Środa, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 7567
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nagrody dla Miasta za współpracę z wojskiem

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 17 grudnia 2015, 12:14
Aktualizacja: 12:15
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Podczas wtorkowej (15.12) XX Sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry przedstawiciele jeleniogórskiego garnizonu wręczyli prezydentowi oraz przewodniczącemu Rady nagrody (symboliczne statuetki) za 70–letnią współpracę instytucji, którym obecnie przewodzą z żołnierzami Wojska Polskiego.

Jeleniogórscy żołnierze już 29 maja br. rozpoczęli obchody 70-lecia – były to uroczystości 70. rocznicy objęcia służby granicznej przez wojsko polskie w Karkonoszach i Górach Izerskich. W Szklarskiej Porębie odsłonięto wtedy pomnik, nadano nazwę jednemu ze skwerów im. Obrońców Granic, a w kolejnych przedsięwzięciach czczono pamięć ppłk. Eugeniusza Głowacza (5 sierpnia), złożono ziemię w postument pomnika „Wolność krzyżami się mierzy” z Berlina i Berbesti (13 sierpnia), a ponadto organizowano uroczystości dla emerytów wojskowych tj. familijny rajd rowerowy szlakiem miejsc pamięci narodowej w Jeleniej Górze oraz współorganizowano Senioralia 2015. Z kolei 19 października odbyły się zawody strzeleckie dla emerytów wojskowych na strzelnicy w LOK-u, a na zakończenie miała miejsce konferencja poświęcona 70-leciu Wojska Polskiego w Jeleniej Górze.

Przedstawiciele jeleniogórskiego garnizonu wręczyli we wtorek (15.12) nagrody dla Urzędu Miasta oraz Rady Miejskiej Jeleniej Góry. - Są to dwie instytucje, które przez 70 lat współpracowały z różnymi jednostkami organizacyjnymi Wojska Polskiego. Te nagrody to zarówno pamięć, jak i podziękowanie za współpracę z miastem – powiedział Edward Basałygo, prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Jeleniej Górze.

- Garnizonu de facto nie ma, ale kadra została. Pozostali żołnierze w stanie spoczynku, a część młodszej kadry jeszcze dojeżdża do innych jednostek - powiedział Marek Gołębiowski, prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Radiotechników „Radar”, który dodaje, że jeleniogórskie wojsko funkcjonuje obecnie w dwóch organizacjach pozarządowych, a więc stowarzyszeniu, którym zarządza oraz w Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. - Jest to duża grupa, która kontynuuje tradycje wojskowego garnizonu Jelenia Góra – dużego i znaczącego kiedyś na mapie naszego kraju – dodał szef stowarzyszenia „Radar”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group