią arenę zmagań prywatnych interesików różnych dziwnych osób , a dobro pacjenta jest na ostatnim miejscu.
~ 9-11-2014 12:39
Oho, widzę że trolle z konkurencji się uaktywniły. "Arno" i drugi z adsl.inetia.pl (178.37.*.*) (albo ten sam z dwóch komputerów, sądząc po tym, że komentarze obu pojawiają się zawsze jeden po drugim) - ciekawe, że ich hejtów jest tu chyba najwięcej w tym wątku (pojawiają się seriami co jakiś czas). Eliminować to się powinno was - internetowych trolli i hejterów, którzy potrafią tylko opluwać. Nie podoba ci się, bo pani krzywo na ciebie patrzy albo musiałeś poczekać chwilę na rejestrację - to nie chodź. Jeździj sobie do Wrocławia (na pewno będzie szybciej). Oprócz was są też świadomi, kulturalni pacjenci, którzy zwracaja uwagę przede wszystkim na poziom kompetencji lekarskich i ci są zwykle zadowoleni.
~Do 12:31 9-11-2014 12:43
Lekarz jest po to, żeby cię pocieszać? Nie no, to już jest kabaret. Jak szukasz pocieszyciela, to idź do psychologa albo księdza do spowiedzi. Lekarz jest przede wszystkim od LECZENIA, a nie żeby cię trzymał za rączkę i tłumaczył urodzonemu malkontentowi, że życie jest piękne (czego on i tak nigdy nie zrozumie). I mamy powód hejtów wielu niezadowolonych. Bo lekarz nie wziął "jego dlon i poklepujac mowic slowa nadziei" i oni teraz dlatego go opluwają. Normalnie błazenada do kwadratu.
~PiotrG 9-11-2014 12:56
Też mam takie podejrzenie, że większość hejtów w stosunku do KCM pisanych jest na zamówienie. Czyje? Można się tylko domyślać. Tylko idiоta kompletnie bez wyobraźni cieszyłby się, że cofnięto kontrakt naszej placówce. A co dalej? Daję głowę, że te same osobniki będą za chwile truć na forach, że nie mają się gdzie leczyć. Jak nie ma rzeczowych argumentów, to powód zawsze się znajdzie: a to lekarz nie wziął za rączkę, nie popatrzył czule w oczka, powiedział nie takim tonem, jakim ktoś by chciał, trzeba było poczekać chwilę na rejestrację itd. Przecież to jest żałosne.
~PiotrG 9-11-2014 13:02
Nawiasem mówiąc, jak obserwuję, w jakim stanie przychodzą niektórzy do lekarzy, to się dziwię, że lekarze w ogóle chcą takich obsługiwać. Zaniedbani, większość z nich pewnie myła się tydzień temu, śmierdzący papierochami, nieogoleni - jednym słowem żulernia. Lekarz musi wąchać potem te smrody człowieka, który nie rozumie, że przed przyjściem do lekarza wypadałoby się przynajmniej wykąpać. Nic dziwnego, że może nie być nadmiernie serdeczny. Jestem pełen podziwu dla tych lekarzy - leczenie takich osobników to wyjątkowo niewdzięczna praca. I teraz ta żulernia odbija sobie na forach, bo lekarz nie spojrzał mu w oczka czy nie potrzymał za rączkę. Jaki wy macie stosunek do otoczenia, taki ma otoczenie do was. Skoro inni są zadowoleni z obsługi, to znaczy to tylko tyle, że problem leży w was.
~Arno 9-11-2014 13:16
~Jeeleniogórzanin, czy jak się tam nazwiesz w następnym poście. Jesteś z ekipy KCM czy taki z ciebie miłośnik tego przybytku??
~Arno 9-11-2014 13:21
Ci durnie tutaj pro KCM jednak nie rozumieją jak powinno wyglądać traktowanie przez lekarza. Myslicie , że skoro lekarz kompetentny to może sobie pozwolić na arogancję i traktowanie pacjenta "per noga" ? Ja myśle, że nie. W dodatku twierdzę, że podejście lekarza świadczy o jego kompetencjach... Jak by nie było, z czasem rynek zweryfikuje patologie w służbie zdrowia, choćbyście stawali na rzęsach... :)
~Onra 9-11-2014 13:39
Widać, że ten Arno to zwykły troll albo opłacony hejter. Ile razy jeszcze będziesz wklejał ten sam post, сieсiu?
