Wtorek, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 7305
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Narodziny w obliczu wojny

Wtorek, 19 kwietnia 2022, 15:33
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Narodziny w obliczu wojny
Fot. Przemek Kaczałko
Wśród uchodźców przybyłych do Jeleniej Góry po 24.02 były też kobiety w ciąży. Pierwsza z nich urodziła 11 kwietnia córeczkę, a dzisiaj (19.04) powiększoną rodzinę z Ukrainy powitał prezydent miasta wraz z prezesem Term Cieplickich.

Urodzona 11 kwietnia w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej Sofia wraz z mamą, została przywitana w Sport Hotelu (prowadzonym przez Termy Cieplickie) przez prezydenta miasta i prezesa miejskiej spółki. Uchodźczyni od 6 marca przebywa w obiekcie przy ul. Złotniczej i pochodzi z Berdyczowa.

Dziękuję Polakom, że nas przyjmujecie, darujecie bezpieczeństwo nad głową. Dziękuję za pomoc: hotel, wyżywienie, pieluchy, wózek i inne rzeczy. Nie zapomnimy tego dobra, które dla nas robicie, zawsze będziemy o tym pamiętać. Mam nadzieję, że wrócimy do domu i będzie spokojnie, ale zawsze będziemy pamiętać jak nas wspieraliście - dziękuję w swoim imieniu i narodu Ukrainy - wyznała Olena, mama Sofii.

Jak mówił prezydent Jeleniej Góry, do tej pory w naszym mieście wydano uchodźcom ok. 1800 numerów PESEL, a zarejestrowano ok. 2,5 tys. osób.

Zakładamy, że po 24 lutego do Jeleniej Góry przyjechało ok. 3 tysiące uchodźców - powiedział Jerzy Łużniak, który przybył do hotelu przy ul. Złotniczej z prezentami dla maleńkiej Sofii.
W hotelu przy ul. Złotniczej mamy ponad 40 osób (głównie kobiety z dziećmi). Przy ul. Sudeckiej mamy 66 osób, z czego 8 w hali, bo w ubiegłym tygodniu większość osób przeniesiono do budynku po dawnym Urzędzie Skarbowym. Mamy komunikat, że z Wrocławia ma do nas dotrzeć kolejnych 30 osób - powiedział Dariusz Stolarczyk, prezes Term Cieplickich, który wraz z pracownikami spółki zapewnia uchodźcom możliwie najlepsze warunki. - Narodziny Sofii to taki symptom, że w całej tej tragedii dzieje się też coś dobrego - dodał D. Stolarczyk.

W obiektach miejskiej spółki mieszkają jeszcze dwie kobiety w ciąży, więc wkrótce kolejni obywatele Ukrainy urodzą się w Jeleniej Górze.

Twoja reakcja na artykuł?

35
55%
Cieszy
4
6%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
3%
Smuci
15
23%
Złości
8
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (59)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
450
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jelenia Góra będzie miastem tańszym
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 20.05.2024
 
Karkonosze
Wiosna w górach na całego
 
112
Kolizje głównie... przed przejściem
 
Kultura
Ogień w Cieplicach
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group