Wtorek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 4319
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nadzieja dla cieplickiej „Małgosi”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 22 marca 2011, 7:46
Aktualizacja: 7:47
Autor: Angela
Fot. Coolazooch
Jest szansa, że sanatorium dziecięce „Małgosia” w Cieplicach w dalszym ciągu będzie służyło młodym pacjentom. Obiekt chce bowiem przejąć dyrekcja Szpitala MSWiA w Cieplicach, która planuje otworzyć w nim centrum psychiatryczne dla dzieci i młodzieży. W najbliższych dwóch tygodniach mają się odbyć rozstrzygające rozmowy z właścicielem uzdrowiska.

Decyzja o zamknięciu sanatorium „Małgosia” w Cieplicach zapadła w grudniu minionego roku wraz z przejęciem „Uzdrowiska Cieplice” przez KGHM I Fundusz Inwestycyjny Zamkniętych Aktywów Niepublicznych. Nowy właściciel uznał bowiem, że sanatorium jest nieopłacalne, bo nie ma zapotrzebowania na oferowane turnusy. Wówczas padła też zapowiedź planowanej sprzedaży lub dzierżawy obiektu. Uchwałę intencyjną w sprawie likwidacji zespołu szkół w „Małgosi” przyjęli jeleniogórscy radni.

– Tuż po przejęciu Uzdrowiska Cieplice przez KGHM złożyłam swoją ofertę na przejęcie tego obiektu z przeznaczeniem go na centrum psychiatryczne dla dzieci i młodzieży. Takiego ośrodka nie ma bowiem na terenie całego byłego województwa jeleniogórskiego, ośrodek w Bolesławcu działa na innych zasadach. Chciałabym, by w tym miejscu powstały ponadto logopedia i rehabilitacja psychiatryczna oraz szkoła specjalna. Byłam już na rozmowach u dyrekcji uzdrowiska, jak i nowego właściciela, którzy pozytywnie zapatrywali się na moją propozycję. Nowy właściciel nie określił jednak, czy miałaby być to sprzedaż, dzierżawa czy leasing. Mamy się spotkać w ciągu najbliższych dwóch tygodni, w najbliższych dniach postaram się ustalić konkretny termin tych rozmów – mówi Elżbieta Zakrzewska, dyrektor Szpitala MSWiA w Cieplicach oraz posłanka na Sejm RP (Unia Pracy).

Zdaniem Elżbiety Zakrzewskiej, jeśli rozmowy zostaną uwieńczone sukcesem i KGHM zgodzi się na przejęcie obiektu, placówka o nowym profilu mogłaby zacząć funkcjonować od przyszłego roku. Zanim jednak ruszy z pomocą najmłodszym, zgodnie z zaleceniami sanepidu, obiekt zostanie poddany modernizacji, której koszt szacowany jest na około 2 mln zł.

– Dla nas najlepszym rozwiązaniem byłaby dzierżawa z prawem pierwokupu tego obiektu, ale jesteśmy też przygotowani na to, że KGHM będzie chciał ten obiekt sprzedać od razu. To, jak zakończą się te rozmowy, będzie zależało od ceny i warunków, na jakich KGHM będzie chciał zbyć ten obiekt – mówi dyrektor Elżbieta Zakrzewska.

Robert Moskwa, członek zarządu Uzdrowiska Cieplice potwierdza, że zarówno dyrekcja, jak i nowy właściciel są zainteresowani propozycją dyrektor Elżbiety Zakrzewskiej. Podkreśla jednak, że dla spółki korzystniejszym rozwiązaniem byłaby sprzedaż tego obiektu, a nie dzierżawa czy oddanie go w leasing.

– W przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie nowej rady nadzorczej, gdzie najprawdopodobniej zapadną jakieś decyzje w tym temacie. Mamy przygotowany operat szacunkowy tego obiektu, ale jesteśmy też skłonni do negocjacji z panią Elżbietą Zakrzewską. Wszystko będzie zależało od tego, jaką cenę zaproponuje i czy będzie ona satysfakcjonująca dla nowego właściciela. Spółka potrzebuje teraz pieniędzy do rozpoczęcia zaplanowanych inwestycji, jak np. przebudowy dużego basenu – mówi Robert Moskwa, członek zarządu Uzdrowiska Cieplice.

