Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6885
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nasiąknięci czystością

Piątek, 8 czerwca 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 8 czerwca 2007, 11:43
Autor: Angela
Jelenia Góra: Nasiąknięci czystością
Fot. Angela
Pilnują i proszą starszych, aby nie zaśmiecali środowiska.

– Segregować śmieci, nie rzucać papierków na ziemię tylko do kosza, zakręcać krany, gasić światło i nie łamać gałęzi – takie rady chórem wykrzyczały dzieci w Przedszkolu nr 14 w Cieplicach, gdzie odbył się Dzień Małego Ekologa.
Został zorganizowany jako podsumowanie programu eko-zespołów dla szkół i przedszkoli.

Te kilka banalnych zasad, które udało się dzieciom zapamiętać, dorośli traktują na tyle trywialnie, że w życiu codziennym nie biorą ich pod uwagę. Dlatego wyedukowane ekologicznie maluchy postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i pilnować nawet swoich rodziców.

– Bardzo często dorośli zapominają o tym, że nie należy wszystkich śmieci wrzucać do jednego pojemnika – powiedziała zaproszona na spotkanie Magdalena Lemcio, doradca metodyczny ds. przedszkoli. – Są zabiegani i często nie mają czasu zwracać na takie sprawy uwagi. Program ten natomiast pozwoli na wszczepienie poprawnych zachowań.

Dzieci z przedszkoli, które włączyły się do akcji, od początku roku szkolnego uczyły się, co robić by – jak powiedział jeden z przedszkolaków –ziemia była szczęśliwa.
W „czternastce” zbierano makulaturę i zużyte baterie, segregowano śmieci, sprzątano swoje otoczenie oraz założono straż czuwającą nad oszczędnością wody i światła.

– To dla nas wielki sukces – powiedziała Joanna Konopka, dyrektor przedszkola i inicjatorka proekologicznej akcji. – Nasze dzieci przychodzą i pytają, czy można zgasić jedno światło bo jest widno. Zgłaszają, że krany nie są dokręcone. Podczas akcji zajęły trzecie miejsce wśród szkół w ramach zbierania zużytych baterii i zgromadziły około pół tony makulatury. W przyszłym roku już kolejne spotkanie, a tymczasem my ze swoimi przedszkolakami przez cały rok będziemy stali na straży porządku i ekologicznych zasad, do czego serdecznie zachęcam również inne szkoły – dodała.

Po występach artystycznych i rozdanych nagrodach, na wszystkich czekała niespodzianka: grill oraz zabawy w ogrodzie przedszkolnym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group