• Piątek, 6 grudnia 2019
  • Godz. 3:34
  • Imieniny: Emiliana, Mikołaja, Jaremy
  • Czytających: 3112
  • Zalogowanych: 3
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Nacht–Samborski ekspresjonista

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 26 sierpnia 2008, 19:11
Aktualizacja: 19:13
Autor: RED
Fot. Organizator
Jeleniogórskie Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza wszystkich na wernisaż wystawy poświęconej malarstwu Artura Nacht – Samborskiego. Wernisaż odbędzie się 29 sierpnia o godzinie 18. Wystawa potrwa do 29 września.

Wystawionych zostanie 70 prac artysty, będących własnością rodziny Nacht-Samborskiego, które na co dzień są depozytem w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Artur Nacht Samborski, urodzony w 1898 roku w Krakowie w żydowskiej rodzinie kupieckiej. Studiował na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych - m.in. w pracowniach Józefa Mehoffera i Wojciecha Weissa, następnie kilka lat spędził w Berlinie i Wiedniu, gdzie zetknął się z niemieckim ekspresjonizmem. Artysta jest jedenym z najwybitniejszych przedstawicieli koloryzmu, nazywany jest klasykiem polskiego malarstwa modernistycznego, określany przez krytykę artystyczną mianem "osobowości odrębnej" o "ekspresjonistycznym rysie".

W czasie wojny wraz z rodziną wyjechał do Lwowa. Przyjaciele uratowali go z tamtejszego getta, po ucieczce ukrywał się w Warszawie pod przybranym nazwiskiem Stefan Samborski (stąd jego późniejsze nazwisko Stefan Artur Nacht - Samborski). Po wojnie był profesorem sopockiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, a następnie przez dwadzieścia lat profesorem w warszawskiej ASP. Zmarł w Warszawie w 1974 roku.

Artur Nacht - Samborski niechętnie prezentował swoją sztukę. Pierwszą monograficzną wystawę indywidualną miał dopiero po śmierci, w 1977 roku. Jego spuścizną malarską przez blisko 20 lat opiekowała się w Krakowie dr Aniela Łepicka, żona brata - Marka Nachta. W roku 1993 mieszkająca w Izraelu siostra artysty, Charlotta Wachs złożyła w Muzeum Narodowym w Poznaniu depozyt - zbiór obrazów olejnych i prac na papierze Nachta. Znaczna część z tych dzieł zaprezentowana zostanie na wystawie w jeleniogórskim BWA.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~marcio 7-09-2008 19:12
Nigdy nie powiesiłbym tego obrazu na swojej ścianie, bo pocóż miałbym tracić zainteresowanie płcią piękną? Może Nacht-Samborski miał talent ,ale podobny mają niepełnosprawni uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, których prace miałem okazję podziwiać w kraju i za granicą.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group