~ 9-11-2014 13:46
jeśli ktoś uważa że w KCM było źle to teraz powodzenia w leczeniu się w innych placówkach. oj będą teraz jęki, narzekania dopiero się zaczną. zwłaszcza że tam zwiększą się kolejki. będziecie leczyć się prywatnie i taki będzie "pożytek" z decyzji NFZ. ta instytucja od dawna działa na niekorzyśc pacjentów.
~Arno 9-11-2014 14:34
Onra czy , jak tam się nazwiesz następnym razem, chciałbyś żebym bym trollem albo opłaconym hejterem, ale niestety tak nie jest. Jestem zwykłym mieszkańcem, któremu zależy na jakości i na likwidacji patologii w służbie zdrowia. Tak to się własnie odbywa... Ale skoro chcesz się pocieszać że robię to z innych pobudek, twoja sprawa...
~Arno 9-11-2014 15:05
twój "styl" i sposób zwracania się do innych mówi wszystko o tobie...
~ 9-11-2014 15:24
No to już wiemy, kto tak zaśmieca jeleniogórskie portale przy wszystkich artykułach o KCM. Arno - opłacony spamer i hejter. Biedactwo sfrustrowało się, bo pani w przychodni nie potrzymała go czule za rączkę. I teraz wylewa żale na forach. Co za popaprany człowiek. Ty powinieneś się leczyć - ale nie w KCM, tylko u jakiegoś psychiatry.
~Arno 9-11-2014 15:37
co jeszcze?? :))
~Beatrycze 9-11-2014 15:39
Arno - nie bądź śmieszny. Hejtujesz cały wątek, nazywasz durniami lekarzy, KCM patologią i w ogóle pomawiasz co chwilę wszystkich, bo jakiś lekarz nie dość czule się tobą zajął? musisz być jakimś strasznie niedowartościowanym człowiekiem. Jak widać inni nie mają takich problemów. Normalny człowiek szuka w przychodniach profesjonalisty, a nie drugiej mamusi. Miałeś nieszczęśliwe dzieciństwo? Naprawdę współczuję. A jednocześnie ubolewam, że teraz odreagowujesz je na forach, krzywdząc innych. Myślę, że rzeczywiście powinieneś skorzystać z usług jakiegoś psychologa, który ci pomoże uporać się z kompleksami. Przychodnia to nie dom zastępczy.
~psycholog 9-11-2014 16:08
Apeluję o mniej agresji we wpisach skierowanych do "Arno"! To jest człowiek wymagający czułości, miłości, troskliwej ręki. Już raz zrobiono mu krzywdę - nie powielajcie błędów poprzedników! Ten samotny, opuszczony człowiek siedzi teraz całą niedzielę i wywnętrza się, jak go skrzywdzono. Chcecie, żeby tak samo siedział całe najbliższe święta i żalił się, że skrzywdzili go kolejni źli ludzie? Gwizdy dla lekarzy z KCM, że nie wyczuli wyjątkowych potrzeb wyjątkowego pacjenta - faktycznie, powinno się nie tylko cofnąć dotację, ale w ogóle zlikwidować tę placówkę. Skoro są dobrymi specjalistami, to niech leczą psy i koty, a nie wyjątkowych, nadwrażliwych pacjentów, którzy nie potrzebują fachowców od neurologii, kardiologii czy laryngologii, tylko przede wszystkim miłości.
~ 9-11-2014 16:41
cha cha ! śmiechłem ! faktycznie jakieś lelum polelum wybrało się do przychodni bez mamusi i przeżyło szok że nikt nie trzymał go za rączkę .. xd
~albert 9-11-2014 17:17
Mówimy o leczeniu na NFZ a za takie usługi KCM kasował kasę i z obowiązków miał się wywiązywać; większość kontraktów na JG miał KCM stąd tam tylu pacjentów, z braku wyboru leczenia na NFZ gdzie indziej pozdrawiam
~гоb 9-11-2014 17:25
To nie pierwsza taka sytuacja we wrocławskim oddziale NFZ z nagłym zrywaniem kontraktów z niezrozumiałych względów. Poczytajcie np. tutaj: http://www.prw.pl/articles/view/23501/Lawina-skarg-w-dolnoslaskim-NFZ
~ 9-11-2014 17:28
Wygląda to tak, jakby NFZ posłuchał donosów kilku sfrustrowanych pacjentów i na tej podstawie podjął decyzję. A co z całą rzeszą zadowolonych? Czy ktoś z urzędników NFZ pofatygował się na miejsce, żeby sprawdzić jak jest naprawdę? Czy przeprowadzono dokładne a...lizy? Wyjątkowo nieprofesjonalne działanie urzędników w dolnośląskim NFZ-cie!
