Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 9022
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nasi ratownicy wyprowadzili pacjenta z hipotermii

Środa, 11 lutego 2015, 7:40
Aktualizacja: Czwartek, 12 lutego 2015, 7:33
Autor: Angela
Jelenia Góra: Nasi ratownicy wyprowadzili pacjenta z hipotermii
Fot. Angela
Medycy ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jeleniogórskiego szpitala wyprowadzili z głębokiej hipotermii około 60–letniego pacjenta, przywiezionego na oddział z temperaturą ciała 22 stopnie Celsjusza. – Nie mamy do tego żadnych urządzeń, więc musieliśmy działać tzw. metodą domową, ale udało się – mówi Stanisław Biernacki, p.o. ordynatora jeleniogórskiego SOR–u. – Po około sześciu godzinach ręcznego masażu, mężczyźnie wróciły funkcje życiowe – dodaje S. Biernacki.

Pacjent został przywieziony karetką na Szpitalny Oddział Ratunkowy w styczniu. – Mężczyzna zasłabł na mrozie przy jednym z marketów, a kiedy ktoś go zauważył i wezwał pogotowie, jego ciało miało już tylko 22 stopnie Celsjusza – opowiada Stanisław Biernacki. – W ratowanie jego życia zaangażowany był cały oddział SOR, a na zmianie mamy sześciu medyków. To była ciężka, kilkugodzinna, fizyczna praca, ale zakończona sukcesem. Pacjenta udało się uratować środkami domowymi, bo nie mamy aparatury takiej jak Kraków czy inne nowoczesne szpitale. O urządzenie do masażu automatycznego staramy się od długiego czasu, ale brakuje na to pieniędzy - dodaje ordynator SOR-u.

Po tym zdarzeniu, w jeleniogórskim szpitalu tworzony jest dodatkowy specjalistyczny zespół, który będzie powiadamiany w przypadku takich zdarzeń. – Do współpracy i wymiany doświadczeń i na szkolenie zaprosiliśmy kolegów lekarzy z Krakowa, którzy zajmują się hipotermią i odnieśli wielki sukces – uratowali dwuletniego chłopca, którego temperatura ciała wynosiła 12,7 stopnia Celsjusza, o czym głośno było nie tylko w Polsce, ale i na świecie – mówi Stanisław Biernacki.

W szkoleniu udział wezmą także ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy jako pierwsi docierają do osób wyziębionych w górach. Trwają też rozmowy dotyczące zakupu urządzenia do automatycznego masażu na SOR. Koszt takiego sprzętu to kilkanaście tysięcy złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (52)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group