Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 4121
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Na Zaułku 9 nie da się tak żyć!

Piątek, 27 kwietnia 2018, 8:04
Aktualizacja: Sobota, 28 kwietnia 2018, 5:40
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Na Zaułku 9 nie da się tak żyć!
Fot. Paweł Guszała
Mieszkańcy z ulicy Zaułek 9 mają już dosyć. Budynek w którym żyją jest w coraz gorszym stanie. Wszyscy są najemcami lokali komunalnych, terminowo płacą czynsze, dlatego nie rozumieją, dlaczego Miasto nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań.

Patrząc na budynek przy ulicy Zaułek 9 wydaje się, że jest to niezamieszkała ruina. Choć jego stan mógłby na to wskazywać, to żyje w nim 6 rodzin. Jest to obiekt komunalny. Od lat jego lokatorzy wysyłają pisma do ZGKiM-u oraz z prośbą o remont, bez skutku. A czas mija. Teraz lista prac jakie trzeba w tym miejscu wykonać jest już bardzo długa. Na jej szczycie znajdują się m.in.: cieknący dach, elewacja od której odrywają się kawałki tynku, zniszczona klatka schodowa, popękane ściany czy stara instalacja elektryczna. Mimo to właściciel (UM) i zarządca (ZGKiM) budynku nic z tym nie robią.

- Problemem są oczywiście pieniądze, a nie brak chęci– tłumaczy Jerzy Lenard, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. – Zresztą to widać też po innych budynkach w Jeleniej Górze, dlatego nie wykonujemy już kapitalnych remontów. Stąd Miasto prowadzi sprzedaż mieszkań komunalnych za 1 proc. wartości, aby dotychczasowi najemcy zaoszczędzone pieniądze przeznaczali na potrzebne remonty - dodaje.

Problem w tym, że 4 z 6 rodzin już dawno złożyły potrzebne dokumenty. Od tego czasu minęło nawet kilka lat, a lokatorzy nadal nie mogą wykupić swoich mieszkań z bonifikatą. - Cały proces sprzedaży trwa 3-4 miesiące, a tutaj mówimy o latach. W wielu przypadkach nie ma sprzedaży, ponieważ są nieprawidłowości związane ze zmianą struktury mieszkań. Procedury dotyczące legalizacji trwają po kilka lat, są nawet przypadki, które czekają na decyzję 10 lat! - mówi J. Lenard.

Jak się dowiedzieliśmy, sprawa budynku z Zaułka 9 od 2016 roku znajduje się na biurkach pracowników Wydziału Gospodarki Komunalnej UM. - Na początku tego roku został zlecony podział geodezyjny, ponieważ do tej nieruchomości przylega jeszcze działka, przez którą odbywa się dojazd do obiektów gospodarczych. Po podziale zajmiemy się sprzedażą lokali – zapewnia Jacek Praszczyk, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej UM.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (67)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
850
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
10 pytań do...
Moje ulubione jedzenie to... pyry z gzikiem
 
Edukacja
Festyn w KANS
 
Kultura
Urodziny Leniwca
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group