~Arno 9-11-2014 20:49
No, już jestem :) Ale widzę, że patologia broni się jak może :-)
~Alina~ 10-11-2014 12:07
Ten Arno to jakiś etatowy hejter albo życiowy frustrat. Wielokrotnie leczyłam się w KCM i poziom usług zawsze był na wysokim poziomie. No ale jak ktoś jest zakompleksionym nieudacznikiem to zawsze będzie widział winę u wszystkich tylko nie u siebie.
~ja 10-11-2014 18:54
W kcm leczylam się od paru lat....i powiem szczerze nie mialam żadnych zastrzeżeń ,wczesniej trafialam do innych przychodni , lekarzy np . Na Mostowej by lam u neurologa wizyta utrwala 5 minut , bo pani doktor przyjmuje na 1 miejscu medycynę pracy....szkoda kcm ...tak się niszczy wszystko w Jeleniej gorze niestety ....
~urzędnik 10-11-2014 21:07
To skutek dorwania się Dutkiewicza do władzy na Dolnym Śląsku. Teraz w tajemniczy sposób będą znikać pieniądze w wielu innych dziedzinach. Zamiast na drogi w województwie pójdą na Wrocław, to samo w kulturze, turystyce, medycynie itd. Wrocław ma duuuże długi i musi je z czegoś pokryć. Zaskoczenie? Wystarczy przea...lizować pewne fakty POlityczno-ekonomiczne i sprawa się wyświetla. Nie przez przypadek NFZ nie podał żadnych konkretnych zarzutów, a mimo to mnóstwo ciemnych ludzi kupiło tę spreparowaną "prawdę". Radzę poszperać trochę głębiej w faktach, a nie kupować bezkrytycznie to co Wrocław nam oficjalnie mówi.
~Ola 10-11-2014 21:56
Do dwóch osób zmieniających wielokrotnie nazwę użytkownika o numerach IP *.adsl.tpnet.pl (83.30.*.*) oraz *adsl.tpnet.pl(83.10.*.*)Wiadomo nie od dziś ,że jesteście z fanklubu Pani Doktor(jej rodziny,znajomych i cholera wie co tam jeszcze)przestańcie się powtarzać i dajcie innym wyrazić swoje zdanie.NFZ już podjął decyzję i ludzie,także wyrobili sobie już zdanie i go nie zmienią.
~taxa 11-11-2014 8:41
Krótko - KCM od dawna było "solą w oku" dla konkurencji - ledwo "ziipiącego" szpitala. W KCM - wspaniali lekarze specjaliści, dobra fachowa opieka i co najważniesze dla KCM pacjent to człowiek, a nie towar. Dziwicie się dlaczego nagonka ?. Niejednokrotnie osobiście wraz z członkami rodziny doświadczyłam dobrej, fachowej i natychmiastowej opieki szczególnie wówczas gdy, "szpital" no cóż..... negatywna opinia nie dotyczy wszystkich lekarzy i tzw. białego personelu. Negatywna opinia należy się zarządzającym szpitalem, niech biorą przykłąd z KCM.
~@ Ola 11-11-2014 18:30
adsl.tpnet.pl to nazwa dostawcy internetowego, a nie numer użytkownika, ty "detektywie" od siedmiu boleści. Tak to jest jak baba oderwie się na chwilę od garów i wchodzi na internet, gdzie nie potrafi zajarzyć, co oznacza co.
~A.B 11-11-2014 19:20
Do *.adsl.tpnet.pl (83.30.*.*) To ty nie zajarzyłeś spróbuj złożyć literki raz jeszcze.Być może to twoja baba od tych garów się oderwała i to napisała.
