Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 8532
Zalogowanych: 56
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nasi ratownicy wyprowadzili pacjenta z hipotermii

Środa, 11 lutego 2015, 7:40
Aktualizacja: Czwartek, 12 lutego 2015, 7:33
Autor: Angela
Jelenia Góra: Nasi ratownicy wyprowadzili pacjenta z hipotermii
Fot. Angela
Medycy ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jeleniogórskiego szpitala wyprowadzili z głębokiej hipotermii około 60–letniego pacjenta, przywiezionego na oddział z temperaturą ciała 22 stopnie Celsjusza. – Nie mamy do tego żadnych urządzeń, więc musieliśmy działać tzw. metodą domową, ale udało się – mówi Stanisław Biernacki, p.o. ordynatora jeleniogórskiego SOR–u. – Po około sześciu godzinach ręcznego masażu, mężczyźnie wróciły funkcje życiowe – dodaje S. Biernacki.

Pacjent został przywieziony karetką na Szpitalny Oddział Ratunkowy w styczniu. – Mężczyzna zasłabł na mrozie przy jednym z marketów, a kiedy ktoś go zauważył i wezwał pogotowie, jego ciało miało już tylko 22 stopnie Celsjusza – opowiada Stanisław Biernacki. – W ratowanie jego życia zaangażowany był cały oddział SOR, a na zmianie mamy sześciu medyków. To była ciężka, kilkugodzinna, fizyczna praca, ale zakończona sukcesem. Pacjenta udało się uratować środkami domowymi, bo nie mamy aparatury takiej jak Kraków czy inne nowoczesne szpitale. O urządzenie do masażu automatycznego staramy się od długiego czasu, ale brakuje na to pieniędzy - dodaje ordynator SOR-u.

Po tym zdarzeniu, w jeleniogórskim szpitalu tworzony jest dodatkowy specjalistyczny zespół, który będzie powiadamiany w przypadku takich zdarzeń. – Do współpracy i wymiany doświadczeń i na szkolenie zaprosiliśmy kolegów lekarzy z Krakowa, którzy zajmują się hipotermią i odnieśli wielki sukces – uratowali dwuletniego chłopca, którego temperatura ciała wynosiła 12,7 stopnia Celsjusza, o czym głośno było nie tylko w Polsce, ale i na świecie – mówi Stanisław Biernacki.

W szkoleniu udział wezmą także ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy jako pierwsi docierają do osób wyziębionych w górach. Trwają też rozmowy dotyczące zakupu urządzenia do automatycznego masażu na SOR. Koszt takiego sprzętu to kilkanaście tysięcy złotych.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
599
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
12%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
 
Kultura
Jelenia Góra i Karkonosze na 1 miejscu w Polsce!
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group