Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 4104
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nabijanie przez słuchawkę

Środa, 4 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 4 kwietnia 2007, 10:28
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Nabijanie przez słuchawkę
Fot. Archiwum
Zapraszają Cię na pokaz atrakcyjnego towaru po śmiesznie niskiej cenie. Nie wierz w to i nie daj się naciągaczom, którzy działają na granicy dopuszczalnego prawa.

Przed świętami mnożą się telefoniczne zaproszenia na prezentacje połączone ze sprzedażą różnych artykułów.
Miły głos w telefonie niczym nakręcony powtarza wyklepaną formułkę o zaproszeniu na pokaz, który odbędzie się w sali jakiegoś hotelu lub restauracji. Darmowa kawa i fachowa porada. I atrakcyjna cena produktu. Ostatnio głównie wełnianej pościeli, leczącej każdą dolegliwość, niedostępnej w normalnych sklepach.

Skąd dzwoniąca osoba ma nasze dane? – dziwią się abonenci sieci telefonicznych. Po prostu z książki telefonicznej. Wykorzystuje się fakt, że abonent, wyraził zgodę na publikację numeru swojego telefonu, na który każdy może zadzwonić.

– Odbieram takich telefonów kilka w tygodniu. Na początku grzecznie odmawiałem, bo pani, która dzwoniła, też była bardzo grzeczna. Kiedy jednak zaczęli dzwonić coraz częściej, po prostu odkładam słuchawkę – mówi Dariusz Andrzejewski.

Jednak nie każdy czyni tak, jak pan Dariusz. Do Jadwigi Reder-Sadowskiej, miejskiej rzeczniczki konsumentów, przychodzą dziesiątki jeleniogórzan, którzy uwierzyli w zapowiedzi o pokazowych atrakcjach.
– Najczęściej to ludzie starsi, emeryci, którym robi się wodę z mózgu zapewniając o rzekomym uzdrawiającym działaniu produktu i o jego pozornie śmiesznie niskiej cenie w bardzo korzystnym kredycie – usłyszeliśmy. Zauroczeni prezentacją, zabierają dowód osobisty i bez wahania podpisują druczek umowy. Za kilka dni mogą cieszyć się nowo nabytym towarem.

Radość jednak szybko pryska. Produkt okazuje się znacznie droższy, kiedy przychodzi do spłacenia raty kredytowej. Pościel z uzdrawiającej wełny może spowodować alergię, a rozżalony klient nie bardzo wie, co z tym fantem zrobić. O ile w ciągu 10 dni nie wycofa się z zawartej umowy, będzie ona dla niego kłopotem przez najbliższe kilka miesięcy.

Jadwiga Reder-Sadowska uważa, że takie działania są na granicy dopuszczalnego prawa. Prezentacja organizowana jest poza lokalem, w którym dana firma prowadzi działalność gospodarczą, Często nawet w mieszkaniach.
Poza tym częste telefony z natrętnymi propozycjami można potraktować jako zakłócanie porządku i nagabywanie. Można o tym zawiadomić policję.
Osoby, które mają zastrzeżony numer telefonu, a odbierają takie propozycje, mogą zawiadomić organy ścigania o podejrzeniu handlu danymi osobowymi. Nieoficjalnie wiadomo, że ten proceder jest uprawiany przez wiele firm zajmujących się sprzedażą bezpośrednią. W praktyce jest jednak trudny i żmudny do udowodnienia.

Najlepszy sposób to po prostu unikanie takich rozmów. Należy też wyraźnie dać do zrozumienia osobie, która dzwoni, że nie życzymy sobie takich ofert. Bywa to skuteczne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
224
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group