~Do 19:20 11-11-2014 22:12
Ale czego nie zajarzył? Wydaje mi się, że rzeczowo wyłożył jak krowie na rowie, co oznaczają te literki. Jak nadal nie rozumiesz, to się zapytaj swojego operatora. Albo idź na pastwisko i tam rycz.
~Tola 12-11-2014 9:42
Do tego jeszcze powinni cofnąć kontrakt dla okulistyki. A na Zabobrzu też się NFZ powinien "dobrać" do przychodni "W" , do ortopedy rejestrują po 2 osoby na jedną godzinę. Jak jest z innymi specjalizacjami?
~MJ 12-11-2014 11:25
Bylem u tej Pani kilka razy (do kardiologa). Za kazdym razem trzeba bylo czekac 3 godziny. Raz to nawet zalatwiala swoje sprawy z adkowaktem. poprostu zal !!!. Teraz chodze do Pana Kazały tez kardiolog i jest wszystko ok :)
~Ryszard 12-11-2014 17:03
Korzystałem wielokrotnie z usług lekarzy-specjalistów zatrudnionych w KCM, nigdy nie było żadnych problemów z obsługą. Lekarze profesjonalni, miła obsługa, a sprzęt taki, że reszta przychodni może się chować przy KCM. Większość pacjentów była zadowolona. Teraz okazuje się, że dobre centrum medyczne nie uzyskało dofinansowania, a jego pieniądze przypadną kiepskim przychodniom. Komu we Wrocławiu zależy na rozłożeniu służby zdrowia w naszym mieście?
~jotek 12-11-2014 17:46
cała sprawa ewidentnie śmierdzi. skoro tyle osób jest zadowolonych to skąd w NFZ taka zła opinia ? urzędnicy we Wrocławiu wiedzą lepiej niż pacjenci w Jeleniej Górze ? ciekawe... ukartowana sprawa albo ktoś za mało komuś dał w łapę .
~byłam tam 14-11-2014 0:03
Bardzo dobrze,za takie traktowanie pacjentów to im się należy.Byłam 3 razy na wizycie u Pani dr. Pasler i za każdym razem zamiast zajmować się mną to gadała przez telefon albo pisała w komputerze,raz w trakcie wizyty wyszła i nie było jej 20 minut to jakiś skandal,ma gdzieś pacjentów. Nie powinna leczyć bo jeszcze zrobi komus krzywdę,masakra.
~kinga dino-zaur 14-11-2014 14:49
nareszcie wzięli się za moloch,gdzie pacjent w ogóle się nie liczył,byłam tam z mamą 87-ą chorą na cukrzycę,byłyśmy zarejstrowane do kardiologa p.doktor Pasler,czekałyśmy 4 godz,w końcu nie wytrzymałam i zabrałam z tamtąd mamę,bo żle się poczuła,to był szczyt,bo nie było nikogo kto by udzielił pomocy.A pani doktor się nie pojawiła mimo kilkakrotnego monitowania przez recepcjonistkę.Teraz mamy super przychodnię na Kopernika ,gdzie się nie czeka a personel i lekarze mili i spieszący z pomocą chorym
~allox 15-11-2014 21:00
Ja też byłam na kilku wizytach u pani passler i czułam się tam jak" piąte koło ".Pani doktor kilka razy wychodziła z gabinetu, rozmawiała przez telefon w sprawach czysto biznesowych, przyjmowała podczas moich wizyt jakiś swój personel. Dodam, że były to wizyty prywatne.
~ela 15-11-2014 22:23
Oj, chyba to konkurencja pisze te wszystkie hejterskie wpisy. Jak to możliwe, że jest tyle dobrych opinii i obok nich jednocześnie mieszające z błotem KCM? I dziwnym trafem jakoś adresy IP przy negatywnych komentarzach ciągle się powtarzają. Na konkurencyjnym portalu też opinie raczej pozytywne pod adresem KCM. Konkurencja nie może ścierpieć, że pacjenci idą do lepiej wyposażonych placówek? NFZ właśnie wycofał się ze swojej decyzji, tak szybko jak wcześniej ją podjął. Co jakby nie patrzeć też o czymś świadczy. Raczej bardziej o tym, że w NFZ-cie jest coś nie tak, a nie w KCM.
