Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5707
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nagrodzeni za rodzinne wspomnienia na papier przelane

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 4 grudnia 2010, 12:28
Aktualizacja: Niedziela, 5 grudnia 2010, 8:21
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Aż czterdzieści pięć prac pióra czterdziestu jeden autorów wpłynęło na drugą edycję konkursu literackiego „Zachować w pamięci – Historia mojej rodziny”. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród miało miejsce dziś w siedzibie organizatora, czyli w Książnicy Karkonoskiej. Być może wiosną uda się wydać tomik z nagrodzonymi pracami.

– Nasz konkurs nabiera wymiaru ogólnopolskiego: dostaliśmy prace, między innymi, z Częstochowy, Katowic, a nawet Wejherowa – powiedziała przewodnicząca jury Ewa Milińska, która – w imieniu organizatorów – zapoznała gości z kryteriami oceny prac przez jury. Podkreśliła, że poziom był bardzo wysoki, a szczególnie godny zauważania jest udział młodzieży. Jurorzy (Ewa Milińska, Maria Suchecka, Miłosz Kamiński i Kamila Wilk) zdecydowali, że prace ludzi młodych zostaną ocenione w osobnej kategorii.

– Braliśmy pod uwagę zarówno wartość faktograficzną wspomnień, jak i zgodność z tematem i jego oryginalne ujęcie. Liczyła się dynamika – dodała Ewa Milińska. Konkurs okazał się wielopokoleniowy. Wśród laureatów jest bowiem wnuk, który opisał historię swojej babci. Jednocześnie o tym samym pisał jego dziadek nie wiedząc, że za pióro chwycił także wnuk. Obie prace – choć na ten sam temat – okazały się godne nagrody!

Wśród młodzieży trzy równorzędne pierwsze miejsca przyznano Bartkowi Błaszkiewiczowi za „Prawdziwą opowieść mojego dziadka”, Filipowi Pławiakowi za „Wspomnienia z Kresów Wschodnich” oraz Iwo Wieczorkowi za pracę zatytułowaną „Z opowieści mojej Babci Marii”. Nagrody książkowe i dyplomy dostali wszyscy uczestnicy. A szczególne podziękowania trafiły na ręce pań z Zespołu Szkół w Janowicach Wielkich, skąd pochodziło wiele wspomnień.

Wśród dzieł starszych literatów jurorom bardzo trudno było wskazać to najlepsze. Dlatego zdecydowano o przyznaniu czterech równorzędnych nagród pierwszych (po 500 PLN). Trafiły one do Teresy Ankudewicz-Blukacz, Alicji Ciszewskiej, Mateusza Jaskólskiego oraz Izabeli Rychnowskiej. Drugie miejsce (250 PLN) zajęli: Anatol Bawiński, Jan Hanc, Joanna Peczenenko oraz Maria Proń i Martyna Migdalska. Trzecią nagrodę w postaci rocznego karnetu wstępu do Teatru im. Norwida dostała Barbara Pawłowicz. Wyróżniono prace Ewy Pelzer, Jolanty Stopki, Jerzego Suchockiego oraz Norberta Wieczorka. Dwie nagrody ufundował także dyrektor Książnicy Karkonoskiej – trafiły one do Jolanty Wilkońskiej oraz Jana Owczarka. Okolicznościowe dyplomy i upominki dostali wszyscy uczestnicy zmagań.

Niestety nie udało się – tak jak w roku ubiegłym – wydać nagrodzonych i wyróżnionych prac. Być może będzie to możliwe wiosną 2011. Póki co rodzinne wspomnienia mieszkańców miasta i regionu oraz osób z nim związanych będą publikowane na stronie Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej oraz w specjalnym biuletynie, który będzie miał także elektroniczną postać.

Wszystkim autorom gratulujemy!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Jariath R. 5-12-2010 1:39
Stasiek , milicja do ciebie ......to sa moje wspomnienia
~vv 6-12-2010 15:59
tak czytajac nazwiska nagrodzonych z jeleniej gory to widze ze jest to albo to zbieznosc albo nie przypadek

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group