Z planowanych zmian radości nie krył też Ryszard Kiełek, który przesłał do nas w tej sprawie list otwarty. Kiedy pojawiła się informacja o likwidacji „Małgosi”, protestował on w imieniu własnym i leczonych dzieci.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~A.B. 22-03-2011 8:44
Z wielką radością i nadzieją przeczytałam artykuł.Gratuluję p. Poseł podejścia do leczenia młodych pacjentów. To my dorośli musimy o nich myśleć, bronić przed jakże niemądrymi decyzjami.W tym przypadku nie można stawiać na pierwszym miejscu rachunek ekonomiczny. Jako były dyrektor tej szkoły wiem jak bywało w "Małgosi", ale jeśli się rozmawia to zawsze osiąga się consensus. Życzę powodzenia w działaniu Pani Poseł, p. dyr. M.Silbert. A.Bałkowska
~iras 22-03-2011 13:00
Tak do psychiatry łatwiej sie dostać niż do lekarza pierwszego kontaktu.Może to jest sposób na uniknięcie kolejek?Psychiatra tez wystawia recepty i skierowania.
~R.Kiełek 22-03-2011 14:45
Gdy uda się uchronic to dziecięce sanatorium to będę najszczęśliwszym człowiekiem na świecie !!!....Jest jednak kilka pytań na które brak jest odpowiedzi...Dlaczego np. nie próbowano znależć chętnych do przejęcia tej placówki jeszcze przed sprzedażą ? Teraz trzeba prosić nowego właściciela o "odstępne"...Dlaczego radni miasta wyszli przed szereg stosując "wymaginowaną" uchwałę intencyjną zmierzającą do likwidacji szkoły przy-sanatoryjnej itd. itd......Dobrze że ten świat do końca nie zwariował i że są tak wspaniali ludzie jak pani Elżbieta Zakrzewska, człowiek wielkiego serca i wrażliwości...Swój piękny,magiczny "Order Uśmiechu" i wdzięczność chorych dzieci dedykuję właśnie pani Eli...i dla ludzi dobrej woli którzy wsparli mój protest w obronie "Małgosi"....
~do A.B. 22-03-2011 17:25
Ano bywało w tej szkole bardzo różnie. Nie zawsze kiedy się rozmawia, osiąga się consensus. Już wkrótce przyjdzie Pani jako radnej dzielnicy Cieplice zmierzyć się z pokłosiem wielu "niemądrych decyzji" nowego właściciela Uzdrowiska. Życzę trafionych działań, niepodyktowanych jedynie "rachunkiem ekonomicznym". Tych, którzy będą tam pracowć czeka naprawdę ciężki kawałek chleba. Pozdrawiam!
~do 17.25 22-03-2011 18:16
W Sanatorium bywało różnie.Gdyby każdy kto jest odpowiedzialny za podejmowanie decyzji ,chociaż przez chwilę zastanowił się i pomyślał czemu to ma służyć, na pewno nie byłoby pokłosia wielu niemądrych decyzji.Dlaczego p.Zakrzewska podejmuje działania , które na pewno nie są łatwe do realizacji, ale trzeba chcieć, najlepiej powiedzieć, że się nie opłaca.Za życzenia dziękuję -pozdrawiam.
~xyz 23-03-2011 16:37
A co na to wszystko radni, którzy podjęli uchwałę intencyjną dot. likwidacji szkoły? Czy pan Prezydent Zawiła ma zamiar dotrzymać obietnicy - że jeśli w tzw. "międzyczasie" pojawią się sygnały o możliwości przedłużenia działalności "Małgosi", to miasto wycofa się z zamiaru zamknięcia szkoły? Chyba jednak nie wierzyli ,że placówka ma szansę na dalsze funkcjonowanie. No to szanowni radni, macie teraz okazję się wykazać i wesprzeć działania pani Zakrzewskiej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group