~ 15-11-2014 22:27
Wiele razy korzystałam z opieki lekarskiej w KCM i jakoś też nigdy nie miałam zastrzeżeń. Dziwne to trochę, żeby jednych pacjentów panie lekarki traktowały dobrze, a innych bardzo źle? A może to w tych pacjentach jest coś nie tak? Jest mnóstwo takich pacjentów, którym nigdzie się nie będzie podobać. Narzekacie, ale jakoś wciąż tam chodzicie. Czy ktoś zmusza do tego? KCM jest dobrze wyposażoną placówką z dobrymi lekarzami i dużą stratą byłoby, gdyby zawieszono ten kontrakt. Zawsze chętnie będę tam przychodzić i cieszę się, że NFZ w końcu posłuchało głosów pacjentów i cofnęło swoją niesprawiedliwą decyzję.
~Jan 16-11-2014 22:22
dobra przychodnia dobrze że NFZ wycofał się z błędnej decyzji krzywdzącej lekarzy i mieszkańców.
~romsley 17-11-2014 12:05
Usg tarczycy robil mi facio od cukrzycy --kompletnie nie rozumial tego co widzi na monitorze...Przedstawil mi zupelnie inny obraz mojej tarczycy.Musialam leciec prywatnie do dwoch innych lekarzy ktorzy podali prawidlowy obraz tarczycy...(dwa takie same opisy)...Monitoruje tarczyce dwa razy do roku I to co powiedzial mi ten facio zdumialo mnie...Tak jakby sprzatacza dali do obslugi aparatu Usg.... A jak sie zapytalam co teraz robic to popwiedzial....nie wiem ja pani nie prowadze....
~arekwit 17-11-2014 18:54
Kardiologia - bardzo profesjonalna, miło obsługa, byłem raz, bardzo miła pani doktor wszystko dokładnie wytłumaczyła, pomogła, jedna wizyta i wszystko udało się załatwić za jednym razem. Jak najbardziej pozytywne wspomnienia z KCM. Poszedłem z polecenia znajomych którzy również chwalą sobie ten zakład. Skąd te cyrki teraz? dlaczego nikt nie uwzględnił opinii zadowolonych pacjentów których jest bardzo dużo??
~Misiek 2x25 23-11-2014 15:04
Zgadzam się całkowicie i potwierdzam -kardiolog- opisane karygodne zachowanie Pani doktor Moniki Mikulicz-Pasler. swego czasu towarzyszyłam mamie, która miała mieć przeprowadzone badania w KCM i Pani dr zamiast zajmować się pacjentką,rozmawiać z nią,udzielać porad to rozmawiała przez telefon wychodząc nieraz z gabinetu a rozebrana pacjentka leżała po kilkanaście minut. TAK BYŁO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pani Doktor zastanów się co jest ważne dla Pani w momencie. kiedy leży przed Panią przerażona z chorym sercem prawie 90-letnia pacjentka, która czeka nawet na ciepłe słowo skierowane do NiEJ a nie do komórki, która w KCMie jest przyklejona do Pani ucha.
~suseł 24-11-2014 15:26
Sam robiłem USG tarczycy w KCM, zabieg był przeprowadzony bardzo profesjonaalnie, przez bardzo miłą panią doktor znającącą się na rzeczy. Bardzo pochwalam KCM, wielu moich znajomych korzysta z tej placówki i nie mają żadnych, ale to ŻADNYCH!!! zastrzeżeń. Z kolei jak jeździłam do Wrocławia to tam kolejki dużo większe a obsługa nieprofesjonalna, niemiła dla pacjenta, ogólnie to porażka. Tak więc mamy bardzo dobrą placówkę medyczną w naszym mieście i dbajmy o nią. Te negatywne komentarze to muszą być sfrustrowani, wiecznie zrzędzący ludzie, któzy zawsze znajdą powód do narzkakń, a służba zdrowia to wiadomo ulubiony temat dla narzekczy. Nie ma co słuchać tych hejterskich komentarzy lepiej samemu pójść i się przekonać,na pewno nikt nie będzie zawiedziony a pseysmiści zmienią zdanie. pozdrawiam
~RadekM 10-10-2015 14:47
Jak najbardziej zgadzam się z decyzją NFZ, mimo iż to prywatna placówka obsługa gorsza niż w publicznych ośrodkach. Odczyt rentgena prawie dwa tygodnie czkania mimo iż płatny. Niestety ładny budynek bez odpowiedniej kadry nie zapewnia właściwej opieki!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group